SERWIS21 EXPRESS SERWIS21 EXPRESS
229
BLOG

WYBORY - RAZEM DLA PRUSZKOWA Z JÓZEFEM OSIŃSKIM

SERWIS21 EXPRESS SERWIS21 EXPRESS Polityka Obserwuj notkę 0

Józef Osiński, którego poglądy przedstawiamy jest kandydatem PIS na prezydenta Pruszkowa.

Razem dla Pruszkowa – to hasło przewodnie mojej kampanii. Każdy kandydat startujący na prezydenta miasta wiele obiecuje, lepiej wykorzysta środki finansowe, dokona rozmaitych inwestycji, zbuduje drogi, różne obiekty infrastrukturalne. Politycy krajowi, rządowi uczestniczą w otwarciu tych czy innych dróg, autostrad. Ale gdy patrzymy na te obrazy w telewizji krajowej czy lokalnej, odnosimy wrażenie sztuczności. Owszem ci kandydaci chcą zostać prezydentami, burmistrzami – ale głównie dla siebie, a nie dla realizacji interesu społecznego. Dlatego też wybierając hasło wyborcze nie tylko mówię, co uczynimy dla Pruszkowa, ale także iż uczynimy to razem z mieszkańcami.Dlaczego razem? Bo Prezydent miasta bez społeczności lokalnej, bez udziału mieszkańców w budowie nowoczesnego miasta, staje się szybko tylko urzędnikiem wydającym pieniądze w sposób księgowy, bez rozeznania rzeczywistych potrzeb czy interesu mieszkańców. Nie realizuje się wówczas właściwych inwestycji a wydaje się często pieniądze w przedsięwzięcia bardziej kosztowne, ale znacznie mniej przydatne. A to nie służy miastu.
 
UDZIAŁ SPOŁECZEŃSTWA
Idea samorządu terytorialnego miała być ściśle związana z realizacją hasła „bliżej do obywatela”. W praktyce stało się inaczej i wielu mieszkańców ma poczucie większego dystansu do samorządu lokalnego niż do władz krajowych, mimo że od tego pierwszego też wiele zależy, w zakresie naszego życia codziennego. Zatem należy powrócić i przywrócić – także w Pruszkowie - do realizacji współpracy pomiędzy lokalnymi władzami i społecznością lokalną. W tym celu zatem proponuje m.in. w większym stopniu uwzględniać możliwości konsultacji społecznych(przewiduje to przepisy dot. udziału społeczeństwa w procedurach środowiskowych, kodeksu postępowania administracyjnego oraz innych ustaw), zwiększyć transparentność działania władzy (np. poprzez bezpłatne strony internetowe informujące o działaniach władz miejskich czy tworzeniem baz aktów prawnych czy wzorów pism) jak i usprawnić funkcjonowanie urzędów na terenie miasta oraz wprowadzenie systemu bezpłatnych porad prawnych.
Nie może być zatem sytuacji, iż pomija się mieszkańców w sprawie tak ważnej jak wybudowanie autostrady przez gminę Pruszków, na inauguracji której przyjedzie premier czy prezydent, ale dla której nie przewidziano zjazdów a ruch m.in. Tirami nastąpi przez samo centrum miasta zwiększając poziom smrodu, korki i ryzyko wypadków.Nie może być też sytuacji w której na terenie Pruszkowa planuje się spalarnię śmieci, a mieszkańcy miasta nie będą uwzględnieni w procedurze podejmowania decyzji w tej kwestii.
 
OPIEKA ZDROWOTNA
Jednym z podstawowych wyzwań dla samorządów w nowej kadencji jest kwestia opieki zdrowotnej Pomimo istnienia na terenie Pruszkowa dużej liczby zakładów opieki zdrowotnej – szpitali, przychodni i poradni specjalistycznych, mieszkańcy uważają dostępność służby zdrowia za pozostawiającą wiele do życzenia. Problemem są limitowane przez NFZ usługi zdrowotne, długi czas oczekiwania wizyty, zwłaszcza lekarzy specjalistów, brak wyposażenia w aparaty diagnostyczne itd. Warto przy tym pamiętać, iż wiele inwestycji może mieć skutki w zakresie naszego zdrowia. Wspomniana planowana spalarnia śmieci, będzie wydalać do atmosfery rakotwórcze toksyny, co wpłynie na wzrost zachorowalności na różne choroby w tym nowotwory. Uwzględniając limity NFZ zarówno w zakresie liczebności jak i wysokości świadczenia, fakt iż szpitale nie będą mogły zadłużać się w celu leczenia obywatela, dla wielu mieszkańców oznaczać będzie to co najmniej duże koszty samego leczenia, a dla tych których nie będzie stać – powolną śmierć. Na spalarnie śmieci na terenie Pruszkowa nie zgodzimy się, gdyż zdrowie mieszkańców jest najważniejsze. Także nie zgodzimy się na prywatyzację zakładów ochrony zdrowia, która przyczyni się do redukcji świadczeń zdrowotnych tylko do tych najbardziej rentownych. ZDROWIEM OBYWATELI NIE MOŻNA SIĘ BAWIĆ, JAK TO CZYNI RZĄD. Prezydent Miasta ma co prawda ograniczone możliwości działania w tej kwestii, ale może przeciwstawić się niektórym rozwiązaniom i walczyć także w sądzie o poszanowanie praw mieszkańców Pruszkowa gwarantowanych przecież także w Konstytucji RP.
 
KOMUNIKACJA
Połączenia komunikacyjne z Warszawą i nie tylko mogą być zaletą naszego miasta, ale także mogą stać się szybko przekleństwem, jeżeli nie będziemy dokonywać właściwych prac usprawniających natężony ruch komunikacyjny i przepływ ludzi. Nieodzowne wydaje się pilna realizacja kilku inwestycji takich jak budowa obwodnicy Pruszkowa, rozbudowa drogi dojazdowej do Warszawy w okolicach Hali Znicz, budowa drugiego wiaduktu łączącego dwie części Pruszkowa. Aledokonując inwestycji drogowych pamiętać należy, iż ruch drogowy niesie z sobą także przykre dolegliwości np. hałas. A zatem nie obędzie się bez tworzenia zieleni izolacyjnej i budowy ekranów dźwiękochłonnych tam gdzie niezbędne.
Sporo zaniedbań nastąpiło w zakresie komunikacji publicznej.. Gdzie autobusowy system połączeń w ramach miasta ze wszystkimi dzielnicami i ważnymi punktami np. szpitalami? Dlaczego nie ma wciąż dodatkowych połączeń autobusowych z Warszawą samodzielnych bądź w ramach umowy z ZTM Warszawa? Niestety nie ma, ale to może ulec zmianie.
           
LEPSZE ŻYCIE CODZIENNE
Nowoczesne miasto to nie tylko sprawniejsze urzędy, inwestycje drogowe, komunikacyjne. Nowoczesne miasta wymagają bardzo dużych inwestycji poprawiających jakość naszego życia codziennego, w szczególności dotyczących wizerunku miasta, budynków, zieleni miejskiej, polepszenie oferty zdrowotnej oraz kulturalno-oświatowej i rekreacyjnej.
Pruszków nie posiada wyraźnie wyodrębnionego centrum w postaci placu czy wyłączonego z ruchu samochodowego miejsca, w którym koncentrowałoby się życie mieszkańców, gdzie zgromadzone byłyby obiekty gastronomiczne, handlowe i rozrywkowe. Na terenie Pruszkowa działa wiele placówek kulturalnych, ale jednocześnie brakuje miejsc oferujących dostęp do rozrywki oraz kultury masowej. Mieszkańcy oczekują powstania Centrum Śródmiejskiego, w którym zna lazłby się dom kultury z prawdziwego zdarzenia, sala koncertowa, kino, kręgielnie, puby, dyskoteka. Co więcej, miasto nie przyciąga też swoim wyglądem. Zasoby mieszkaniowe wymagają kosztownych inwestycji, m.in. remontów, wykonania przyłączy do sieci wodno-kanalizacyjnej, termomodernizacji. Miasto może dokonywać w tym zakresie inwestycji, ale tylko w zakresie posiadanych środków, a tych jest zdecydowanie zbyt mało. Ważnym elementem w tworzeniu nowej rzeczywistości będzie zatem opracowanie programu i rozwiązań mających na celu przyciągnięcie inwestorów oraz zwiększenie zatrudnienia a także rozwój partnerstwa publiczno-prywatnego, w którym miasto razem z inwestorem mogłoby realizować inwestycje.
Teren Pruszkowa to jak dotąd w niewielkim stopniu wykorzystany potencjał dla uprawiania rekreacji. W mieście wiele jest terenów dogodnych dla promocji sportu i rekreacji, jak niewykorzystane obszary nad Utratą, Góra Żbikowska i inne. Brakuje jednak odpowiedniej infrastruktury w postaci ścieżek rowerowych, znakowanych szlaków tu rys tycznych i spacerowych oraz placów rekreacji na osiedlach. Widoczny brak oferty spędzania wolnego czasu dla młodzieży skutkuje wykorzystaniem energii uczniów w sposób niewłaściwy ze społecznego punktu widzenia. Strefy zabaw, rozgrywki sportowe, kompleksy rekreacyjne, parki, ścieżki rowerowe są oczywistością. Nie można wspomnieć także o innym zaniedbaniu tj. brak właściwej oferty miasta w sprawie Euro 2012 w zakresie miejsc treningowych czy nawet bazy hotelowej. A warto przypomnieć, iż Euro 2012 to nie tylko impreza sportowa, ale także szansa rozwoju dla określonych miast ale także możliwości ekonomiczne.
 
PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ
W przeszłości Pruszków słynął z wielu dużych zakładów pracy (ZNTK, Fabryka Ołowków, Porcelit itd.). Wraz z upadkiem tych zakładów wiele osób straciło pracę. Część z nich musiało zatem znaleźć miejsce pracy w innych miastach, niektórzy w innych krajach. Wiele osób pozostaje w Pruszkowie jest bezrobotnych. Czasu się nie cofnie, wielkich zakładów nie przywrócimy, ale miasto bez przedsiębiorstw jest jak w stanie śpiączki. Niby osoba żyje, ale nie widać oznak tego życia. Niby rozwija się, a faktycznie się cofa. Samorząd ma jednak możliwości wsparcia rozwoju i tworzenia firm -partnerstwo publiczno-prywatne, pomoc dla pozyskania funduszy z programów unijnych.
Z pieniędzy unijnych miasto Pruszków skorzystało w małym stopniu, a przecież jest możliwe pozyskanie w większym stopniu, przez rzetelne przygotowanie wniosków o przydzielenie dofinansowania na lokalne inwestycje oraz powołanie zespołu ekspertów w celu maksymalizacji wykorzystania środków pochodzących z Unii Europejskiej.
 
Dotychczasowe włodarze miasta pokazali już co potrafią. Każdy sam może to ocenić, jak jest i jak mogło być. Kandydat PO wiele obiecuje, ale partia ta znana jest z obiecanek przed wyborami, które się cacankami po wyborach.
Chciałbym, aby Pruszków stał się miastem nas wszystkich, ale także miastem każdego z nas. Wierzę w to, że wspólnymi siłami, przy zaangażowaniu każdego z nas jesteśmy w stanie uczynić z Pruszkowa miasto naszych marzeń i oczekiwań.
 
Razem dla Pruszkowa
Józef Osiński

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka