sanovius sanovius
248
BLOG

Richard Strauss i jego muzyka

sanovius sanovius Kultura Obserwuj notkę 0

 Niemiecki kompozytor, nie mylić z Johannem Sraussem lub Josephem Straussem, którzy byli obywatelami austriackimi, to postać w muzyce końca XIX  i początku XX wieku wielka, choć z czasem coraz mniej widoczna, co niejako wiąże się z pewnym brakiem innowacyjności kompozytora w późniejszych latach.

Trzonem muzyki tego kompozytora (późnoromantycznego, o duzych wpływach wagnerowskich) są poematy symfoniczne oraz opery.

Do najlepszych, jak mi się zdaje, jego poematów symfonicznych należą;

Tako rzecze Zaratustra (na podstawie dzieła F. Nietzschego):

Don Juan:

Don Kiszot:

Życie bohatera:

Śmierć i przeistoczenie:

Dyl Sowizdrzał:

 

Z kolei, jeśli chodzi o opery, to polecam szczególnie dwie, Salome i Elektrę

Instrumentalne interludium z Salome (Taniec siedmiu zasłon):

i fragment opery Elektra (mającej w większej mierze "język" ekspresjonistyczny niż późnoromantyczny. W zasadzie jest to najbardziej innowacyjne z punktu widzenia twórczości Straussa dzieło. Jednak później wrócił on do języka późnego romantyzmu, choć rzecz jasna nie takiego, jak przed Elektrą.

Fragment:

Przypomina wam coś ten dysonans? To ten sam czas, kiedy pojawia się Święto Wiosny Strawińskiego, eksperymenty w języku muzyki (ekspresjonizm) połączony z rozszerzoną tonalnością, a później dodekafonią. To też czas największej kombinatoryki u Mahlera (Symfonia Tysiąca, IX Symfonia, Pieśń o Ziemi).

Ze względu na słabą nieraz jakość nagrań, lepiej jest tę muzykę ściągnąć, przegrać z płyt, które można pożyczyć w oddziałach muzycznych w duzych miastach, bądź (jeśli kogoś stać) kupić.

sanovius
O mnie sanovius

Miękki liberał w kwestiach społecznych i obyczajowych. Zwolennik budowy państwa funkcjonalnego, kierującego się przede wszystkim potrzebami ludzi i ich rozwojem. Sympatyk liberalizmu społecznego (socjalnego) w połowie drogi między neoliberalizmem a socjalizmem. Zwolennik utylitaryzmu i wielu herezji. W polskich warunkach jestem przeciwnikiem wielu polityków PiS, korwinowców,Gowina itp. W sprawach gospodarczych zwolenniki interwencjonizmu państwowego i państwa opiekuńczego. Zwolennik racjonalnej polityki, której działania są podyktowane analizą rzeczywistości. Niereligijny zwolennik wielodzietności. Przeciwnik skrajnego egoizmu.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura