polbrat polbrat
176
BLOG

Czy Sikorskiego i MSZ obchodzą Polacy na Zaolziu? Raczej niewiel

polbrat polbrat Polityka Obserwuj notkę 4

GŁOS LUDU: WAŻNE ROZMOWY W WARSZAWIE


Do Warszawy wyjechała w środę delegacja Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego. W Ministerstwie Spraw Zagranicznych przedstawiciele organizacji rozmawiali przede wszystkim o problemach z finansowaniem polskich inwestycji i najbardziej palących sprawach, które wymagają pomocy z Polski.

 

Rozmowy w stolicy podjęli prezes Zarządu Głównego Jan Ryłko, członek zarządu Andrzej Suchanek, redaktor naczelna miesięcznika „Zwrot” Halina Szczotka, a także posłanka Aleksandra Trybuś z Cieszyna, którą poproszono o towarzyszenie Zaolziakom w czasie spotkania.

Jak zrelacjonował naszej gazecie Jan Ryłko, delegaci odbyli rozmowy w Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie, w kancelarii Senatu RP, a przede wszystkim w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, gdzie spotkali się z dyrektor Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą, Barbarą Tuge-Erecińską.

Na początek zaprezentowali PZKO, przedstawili działalność organizacji i jej potrzeby. – W drugiej części przedstawiliśmy swoje uwagi na temat nowo wprowadzonego systemu finansowania środowisk polonijnych. Kiedy przeniesiono go z Senatu do Ministerstwa Spraw Zagranicznych, ministerstwo wprowadziło nowe reguły rozdzielania środków. Przedstawiliśmy zastrzeżenia dotyczące funkcjonowania tego systemu – powiedział Ryłko i wyjaśnił, że PZKO na realizację swoich działań inwestycyjnych w roku 2013 do tej pory nie dostało ani złotówki, chociaż złożyło 19 wniosków.

– Wiadomo, że brakuje pieniędzy i środków na dofinansowanie nie wystarczy dla wszystkich, ale nie może być tak, że największa polska organizacja na Zaolziu nie dostanie zupełnie nic. Uważałem za swój obowiązek wytłumaczyć tę sytuację – dodał.

Trzecia część spotkania dotyczyła najbardziej palących problemów finansowych PZKO. Najpilniejszą sprawą jest ratowanie „Zwrotu”, który z powodu drastycznego obniżenia dotacji z czeskiego ministerstwa może nie dotrwać do końca roku. W takie samej sytuacji jest zresztą „Głos Ludu”.

– Problemy z dofinansowaniem dotyczą nie tylko PZKO, ale wszystkich polskich organizacji. Mówiliśmy na przykład o przedszkolu w Gnojniku. Chcieliśmy uświadomić naszym rozmówcom, jakie mogą być konsekwencje braku wsparcia finansowego. Dofinansowanie działań inwestycyjnych należy traktować jako inwestycję w naszą przyszłość. Niestety Ministerstwo Spraw Zagranicznych sobie tego nie uświadamia – podsumował prezes Ryłko.

http://www.glosludu.cz/index.php?b=137845482312&h=133404769951155512&od=0

polbrat
O mnie polbrat

„Tam [w Polsce] jest miło, bo tam zawsze się czeka. Tam zawsze się wszystko „buduje”, tam nigdy nic nie jest gotowe. Tam zawsze trwa „jutro” (...). Ale z jednego nikt nie zdaje sobie sprawy, bo to ciężko: że nic już nie będzie jutro, bo jutro to oszustwo. Zawsze jest tylko teraz. Teraz widzę (...), że na nic tam już nie mogę czekać. Że tak, jak tam jest, tak będzie zawsze (...)”. Dziennik” Sławomira Mrożka

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka