Natenczas Wojski... Natenczas Wojski...
504
BLOG

Czy jest na sali lekarz, lekarz psychiatra?

Natenczas Wojski... Natenczas Wojski... Polityka Obserwuj notkę 16

Lech Wałęsa, od kiedy go znamy, jakoś nigdy nie był nachalnie prawdomówny, że  przypomnę choćby legendarny skok przez płot  motorówką MSW, jak twierdziła śp. Anna Walentynowicz, i nie był to początek konfabulacju pana Wałęsy. Ale wszystko to  co opowiada on od kilku dni, po odkryciu zdradzieckiego spisku Kaczyńskiego z Kiszczakową,  mówi i pisze na swoim blogu, wyczerpuje wszystkie objawy chorobowe przypadłości opisanej w podręcznikach psychiatrii jako zespół Delbrücka.

 

Kłamstwo patologiczne to popularne określenie pseudologii, czyli nieumiejętności odróżniania prawdy od wytworów fantazji
Istota zaburzenia polega na nieumiejętności odróżniania prawdy od tworów fantazji. Człowiek wierzy, że jego fantazje są prawdą i działa tak, jakby były one faktami. Kłamstwo patologiczne  może przybierać  postać fantastycznych opowieści, których jedyną wadą jest to, że nie pokrywają się z rzeczywistością. Opowieści te mogą być rozwijane i podtrzymywane przez długie lata. Dotyczyć mogą domniemanego wykształcenia, odbytych podróży lub znajomości ze sławnymi ludźmi. Czasami opowieści te mogą przypominać urojenia.

-----------------------------------------------------------------------------------------

Pseudologia (inaczej pseudologia fantastica, mitomania, kłamstwo patologiczne, zespół Delbrücka, łac. mitomania, ang. pathological lying) – patologiczna skłonność do kłamania, zatajania prawdy i opowiadania zmyślonych historii, przedstawiających najczęściej opowiadającego w korzystnym świetle. Pseudologia różni się tym od zwykłego kłamstwa, że osoba opowiadająca sama nie jest w stanie oddzielić prawdy od własnej fantazji. Zespół opisał jako pierwszy Anton Delbrück.

Mitomania może również pojawiać się jako zjawisko przejściowe np. u podejrzanego, któremu zarzuca się poważne przestępstwo, podczas gdy popełnił inne, dużo lżejsze. Mitomanami często są osoby o rozchwianej psychice i zmiennym nastroju, dzięki opowiadaniu rzeczy niestworzonych chcą być w centrum zainteresowania przy jednoczesnym odczuciu zaspokojenia. Na początku udaje się im to (powoduje to uzależnienie psychiczne od opowiadania rzeczy nieprawdziwych), szybko jednak są rozpoznawani przez otoczenie.

/Za Wikipedia/

Ponawiam zatem pytanie: Czy jest na sali lekarz?

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka