Piotr Wołejko Piotr Wołejko
46
BLOG

Tydzień według Dyplomacji vol. 4

Piotr Wołejko Piotr Wołejko Polityka Obserwuj notkę 10

grafika

Nie tylko następstwa wizyty wiceprezydenta USA Joe Bidena w Izraelu skupiały uwagę obserwatorów wydarzeń międzynarodowych. W podsumowaniu tygodnia powrócimy jeszcze do relacji amerykańsko-izraelskich. Pojawią się także inne, istotne problemy. Przypominam, że za pośrednictwem Dyplomacji na Facebooku można śledzić politykę międzynarodowąna bieżąco, a co tydzień na blogu Dyplomacja prezentuję wyselekcjonowane materiały, które polecałem w trakcie mijającego tygodnia.

1. Izraelskie Haaretz i Jerusalem Post, amerykańskie Politico i Washington Independent, internetowa gazeta Asia Times oraz prof. Stephen Walt na swoim blogu na portalu magazynu Foreign Policy odnoszą się do amerykańsko-izraelskiego sporu wywołanego osobliwym przyjęciem wiceprezydenta Joe Bidena w Izraelu.

2. Brytyjski Economist informuje o porażce prezydenckiej partii UMP w wyborach lokalnych we Francji. Zabawnie brzmią komentarze i analizy, według których wynik wyborów to nie okazanie braku zaufania do Nicolasa Sarkozy'ego a kwestia czysto lokalnych spraw i problemów zwykłych Francuzów.

3. Brytyjskie BBC, w oparciu o raport Stockholm International Peace Research Institute, donosi o wyścigu zbrojeń w Azji Południowo-Wschodniej. Państwa regionu, do którego ma należeć dwudzieste pierwsze stulecie wydają coraz więcej na swoje siły zbrojne i zakup broni. Czy może to doprowadzić do konfliktów w przyszłości?

4. Amerykański New York Times apeluje w komentarzu redakcyjnym o wspólny front Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej wobec Chin, aby wymóc na Pekinie zaprzestanie manipulacji kursem własnej waluty. Zdaniem niektórych ekonomistów sztucznie zaniżony kurs juana stymuluje chiński eksport i uderza w amerykański i europejski przemysł, który staje się mniej konkurencyjny. Czy jednolity front jest możliwy, a jeśli nawet, to czy skłoni Chiny do ustępstw?

5. Internetowa gazeta Asia Times, której siedziba główna znajduje się w Hong Kongu, przedstawia historię amerykańsko-indonezyjskich relacji w przeddzień wizyty Baracka Obamy w kraju, w którym spędził część swego dzieciństwa. Czy Obamie uda nawiązać się bliższe stosunki z trzecią największą demokracją świata i zrozumieć problemy oraz wyzwania, przed którymi stoi Indonezja?

6. Ponownie przywołam brytyjskie BBC, które donosi o przedłużeniu oferty dialogu z Iranem, jaką prezydent Obama przedłożył w drugim już przesłaniu z okazji irańskiego nowego roku. Amerykański przywódca stwierdził, że irański rząd zdecydował się izolować swój kraj, ale Ameryka nadal jest gotowa do rozmowy. Osobiście uważam, że jest słowa Obamy są bardzo istotne, gdyż irańskim twardogłowym dużo łatwiej izolować swój kraj w sytuacji, gdy Stany Zjednoczone grożą Iranowi sankcjami i nie wykluczają ataku zbrojnego, niż gdy z Waszyngtonu płynie jasny sygnał o gotowości do dialogu. Spodziewam się także, iż władze irańskie ofertę odrzucą.

Powyższe materiały stanowią wartościową strawę intelektualną dla każdej osoby zainteresowanej polityką międzynarodową. Zapraszam codziennie na Dyplomację na Facebooku. Podsumowanie zbliżającego się tygodnia w przyszły weekend na blogu Dyplomacja. Zachęcam także do dołączenia do społeczności Dyplomacji na Facebooku, do której należy już ponad 190 osób. Bądź zawsze na bieżąco z polityką międzynarodową, komentuj, dyskutuj, polecaj interesujące artykuły - dołącz do Dyplomacji na Facebooku!

Piotr Wołejko

 

grafika: Tomasz Wojdała

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka