Pola Neis Pola Neis
351
BLOG

"Jesteśmy normalni" – Riki Tiki Naleśniki

Pola Neis Pola Neis Rozmaitości Obserwuj notkę 4

 W tym roku pływalnia "Rawszczyzna" w Ostrowcu Świętokrzyskim obchodziła dziesięciolecie swojej działalności. Próbą generalną pływalni w 2004r. były  Mistrzostwa Polski Seniorów i Młodzieżowców w Pływaniu, które były jednocześnie kwalifikacjami do olimpiady w Atenach. Ostrowiec gościł w tamtym czasie 400 zawodników, w tym całą krajową czołówkę z niekwestionowaną ówczesną gwiazdą pływania Otylią Jędrzejczak. Do startu w igrzyskach paraolimpijskich przygotowywali się także niepełnosprawni reprezentanci naszego kraju.

Ostrowiecka pływalnia to przede wszystkim wielofunkcyjny, dziesięciotorowy basen o wymiarach 5123 x 2500 cm, głębokości 200 - 230 cm, z przesuwnym pomostem o szerokości 120 cm. Pomost przesuwny umożliwia dostosowanie niecki do zawodów pływackich na dystansach 25 m i 50 m oraz wyznaczania pola gry w piłkę wodną.

W części rekreacyjnej znajduje się basen do nauki pływania o wymiarach 1250 x 840 cm i głębokości 100 - 135 cm oraz  basen o powierzchni 118,5 m2 i głębokości 60 - 120 cm.

Widok z jacuzzi

Od dłuższego czasu miałam zamiar  "zaliczyć" maraton pływacki na ostrowieckim obiekcie. Plan zrealizowałam w październiku tego roku. Gdy po przepłynięciu kilku kilometrów odpoczywałam w jacuzzi, moją uwagę zwróciła duża tablica znajdująca się na jednej ze ścian pływalni. 

„W tej restauracji jesteśmy normalni” - biło w nagłówku tablicy. I dalej było jeszcze bardziej intrygująco: "Popełniamy błędy, uczymy się, ... ale przede wszystkim dbamy o twoje zdrowie. Używamy sprawdzonych, zdrowych, naturalnych produktów bez chemii".

Czyż mogłam pominąć tak reklamującą się restaurację? Oczywiście, że nie.

Zdrowa żywność

Do restauracji Riki Tiki Naleśniki można wejść z głównego holu pływalni.  W lokalu, nad jadłospisem w oczy rzuca się  olbrzymia deklaracja:  "W tej restauracji używany zdrowych i naturalnych produktów bez dodatku konserwantów, emulgatorów i uzdalniaczy". A co w menu? Głównie naleśniki. Jest w czym wybierać. Są bowiem naleśniki konkretne (np. z grillowanym kurczakiem w delikatnym serowym cieście czy z boczkiem w cieście bazyliowym), lekkie (np. Koniec Tęczy: kompozycja pieczarkowo – serowa z kurczakiem zawinięta w puszyste ciasto z pomidorem i szczypiorkiem), słodkie (np. Whit Stawberry – reklamowany przez restaurację jako jeden z najlepszych naleśników na świecie) lub fitness (np. Carotka - ciasto razowe nadziewane pieczonym kurczakiem z duszoną cebulką i karotką). Oprócz naleśników są też zupy (kremy - z pomidorów i z marchwi, serowa), sałatki oraz dania dla dzieci (o takich nazwach jak np. Batman, Superman lub Buli). Ceny w granicach 6 – 15 zł.

O jabłeczniku

Często po pływaniu mam ochotę na coś słodkiego. Zwykle zamawiam lody. W karcie jednak ich nie było. Zamiast nich zaproponowano mi, aby skosztować jabłecznika na ciepło. Uległam namowom i ciasto zamówiłam.

Elegancko podane na dużym płaskim talerzu z bitą śmietaną, gałką lodów waniliowych i sosem karmelowym wyglądem przypominało klasyczny jabłecznik. Jednak była to prosta tarta jabłkowa, z cieniutkim wilgotnym ciastem i masą jabłkową z dodatkiem cynamonu, zmielonych goździków i rodzynek. Pyszna. Idealnie słodka i lekka.

Jak mi zdradzono, do przygotowania jabłecznika wykorzystano jabłka zakupione w Tesco. Wynika stąd, iż jabłka w tym markecie wolne są od wszelkiej chemii.  

PS

Jako że o tej porze roku jabłek nie brakuje – przepis na szarlotkę

Ciasto: 40 dag mąki pszennej, 15 dag masła, 2 żółtka, 2-3 łyżki kwaśnej śmietany, 8 dag cukru pudru.

Nadzienie: 2 kg jabłek, 2 łyżki tartej bułki, 1 łyżka cynamonu

Mąkę posiekać na stolnicy z masłem i cukrem pudrem, dodać żółtka i śmietanę, zagnieść ciasto i włożyć je (na ok. 60 min) do lodówki. Obrane jabłka pokroić w cienkie plasterki  (lub zetrzeć na tarce o grubych oczkach), wymieszać z tartą bułką i cynamonem. Oziębione ciasto rozwałkować na 2 placki odpowiedniej wielkości i jednym wyłożyć dno posmarowanej masłem i obsypanej bułką tartą  blachy. Na cieście ułożyć jabłka, wyrównać, przykryć drugim plackiem i zlepić brzegi. Nakłuć widelcem wierzch ciasta i wstawić szarlotkę do nagrzanego (180 st. C) piekarnika. Piec ok. 60 min. Po upieczeniu posypać gorącą szarlotkę cukrem pudrem. Pokroić w kwadraty.

 

Zobacz galerię zdjęć:

Pola Neis
O mnie Pola Neis

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości