Robert Amsterdam Robert Amsterdam
188
BLOG

Agent KGB szefem wywiadu NATO

Robert Amsterdam Robert Amsterdam Polityka Obserwuj notkę 17
laborc.jpgNie jest tajemnicą, że Rosja zmusza Węgry i Bułgarię do podporządkowania się "gazowej strategii" Kremla. Obiecuje im przy tym silną pozycję na rynku dystrybucji gazu w regionie (przypomina to uderzająco obietnice złożone ostatnio Serbii w zamian za zgodę na przejęcie NIS przez Gazprom) .

Wszystkich zaskoczyła ostatnia ostatnia decyzja Węgrów, którzy nominowali wyszkolonego przez KGB na dyrektora służby wywiadowczej Sandora Laborca na szefa biura bezpieczeństwa NATO. Zgodnie z obowiązującym systemem rotacyjnym w tym roku właśnie Budapeszt decyduje o obsadzie tego stanowiska. Na poziomie oficjalnym panuje głucha cisza, ale nieoficjalnie wielu dyplomatów wyraża obawy i wątpliwości. Wszyscy podkreślają, że rządy państw członkowskich nie powinny tak łatwo dopuszczać do ściśle tajnych informacji człowieka związanego w przeszłości z KGB.


Biedny Ferenc Gyurcsány – w najbliższej przyszłości nie ma raczej szans na upragnioną chwilę spokoju. Najpierw wspiera plany budowy Blue Stream, pomagając tym samym Rosji utopić projekt Nabucco. Chwilę później stawia bariery, które uniemożliwiają OMV przejęcie MOLa. Choć OMV uważa się powszechnie za konia trojańskiego podrzuconego Rosjanom, premier jest ostro krytykowany przez opozycję za to, że stworzył Gazpromowi "wymarzoną bazę wypadową" i wraca do tradycji ,,gulaszowego komunizmu”.


nie%20m%C3%B3w.jpgKomentarze anonimowych funkcjonariuszy NATO szybko wywołały burzę plotek.

 

Tłumaczenie za New York Times:


Dyplomata z jednego z krajów zachodnich stwierdził: ,,Do zablokowania tej nominacji wystarczyłby jeden telefon ambasadora Stanów Zjednoczonych do dowództwa NATO. Byłby to sygnał dla innych państw, że tego typu zachowanie nie może ujść płazem”.


Inny dyplomata przewidywał, że niektóre kraje zaczną utajniać swoje informacje wywiadowcze. ,,Mówimy tu o człowieku, którego wyszkoliło KGB”, dodaje dyplomata. ,,Zakładam, że jego postawa życiowa niespecjalnie się zmieniła (...) Warto przy okazji zaznaczyć, że NATO to niezbyt szczelna organizacja”.


Węgry, Polska i Czechy przystąpiły do paktu w 1999 roku, a reszta państw byłego Układu Warszawskiego w 2004 roku. Po tym rozszerzeniu attachés wojskowi z Bułgarii nie otrzymali pełnego dostępu do ściśle tajnych materiałów.


,,Mogę się założyć, że każda informacja, jaką dzieliliśmy się w NATO z Bułgarią, wędrowała prosto do Moskwy”, powiedział inny wysoki rangą dyplomata z Europy Zachodniej ,,Stara komunistyczna nomenklatura i tajne służby nadal świetnie prosperują w Rumunii i Bułgarii. Muszę przyznać, że przykład Węgier jest bardzo, bardzo rozczarowujący”.


Na Węgrzech, nominacja Laborc’a pogłębiła wzajemną nieufność i napięcie między rządzącą partią Socjalistów a opozycyjnym Fidesz, po tym jak premier obszedł parlamentarną komisję ds bezpieczeństwa. Do 2002, kiedy w wyborach zwyciężyli Socjaliści, żaden węgierski urzędnik, który pracował w Moskwie dłużej niż rok, nie mógł ze względów bezpieczeństwa zajmować stanowiska wyższego niż dyrektor departamentu.

,,Stawką jest tu poszanowanie fundamentalnych zasad prawa”, mówi Janos Martonyi, były węgierski Minister Spraw Zagranicznych i zwolennik Fideszu. Po 5- godzinnej debacie komisji ds bezpieczeństwa pod koniec listopada, Laborc nie uzyskał wymaganej większości 11 głosów.


Fidesz twierdzi, że Gyurcsany - były przywódca komunistycznej młodzieżówki, który wyrósł na milionera blisko związanego z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem, upolitycznia służby specjalne dla własnych celów.

Jestem obrońcą Michaiła Chodorkowskiego i interesów jego rozkradzionej firmy Jukos. W trakcie tej pracy wyrobiłem sobie bardzo krytyczny pogląd na stan praw człowieka w Rosji. Z niepokojem obserwuję też politykę energetyczną Putina. Nie mam zamiaru udawać obiektywizmu - na swoim blogu piszę to co myślę na te tematy ja sam i przyjaciele podzielający mój niepokój. Więcej tekstów i komentarzy, a także najświeższych informacji z Rosji znajdziecie w szerszej wersji mojego bloga, dostępnej po polsku pod adresem : http://www.robertamsterdam.com/polska/

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka