Ratujmy Sienkiewkę Ratujmy Sienkiewkę
84
BLOG

Tetrapod pomoże w walce z bezrobociem

Ratujmy Sienkiewkę Ratujmy Sienkiewkę Gospodarka Obserwuj notkę 0

(archiwum 14 stycznia 2010)

"Tetrapod pomoże w walce z bezrobociem" - to teza, którą postawiłem w programie "Punkty widzenia" w Radiu Kielce. W audycji, którą prowadzili pani redaktor Ewa Okońska i pan redaktor Paweł Kocańda, uczestniczyli również pan dr Piotr Szrek - odkrywca śladów tetrapoda i pan Jacek Kowalczyk prezes Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Świętokrzyskiego.

Tezę tę bardzo łatwo obronić. W ciągu najbliższych kilku miesięcy należy wprowadzić uproszczenia przepisów dotyczących inwestowania pieniędzy w turystykę. Przykładem podobnych działań jest przyjmowanie przez Sejm specustaw, dzięki którym łatwiej jest budować stadiony i drogi na Euro 2012.

Różnice polegają na tym, że w ramach "Projektu Tetrapod" należy znaleźć najbardziej uciążliwe przepisy lokalne w świętokrzyskich gminach. Robiąc to dobrze i skutecznie w ciągu pół roku możemy liczyć na przyciągnięcie dużej liczby inwestorów, którzy do tej pory omijali nasz region szerokim łukiem. Obecne, skomplikowane przepisy nie pozwoliły na stworzenie nawet minimalnej oferty turystycznej wokół dębu Bartek, który jest przecież znakomitą reklamą gminy Zagnańsk. Za pozytywny przykład podaje się inwestycję w Bałtowie. To znakomicie, że ludzie zdeterminowani potrafią stworzyć ciekawą ofertę nawet w tak trudnych warunkach. Ale jak wiele takich inicjatyw nie wypaliło WŁAŚNIE ze względu na te skomplikowane przepisy? Ile Bałtowów straciliśmy?

Tetrapod, żeby było jasne, jest tylko pretekstem do działania. Potrzebnym pretekstem. Ale żelazo trzeba kuć póki gorące i apeluję do wszystkich gmin województwa świętokrzyskiego - pozwólcie stworzyć kalkę uproszczonych przepisów (quasi specustawę), które wdrożycie w swojej gminie. Tylko dzięki temu kapitał wybuduje u Was hotele, pensjonaty, restauracje, centra rozrywki, parkingi i pozostałe elementy infrastruktury turystycznej. Staniecie się "ojcami sukcesu" i pozwolicie mieszkańcom znaleźć pracę - pracownikom firm budowlanych, sprzedawcom materiałów budowlanych, pracownikom firm transportowych, wykończeniowcom, kucharzom, przewodnikom, pokojówkom, menedżerom, kierowcom, etc.

Jest szansa, że bezrobocie w województwie spadnie w 2010 roku z 14,1% (listopad '09) poniżej 10%. Wystarczy męska decyzja i zgoda na rozwój Waszej gminy.
Rafał Wolski

Bardzo zależy mi na rozwoju Kielc i województwa świętokrzyskiego. Uważam, że można to osiągnąć jedynie dzięki wsparciu małych i średnich firm. Od polityków oczekuję zrozumienia, że podstawą dobrobytu kielczan i mieszkańców naszego regionu jest promocja przedsiębiorczości. Symbolem tych pozytywnych działań może być dalsza budowa marki ulicy Sienkiewicza. Skorzystają na tym kieleccy kupcy, ich pracownicy, klienci, turyści i urzędnicy, którzy będą mogli pokazać, jak bardzo zależy im na naszej przyszłości.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka