sgosia sgosia
642
BLOG

"Gardłowy" Święty

sgosia sgosia Rozmaitości Obserwuj notkę 5

Trzeciego stycznia - raz w roku podczas Eucharystii ma miejsce jeden z ciekawszych obrzędów – błogosławieństwo „błażejkami”.

Co to za obrzęd?

Kim był św. Błażej i dlaczego w dniu jego wspomnienia takie błogosławoenstwo?

Urodził się on w Cezarei Kapadockiej (tereny dzisiejszej Turcji) na przełomie III/IV w. Był lekarzem, jednak porzucił swój zawód, by w jaskiniach na górze Argeus wieść życie pustelnicze i zbliżyć się do Boga. Legendy mówi o tym,że przychodzili do niego po pomoc zarówno ludzie, jak i zwierzęta. Po śmierci biskupa miasta Sebasta w Armenii (dziś to Sivas w Turcji) tamtejsza wspólnota postanowiła wybrać Błażeja na to stanowisko. Niestety wkrótce cesarz Konstantynopola - Licyniusz zaczął prześladować chrześcijan. Błażeja na prośbę wiernych ukrył się w jaskini i stamtąd dalej kierował diecezją. Niestety został jednak zdradzony i uwięziony.  W czasie pobytu w więzieniu , umacniał w wierze swoich współwięźniów. i dokonał wielu cudów, uzdrawiał chorych, pocieszał wiernych, błogosławił. Najgłośniejsza jest historia o tym, jak uzdrowił chłopca, któremu nieopatrznie połknięta ość przebiła gardło. Podobno również dzięki jego modlitwie pewna kobieta odzyskała świnię porwaną przez wilka. Biskup Błażej był torturowany, jednak nie chciał się wyrzec wiary i w końcu został skazany na ścięcie. Wyrok wykonano w 316 roku.

Jego wspomnienie obchodzi się 3 lutego. W tym dniu już od XVI w. święci się chleb, wino, wodę, owoce (szczególnie jabłka) oraz świece - tak zwane "błażejki", o których pisałam na początku.

Po zakończeniu Mszy św. kapłan zapala je. Następnie przygotowuje wiernych do udziału w specjalnym błogosławieństwie przemawiając: „Prośmy Boga, który jest źródłem życia, o zdrowie gardła i o właściwe korzystanie z daru mowy, abyśmy go umieli używać na chwałę Bożą i pożytek ludzi.” Potem przykłada wiernym skrzyżowane świece do gardła, wypowiadając nad każdym modlitwę: "Przez wstawiennictwo świętego Błażeja, niech Bóg zachowa Cię od choroby gardła i wszelkiego innego zła. W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego".

Dodatkowo na pamiątkę uzdrowionego przez św. Błażeja chłopca, poświęcone jabłko dawano do zjedzenia cierpiącym na choroby gardła. W wielu parafiach utrzymuje się zwyczaj świecenia jabłek, czy wina.

 

Ludność wiejska czciła go jako opiekuna zwierząt domowych, patrona od chorób gardła i krwotoków. Jest patronem lekarzy, gręplarzy, kamieniarzy oraz szewców. Uważa się go też za patrona mówców, śpiewaków oraz wszystkich innych osób, które muszą dbać o swoje gardło i struny głosowe. Jest też jednym ze świętych "od pogody" - mówi się, że zapobiega szkodom wyrządzonym przez wiatr. Istnieje też ludowe powiedzenie: "Deszcz na św. Błażeja - słaba wiosny nadzieja" - w tym roku deszcz raczej nam nie grozi. A co z wiosną?

sgosia
O mnie sgosia

"Szczęście to łza, którą się otarło i uśmiech, który się wywołało." Maxence van der Meersch

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości