Sapere aude Sapere aude
204
BLOG

Dyplomatyczny populizm.

Sapere aude Sapere aude Polityka Obserwuj notkę 0

 

W „ Wieloletnim planie finansowym finansowym państwa. 2010-2013 ” polski rząd zapisał szereg działań, celów strategicznych, które mają zostać osiągnięte poprzez odpowiednie finansowanie je z budżetu państwa. Każdy cel i jego realizacja jest mierzona poprzez wytyczone przez rząd wskaźniki. I tutaj pojawia się rzecz zdumiewająca. Wskaźnikiem mierzenia pracy polskiej dyplomacji nie jest realizowanie polskiej racji stanu czy wyznaczonych strategicznych celów geopolitycznych, lecz poziom satysfakcji obywateli z polskiej działalności dyplomatycznej! Prowadzi to oczywiście do dyplomatycznego populizmu..

 

Poniżej fragment „ Dyplomacji ” Kissingera, gdyby ktoś twierdził że inaczej się nie da:

 

„ Palmerston w 1856 r. określał brytyjski interes narodowy następująco: Kiedy ludzie pytają się mnie o to, co jest nazywane polityką, jedyną odpowiedzią jest to, że mamy zamiar zrobić to, co wydaje nam się najlepsze, w każdej sytuacji w miarę jej rozwoju, kierując się interesami naszego kraju.

 

Pół wieku później oficjalna definicja brytyjskiej polityki zagranicznej niewiele zyskała na precyzji, jak widać po wyjaśnieniu danym przez ministra spraw zagranicznych, sir Edwarda Greya: Brytyjscy ministrowie spraw zagranicznych zawsze kierowali się tym, co wydawało się bezpośrednim interesem tego kraju, nie wykonując żadnych wyszukanych kalkulacji na przyszłość.

 

W większości krajów twierdzenia tego typu zostałby wyśmiane jako tautologiczne – robimy to, co najlepsze, bowiem uważamy, że jest to najlepsze. W Wielkiej Brytanii uważano je za dostateczne wyjaśnienie; bardzo rzadko wyzwano do definiowana wyświechtanego zwrotu „ interes narodowy”: „ Nie mamy wiecznych sprzymierzeńców i stałych wrogów” - powiedział Palmerston. Wielka Brytania nie potrzebowała żadnej formalnej strategii, ponieważ jej przywódcy tak dobrze i wręcz instynktownie rozumieli interes brytyjski, że mogli działać spontanicznie w każdej pojawiającej się sytuacji, mając pewność, że społeczeństwo ich poprze. Jak powiedział Palmerston: „Nasze interesy są wieczne, a naszym obowiązkiem jest realizować te interesy”.

Sapere aude
O mnie Sapere aude

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka