Rembrandt Rembrandt
174
BLOG

Energia z syntezy wodoru

Rembrandt Rembrandt Kultura Obserwuj notkę 8

"Program wdrożenia do celów praktycznych reakcji termojądrowej syntezy pierwiastków lekkich jest niezwykle kosztowny. Takie wyzwanie przekracza możliwości jednego kraju. Dlatego opracowywany jest międzynarodowy projekt badawczy ITER (International Thermonuclear Experimental Reaktor), którego cel stanowi zbudowanie elektrowni termojądrowej produkującej energię na wielką skalę.
Realizację projektu przewidziano na 30 lat (10 lat budowa i 20 lat praca reaktora) i ma kosztować w przybliżeniu 10 miliardów euro. Elektrownia termojądrowa już powstaje w Cadarache na południu Francji. W projekcie uczestniczy finansowo i naukowo: Unia Europejska, Japonia, Rosja, Chiny, Korea Południowa i USA. ITER będzie urządzeniem generującym w sposób ciągły ok. 500 MW mocy z reakcji fuzji jądrowej. Projekt ITER przetestuje kluczowe technologie fuzji jądrowej jako bezpiecznego dla środowiska źródła energii i pozwoli na ich udoskonalenie.
Elektrownia termojądrowa będzie bezpieczna sama w sobie. Proces syntezy jądrowej nie prowadzi do powstawania gazów cieplarnianych lub odpadów radioaktywnych. W odróżnieniu od reakcji rozszczepienia, reakcja fuzji jest prawie tak czysta jak spalanie tlenu i wodoru w atmosferze. Oczekuje się, że za 20-30 lat będą budowane elektrownie termojądrowe, które dzięki reakcji fuzji pierwiastków lekkich zapewnią trwałe dostawy dużych ilości energii."

Tyle mówi Wikipedia. Nie znam się na tym, ale wydaje mi się, że projekt ITER jest dużo ważniejszy od LHD (large hadron collider) koło Genewy. Ale o tym ostatnim wszyscy mówią i piszą, natomiast o ITER raz kiedyś przeczytałem w jakimś mało poczytnym piśmie. Dlaczego tak jest?

Zadałem to pytanie Eine, który jest fizykiem. Niestety, nawet nie próbował odpowiedzieć. Może ktoś z Was potrafi?

 

Rembrandt
O mnie Rembrandt

Wdeptuję bez przerwy w jakieś kupy. Zapisałem się też do Salonu.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura