smokopilka smokopilka
266
BLOG

Unia Europejska niczym Liga Narodów

smokopilka smokopilka Polityka Obserwuj notkę 0

 

Ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich pan Adam Eberhardt w swojej wypowiedzi dla Polskiego Radia mówi o „słabości Zachodu” wobec działań Moskwy, która to popycha Putina do działań zmierzających do powtórnego uzależnienia Kijowa od Moskwy, poprzez jej federalizację..
 
 
 
Słabość którą opisał Łukasz Warzecha w swoim blogu zasadza zasadza się na pytaniu "Dlaczego On Niechce działać po naszemu?". Odpowiedź na to pytanie jest jest niezwykle prosta. Ta odpowiedź brzmi: bo może. Tragedią Zachodu jest to że w swojej polityce międzynarodowej opiera się na fałszywej przesłance (wywodzącej się jeszcze od Fukuyamy) iż „jedyną ideologią o potencjalnej uniwersalnej ważności okazała się demokracja liberalna, doktryna wolności osobistej i władzy ludu”.
 
Rzeczywiście przyjmując tezę o powszechności ideologi liberalnej, fakt zestrzelenia samolotu pasażerskiego jest niewytłumaczalny. Zetknięcie „społeczeństw” zachodnich z agresywną polityką Rosji budzi wiec szok który ujawnił się na przykład w wypowiedzi kanclerz Merkel iż Putin „żyje w innym świecie”.
 
Ekspert Adam Eberhardt mówi to o słabości, ale przecież doskonale wiemy że zauważona „słabość” to nic nowego. Otóż poprzedniczka (w pewnym sensie) UE Liga Narodów także okazywała tego typu słabość. Można tu przytoczyć pewną wypowiedź o konflikcie z roku 1934 między Wochami a Abisynią (obecnie Etiopią).
 
W grudniu 1934 roku doszło do incydentu granicznego pomiędzy włoską kolonią Somalią a Abisynią (dzisiejsza Etiopia). Mussolini wykorzystał to jako pretekst do politycznej kampanii, zmierzającej do zajęcia tego kraju. Był to jeden z ostatnich konfliktów o podłożu kolonialnym.
 
Abisynia zwróciła się już na początku 1935 roku o mediacje do Ligi Narodów, której była członkiem od 1923 roku. Rozmowy na forum Ligi były nieskuteczne, również indywidualne brytyjsko-francuskie próby zażegnania konfliktu nie dały rezultatów, mimo sporych korzyści proponowanych rządowi w Rzymie. Na początku października 1935 roku Włosi w przytłaczającej sile najechali Abisynię (przeciwko uzbrojonym między innymi we włócznie Etiopczykom rzucili do walki czołgi, artylerię i lotnictwo wyposażone w bomby z gazem musztardowym). W odpowiedzi Liga Narodów jedynie nałożyła na Włochy sankcje gospodarcze, które i tak były niepełne, bo nie obejmowały ropy naftowej.” (źródło: http://wisowski.blog.onet.pl/2008/02/20/miedzynarodowa-niemoc)
 
A jakie były skutki tej niemocy. Zachęcam was do lektury linku:

muzeumakbooks.wordpress.com/2012/09/29/70-rocznica-kampanii-pustynnej-w-afryce-polnocnej

smokopilka
O mnie smokopilka

Large Visitor Globe

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka