Polskaliberalna.net - Merkuriusz Polski Polskaliberalna.net - Merkuriusz Polski
85
BLOG

Trzecia siła w samorządzie?

Polskaliberalna.net - Merkuriusz Polski Polskaliberalna.net - Merkuriusz Polski Polityka Obserwuj notkę 3

 W kręgach samorządowców o różnych poglądach politycznych (od ZCHN do SDPL) kiełkuje pomysł wspólnej listy, która ma przełamać monopol PO i PIS i w sejmikach wojewódzkich być poważnym partnerem koalicyjnym. Głównym hasłem ruchu społecznego ma być odpartyjnienie samorządu. Do wyborów samorządowych zostało zaledwie kilka miesięcy, więc budowa komitetu idzie pełną parą. W miejscach gdzie istnieją silne struktury pozapartyjne eksponowany będzie ich szyld (np. Samorządność w Sopocie), na arenie ogólnopolskiej ruch ma wystartować pod nazwą Wpólnota Samorządowa - takie informacje spływają do redakcji portalu Polskaliberalna.net.

 

Nie będzie LID-bis

 

Jedną z przyczyn powstania ruchu jest upadek koncepcji powrotu do Lewicy i Demokratów. Grzegorz Napieralski, uskrzydlony dobrym wynikiem w wyborach prezydenckich i naciskany przez własnych kolegów, nie zamierza dopuścić do podmiotowego startu innych partii wraz z SLD, ponieważ popularne nazwiska związane z SDPL-em, demokratami.pl czy Stronnictwem Demokratycznym mogłyby zabrać miejsca kandydatom Sojuszu. Prawdopodobny jest natomiast start Zielonych 2004, Partii Kobiet i Krajowej Partii Emerytów i Rencistów (2 proc. w ostatnim sondażu) z list lewicy. Tradycyjne 10 proc. miejsc na listach SLD będzie miała zagwarantowane Unia Pracy.

 

Porozumienie bez ideologii

 

Twórcy Wspólnoty Samorządowej wychodzą ze skądinąd słusznego założenia, że samorząd to nie miejsce na robienie wielkiej polityki. Decyzje o charakterze ideologicznym pojawiają się sporadycznie (choć z drugiej strony rozpalają emocje opinii publicznej), chodzi przede wszystkim o sprawne rządzenie miastem i załatwianie spraw, które są istotne dla zwykłych ludzi takich jak pomoc socjalna, infrastruktura, komunikacja, żłobki, przedszkola, dobre szkolnictwo.

 

Ruch sprzeciwu wobec partyjniactwa w samorządach oparty na hasłach walki z niegospodarnością, nepotyzmem i traktowaniem samorządów jak własnych folwarków przez duże partie polityczne, wsparty rozpoznawalnymi lokalnie liderami (prezydentami miast, marszałkami województw, szefami rad miejskich i powiatowych) mógłby stanowić przeciwwagę dla duopolu PO-PIS.

 

W skali kraju celem ruchu jest walka o trzecie miejsce. Realne? Jeżeli dobre hasła znajdą odbicie w solidnie prowadzonej kampanii i uniknie się większych wpadek całkiem realne.

 

PSL: Ta ostatnia niedziela?

 

Dla Polskiego Stronnictwa Ludowego, zawsze bardzo silnego w samorządach, wybory samorządowe będą ostatecznym sprawdzianem. Dla partii sejmiki są często istotniejsze niż sam parlament - klapa w tych wyborach, może być początkiem końca PSL-u i spowodować rozpad z koalicji z Platformą (lub wręcz przeciwnie - sprawić, że posłowie PSL staną się "parlamentarzystami dietetycznymi", torpedującymi wszelkie pomysły dotyczące przyspieszonych wyborów).

 

Lokalni działacze PSL-u chcieliby szukać porozumienia z innymi partnerami, Pawlak chce eksponować doskonale znany szyld z koniczynką.

 

 

 

Wybory prezydenckie miały stanowić przegrupowanie na polskiej scenie politycznej, tak się nie stało. Kandydaci tacy jak Andrzej Olechowski czy Marek Jurek wypadli znacznie poniżej oczekiwań. Katastrofa smoleńska i późniejsze konflikty i podsycanie strachu przed IV RP służą polaryzacji sceny politycznej na dwa obozy.

 

Z drugiej strony można mieć nadzieję, że Polacy uznają, że w samorządzie inne sprawy się liczą i zagłosują na sobie dobrze znanych radnych, starostów, prezydentów miast. Ich wystąpienie pod jednym szyldem może w przyszłości spowodować powstanie formacji nastawionej na decentralizację, samorządność i sprawne  rządzenie. Werdykt już w listopadzie.

Bogumił Kolmasiak, Merkuriusz Polski

 

polskaliberalna.net merkuryusz.pl REDAKTOR NACZELNY: Bogumił Kolmasiak REDAKTOR NACZELNY WYDANIA ZAGRANICZNEGO: Agnieszka Gmiter WYDAWCA: STOWARZYSZENIE DEMOKRATYCZNA FRAKCJA MŁODYCH ZAST. REDAKTORA NACZELNEGO: ADAM FULARZ OBECNI I BYLI WSPÓŁPRACOWNICY Paweł Krężołek, Janusz Wdzięczak, prof. Marek Rocki, dr Robert Gwiazdowski, dr Robert Suski, Wojciech Popiela, Piotr Beniuszys, Andrzej Potocki, Aviv Steinmetz, Marek Tomsia, Marcin Kotowski,Marcin Kwaśniewski,M. Kosek, B. Wasilewski,Flanky, Gigabyte, MAC, Marcin Celiński, Sławomir Potapowicz, Witek Mossakowski, Piotr Dwojacki, S.Sipowicz,Maciej Iwanicki,,Michał Musur, Jędrzej Kulig       WERSJA WORLD:

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka