www.michaltyrpa.blogspot.com
www.michaltyrpa.blogspot.com
Stowarzyszenie KoLiber Stowarzyszenie KoLiber
1645
BLOG

Łukasz Grądzki: Rotmistrz Witold Pilecki

Stowarzyszenie KoLiber Stowarzyszenie KoLiber Polityka Obserwuj notkę 5

Trzynasty dzień maja 2011 roku przynosi nam 110 rocznicę urodzin jednego z wielkich „Żołnierzy Wyklętych” – Rotmistrza Witolda Pileckiego. Analizując bogaty życiorys Rotmistrza łatwo dojść do wniosku, że wielkość jego osoby mierzona była i jest przeciwnościami, które spotykał i anihilował na swej drodze. Wszak to, w jaki sposób ocenia cię wróg, mówi więcej niż osądy przyjaciół.

 

Rotmistrz Witold Pilecki urodził się 13 maja 1901 r. w Ołońcu w północnej Rosji jako jedno z pięciorga dzieci Juliana Pileckiego, leśniczego w Karelii oraz Ludwiki Osiecimskiej. Pomimo oddalenia od ojczyzny wychowany został w duchu polskości, tradycji powstańczej i niepodległościowej, którą rozpoczął jego dziadek - Józef Pilecki, zesłany w głąb Rosji za działalność antycarską z 1863 r.

 

Dla zapobieżenia rusyfikacji swoich dzieci, Pileccy postanowili przenieść się do Wilna, gdzie Witold rozpoczął naukę w szkole handlowej. Swoje pierwsze młodzieńcze kroki ku wojskowości stawiał w harcerstwie, które stało się forpocztą do pełnowartościowej służby wojsku i Polsce w czasie starć z bolszewizmem. Witold Pilecki był ówcześnie słuchaczem Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu im. Stefana Batorego w Wilnie, studiów jednak nie ukończył. 

Podczas kampanii wrześniowej był dowodzącym 19 Dywizji Piechoty oraz współtwórcą konspiracyjnej Tajnej Armii Polskiej. Za pośrednictwem tej organizacji ochotniczo zgłosił się do pobytu i infiltrowania KL Auschwitz. Po bohaterskiej ucieczce z obozu w 1943 r. podczas jednego z rzadkich spotkań ze swoimi dziećmi miał powiedzieć do nich:

 

Kochajcie ojczystą ziemię. Kochajcie swoją świętą wiarę i tradycję własnego Narodu. Wyrośnijcie na ludzi honoru, zawsze wierni uznanym przez siebie najwyższym wartościom, którym trzeba służyć całym swoim życiem.

 

Pilecki, awansowany 19 lutego 1944 r. do stopnia rotmistrza przez generała Bora-Komorowskiego doskonale zdawał sobie sprawę z zagrożenia stalinizmem. Wspólnie z kolegami z AK współtworzył organizację „NIE”, mającą rugować wpływy komunistów w okupowanej Polsce. Jednocześnie zasłynął ze skutecznej obrony Woli przed nazistowskim agresorem, kiedy to Wola zyskała nawet nazwę „Reduty Pileckiego”.

 

Po wojnie, 8 maja 1947 r. Pileckiego aresztowali funkcjonariusze Urzędu Bezpieczeństwa. Oskarżony o działalność na rzecz obcego wywiadu został skazany na karę śmierci, którą wykonano 25 maja 1948 r. w mokotowskiej katowni UB przy Rakowieckiej 37 w Warszawie. Miejsce pochówku Rotmistrza nie jest znane do dziś. 

Rotmistrz Witold Pilecki, jako symbol oddanego i niezłomnego patriotyzmu, pielęgnowanego i wyniesionego z rodzinnego domu pomimo wielu przeciwności, winien być dla nas symbolem nieścieralnym. Pomimo usilnych starań, patriotyczny topos w wykonaniu Rotmistrza przetrwał w naszych sercach i umysłach do dziś.

 

W czasach zaniku dumy z polskości i bycia Polakiem oraz deklaratywnego patriotyzmu osoba Pileckiego powinna stanowić przykład patriotyzmu stosowanego dla nas wszystkich niezależnie od rzeczywistości, w której przyszło nam żyć.

 

Łukasz Grądzki

 

www.koliber.org Stowarzyszenie KoLiber to ogólnopolska organizacja łącząca ludzi o poglądach konserwatywnych oraz wolnorynkowych. Posiadamy ponad 20 oddziałów w miastach całej Polski. Konserwatyści, liberałowie, libertarianie, wolnościowcy, monarchiści, minarchiści, anarchokapitaliści, antykomuniści. Licealiści, studenci i przedsiębiorcy - młode pokolenie, któremu bliskie są wartości takie jak: ochrona własności, wolność gospodarcza, rozwój samorządności, szacunek dla historii i tradycji oraz silne i bezpieczne państwo. W naszej działalności dążymy do: I Realizacji idei wolnego społeczeństwa. II Całkowitego poddania gospodarki mechanizmom rynkowym. III Obrony suwerenności państwowej. IV Stworzenia "silnego państwa minimum" opartego na rządach Prawa. V Rozwoju samorządności. VI Poszanowania tradycji i historii. VII Uznania szczególnej roli Rodziny Działając w KoLibrze pragniemy zarazem inspirująco i twórczo wykorzystać spędzany wspólnie czas. Pole naszej działalności jest niezwykle szerokie: od tak poważnych przedsięwzięć jak międzynarodowe konferencje, obozy naukowe, panele dyskusyjne poprzez uliczne manifestacje aż po nieformalne spotkania, imprezy integracyjne oraz pikniki. Różnorodność nurtów sprawia, że są wśród nas ludzie o różnych poglądach. I właśnie to jest naszą siłą. Nie zawsze się zgadzamy, ale to jedyne takie miejsce na polskiej scenie politycznej, gdzie prawica potrafi rozmawiać i wypracowywać kompromisy. Poszczególne teksty zamieszczane na blogu nie są oficjalnym stanowiskiem Stowarzyszenia.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka