Post-stoicyzm Post-stoicyzm
1935
BLOG

Co to jest post-stoicyzm?

Post-stoicyzm Post-stoicyzm Kultura Obserwuj notkę 10

Szanowni Państwo, Drodzy Blogerzy

 

Jestem współczesnym praktykującym stoikiem. Razem z grupą przyjaciół, znajomych i uczniów próbuję realizować zalecenia antycznej stoickiej tradycji duchowej. Dwa lata temu założyłem Centrum Praktyki stoickiej, organizując spotkania, wydarzenia i szkolenia.

Moja przygoda ze stoicyzmem trwa już w sumie kilkanaście lat. Najpierw było ogólne zainteresowanie i fascynacja, potem naprzemian przybliżanie się i oddalanie, w końcu, po różnych życiowych przejściach, podjąłem decyzję, że jest to mi tradycja duchowo najbliższa i że chcę ją poważnie praktykować.

Ostatnio doszedłem jednak do przekonania, że to, co robię, praktykuję i propaguję lepiej byłoby nazwać POST-STOICYZMEM. Dlaczego? Jak rozumiem post-stoicyzm?

Stoicyzm to tradycja duchowa, która narodziła się mniej więcej 2311 lat temu. Powstała ona w określonym kontekście kulturowym i wobec określonego stanu wiedzy o świecie. O ile uważam, że ogólne zasady antycznego stoicyzmu zachowują dziś swoją aktualność i skuteczność, o tyle też twierdzę, że szereg szczegółowych jego zaleceń wymaga pewnych modyfikacji, które uwzględniają współczesny język, kulturę i stan wiedzy o świecie.

Post-stoicyzm zatem to praktykowanie antycznego stoicyzmu, które:

  • Adaptuje stoicyzm do współczesnego języka.
  • Adaptuje stoicyzm do współczesnego stanu wiedzy, zwłaszcza psychologicznej.
  • Akceptuje fakt, że głoszona przez stoików koncepcja natury jako harmonii jest tylko pewną możliwością tkwiącą w naturze.
  • Jest znacznie bardziej indywidualistyczne (zostawia więcej miejsca dla indywidualnej natury) niż antyczny stoicyzm.

Dwie pierwsze cechy post-stoicyzmu odnoszą się głównie do formy w jakiej się dziś wypowiadamy i ćwiczymy, dwie kolejne do szczegółowych treści. Żeby to wstępnie zobrazować powiem teraz trzy słowa o trzeciej z wymienionych cech post-stoicyzmu.

Antyczni stoicy głoszą pewną koncepcję duszy jako harmoni, twierdząc przy tym, że jedynie tak funkcjonująca dusza jest w pełni zgodna ze specyficzną naturą człowieka, a nawet z naturą świata w ogole. Uważam, że trudno jest już dzisiaj głosić, że człowiek ma taką a nie inną naturę oraz że w związku z tym powinien robić raczej to niż coś innego. W naszej naturze tkwi bardzo wiele możliwości, które wszystkie są równie "naturalne". Innymi słowy: nie da się z obserwacji naszej natury wywieść naszych powinności, wskazań jak najlepiej żyć, czy jak osiągnąć szczęśćie.

Dlatego twierdzę, że dusza w sensie stoickim to raczej pewna możliwość, którą się wybiera, a nie zastaje. Post-stoicyzm to podjęcie tej możliwości. Dlaczego chcemy ją dzisiaj podjąć? Dlaczego uważamy, że warto to zrobić? To już jest temat na kolejny wpis.

Tomasz Mazur

Dociekliwość, pasja poszukiwania, ironia, dyscyplina, indywidualizm, otwartość, akceptacja; stoicyzm jako tradycja duchowa.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura