stopplatformie stopplatformie
4998
BLOG

Dziecko komuny szefem "Wiadomości"

stopplatformie stopplatformie Rozmaitości Obserwuj notkę 4

 

 

NaszaPolska.PL

 

 

Piotr Kraśko został nowym szefem "Wiadomości", głównego programu informacyjnego telewizyjnej Jedynki. Na tym stanowisku zastąpi Karola Małcużyńskiego. Kraśko jest synem Barbary Pietkiewicz i dziennikarza telewizyjnego Tadeusza Kraśki (członków PZPR). Dziadek nowego szefa "Wiadomości", Wincenty Kraśko, także był dziennikarzem. Pełnił także funkcję sekretarza KC PZPR ds. kultury. Monika Richardson jest kuzynką Piotra Kraśki, a Nina Terentiew-Kraśko, dyrektor programowy telewizji Polsat, to pierwsza żona jego ojca, dlatego m.in. dziennikarka “Tygodnika Solidarność” Marzanna Stychlerz-Kłucińska napisała w 2004 r., że "Rodzina Kraśków stanowi jakby oddzielną instytucję w TVP". Nowy szef "Wiadomości" dał niejednokrotnie popis swoich możliwości, atakując środowiska katolickie i prawicowe.

W latach 80. młody Piotr Kraśko debiutował i prowadził w TVP znany program dla dzieci i młodzieży "5-10-15". Kontynuując karierę w telewizji, został korespondentem w Rzymie, a po nastaniu wakatu w 2005 r. na stanowisku korespondenta w USA został przeniesiony do Waszyngtonu. Następnie prowadził główne wydanie "Wiadomości" w TVP1 oraz program publicystyczny  - "Temat dnia. Rozmowa Jedynki". "Nasza Polska" opisała w 2010 r. epizod z życia Kraśki, który być może lepiej pozwoli zrozumieć jego błyskotliwą karierę. Z akt IPN wynika, że Kraśko w latach młodzieńczych nie miał wielkich kłopotów z uzyskaniem paszportu i do 18. roku życia zdążył trzy razy wyjechać do Bułgarii, dwa do Szwecji i raz do Nigerii, Australii, Grecji i Niemiec. Z jego teczki paszportowej wynika, że starając się o wyjazd do NRD, na drodze do odpowiedniej pieczątki biura paszportowego stanęła przeszkoda formalna. Otóż nastoletniemu Kraśce paszport na kolejny wyjazd zgodnie z prawem winni odebrać rodzice, odbiór kwitując własnoręcznym podpisem. Tymczasem Tadeusz Kraśko, znany dziennikarz i ojciec Piotra, przebywał właśnie w ZSRR. W aktach IPN zachowało się ciekawe oświadczenie Barbary Pietkiewicz-Kraśko, matki Piotra, która prosiła o umożliwienie odbioru paszportu bez wymaganego podpisu męża: „Mając nadzieję iż zważywszy na nienaganną naszą postawę obywatelską i partyjną przez nasze dotychczasowe życiowe działania prośba moja zostanie uwzględniona”. Oświadczenie złożyła 15 października 1987 roku. Tego samego dnia pojawiła się na nim dekretacja: „Proszę wydać bez zgody ojca”. 

Robert Wit Wyrostkiewicz


(Artykuł napisany na podstawie przeprowadzonej przez autora kwerendy w archiwach IPN)
Artykuł ukazał się w najnowszym numerze "Naszej Polski" Nr 5(848) z 31 stycznia 2012 r.

 




Patriota Ta­kiej schizo­frenii i zakłama­nia mogą do­puścić się tyl­ko lud­zie, którzy włas­nych obywate­li mają za sta­do tępaków i de­bi­li. http://warszawskagazeta.pl śro­da, 22 czerw­ca 2011 Nie możemy dopuścić, by Tusk ze swoją ferajną rządził kolejne 4 lata. Należy przebić się przez medialną blokadę. Wystarczy przesłać znajomym linka i poprosić o dalszą dystrybucję. http://tv.nowyekran.pl/post/22186,niszcz-falszyzm-nie-odpuszczamy

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości