Rzecznik ZUS Rzecznik ZUS
248
BLOG

ZUS chce zatrudniać więcej niepełnosprawnych

Rzecznik ZUS Rzecznik ZUS Polityka Obserwuj notkę 15
Wiele mówi o roli Zakładu Ubezpieczeń Społecznych jako lidera wśród pracodawców dla osób niepełnosprawnych. I rzeczywiście, choć mało kto o tym wie, ZUS nim faktycznie jest. Już teraz zatrudnia około tysiąca niepełnosprawnych pracowników i trudno znaleźć firmę, w której pracowałoby ich więcej. Ale to nie koniec  – ZUS dąży do tego, aby jeszcze więcej niepełnosprawnych mogło znaleźć w nim zatrudnienie. W tym celu stworzony został specjalny program na rzecz aktywizacji i zwiększenia zatrudnienia osób niepełnosprawnych, w realizacji którego pomogą ZUS-owi organizacje pozarządowe.  

Swoimi działaniami ZUS obejmie 3 grupy osób: niepełnosprawnych studentów chcących zdobyć doświadczenie zawodowe w trakcie studiów poprzez praktyki, niepełnosprawnych absolwentów wyższych uczelni zainteresowanych stażem, osoby niepełnosprawne poszukujące zatrudnienia i pozostające w rejestrze osób bezrobotnych.

Ponadto Zakład będzie rozszerzać współpracę z innymi instytucjami:

§    organizacjami pozarządowymi - w zakresie upowszechniania wiedzy nt. możliwości ubiegania się o pracę w Zakładzie przez osoby niepełnosprawne,

§    wyższymi uczelniami - poprzez promocję praktyk studenckich w ZUS dla niepełnosprawnych studentów,

§    organizacjami prowadzącymi biura pośrednictwa pracy dla osób niepełnosprawnych - poprzez przekazywanie ofert pracy w Zakładzie. Pozwoli to na pozyskanie wykwalifikowanych kadr, rekrutujących się spośród osób niepełnosprawnych.

ZUS będzie też prowadzić działania promocyjno-informacyjne w tym zakresie.

 

Ostatnio ZUS podpisał porozumienie o współpracy ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Integracji. Porozumienie to jest pierwszym krokiem w realizacji programu na rzecz zwiększenia zatrudnienia osób niepełnosprawnych w ZUS.

W ramach współpracy instytucje będą prowadzić działania zmierzające do aktywizacji osób niepełnosprawnych poprzez politykę równych szans oraz specjalne szkolenia dla osób niepełnosprawnych. Będą też współpracować w organizacji miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych w oddziałach Zakładu.

Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji wesprze ZUS także w organizacji szkoleń dla pracowników Zakładu w zakresie dostosowywania obiektów do potrzeb osób niepełnosprawnych będących zarówno pracownikami, jak i klientami.

Instytucje będą także współpracować w zakresie promocji i upowszechniania doświadczeń w tworzeniu miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych, a także podejmowania inicjatyw, akcji oraz przedsięwzięć, których celem będzie zmiana podejścia do osób niepełnosprawnych.

Na początek przeanalizowana zostanie sytuacja w poszczególnych jednostkach ZUS, aby dowiedzieć się które z nich spełniają wymogi niezbędne do podjęcia pracy przez niepełnosprawnych, a które należy udoskonalić lub przenieść w miejsce o lepszych standardach.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka