Stowarzyszenie KoLiber Stowarzyszenie KoLiber
175
BLOG

Konferencja KoLibra: Czy komunizm naprawdę skończył się 4.06.89?

Stowarzyszenie KoLiber Stowarzyszenie KoLiber Polityka Obserwuj notkę 0

 Według Joanny Szczepkowskiej komunizm skończył się w Polsce 4 czerwca 1989. Dokładnie 23 lata później, 4 czerwca 2012 Stowarzyszenie KoLiber zorganizowało konferencję prasową, na której przedstawiono dowody na to, że w niektórych dziedzinach „miniony” system wciąż trwa i ma się całkiem dobrze. W konferencji, podczas której dokonano podsumowania I etapu zainicjowanej przez KoLibra akcji „Goń z pomnika bolszewika”, wzięli udział m.in.: prezes Stowarzyszenia KoLiber Seweryn Szwarocki, koordynator akcji i członek Zarządu Głównego stowarzyszenia Piotr Mazurek, radny Rady Dzielnicy Praga Północ i członek KoLibra Paweł Lisiecki oraz przedstawiciele Honorowego Komitetu Poparcia akcji: Olga Johann – wiceprzewodnicząca Rady m.st. Warszawy, Paweł Piekarczyk – nauczyciel akademicki i bard, Sławomir Karpiński – prezes Stowarzyszenia 13 Grudnia i Mariusz Marasek – historyk, poseł na Sejm I kadencji.

Konferencję zapoczątkował pokaz klipu, w którym zilustrowany został problem pozostałości reliktów propagandy PRL w przestrzeni publicznej współczesnej Polski. Następnie organizatorzy akcji „Goń z pomnika bolszewika” przedstawili przykłady pomników, tablic oraz nazw ulic czy placów, które zafałszowują prawdę historyczną, gloryfikując zbrodniarzy i obrażając ich ofiary oraz opowiedzieli o działaniach, które podjęli w ramach akcji. Wiceprzewodnicząca Rady Warszawy Olga Johann powiedziała o tym, jak kwestie przenoszenia pomników czy zmian nazw ulic wyglądają w praktyce stołecznego samorządu. Natomiast radny Paweł Lisiecki omówił głośną sprawę Pomnika Polsko-Radzieckiego Braterstwa Broni, który znajduje się na warszawskiej Pradze. Swoją opinię na temat obecności komunistycznych „miejsc pamięci” wyraził również Paweł Piekarczyk, który opowiedział m.in. o doświadczeniach z komunistycznymi patronami szkół i uczelni.
Następnie zaprezentowano opinię prawnika, mec. Emila Zalewskiego, z której wynika, że, aby skutecznie usunąć pomniki objęte ochroną na podstawie polsko-rosyjskiej umowy o wzajemnej ochronie miejsc pamięci, trzeba najpierw renegocjować tą umowę. Adwokat stwierdził również, że sama treść umowy przewiduje, że ochrona powinna dotyczyć jedynie miejsc pochówku, a więc wpisanie na listę miejsc chronionych np. pomników braterstwa broni było nielogiczne. Organizatorzy akcji zaprezentowali pismo do Prezesa Rady Ministrów, w którym zwracają się do niego o podjęcie działań na rzecz renegocjacji umowy z Rosją w celu zawężenia listy miejsc chronionych jedynie do rosyjskich cmentarzy.
Mec. Zalewski stwierdził również, że usunięcie miejsc, których wspomniana umowa nie dotyczy, leży w gestii lokalnych samorządów. Na konferencji przedstawiono, więc projekty uchwał o zmianach nazw ulic oraz przenoszeniu pomników, które mogą być składane do właściwych rad gmin.
Konferencja została zakończona występem Pawła Piekarczyka, który zaśpiewał piosenki związane z tematem spotkania.
Biuro Prasowe
Stowarzyszenia KoLiber
 
Foto: Ewa Lisiecka
 
Relacja video z konferencji. Autor: Janusz Gajewski:

www.koliber.org Stowarzyszenie KoLiber to ogólnopolska organizacja łącząca ludzi o poglądach konserwatywnych oraz wolnorynkowych. Posiadamy ponad 20 oddziałów w miastach całej Polski. Konserwatyści, liberałowie, libertarianie, wolnościowcy, monarchiści, minarchiści, anarchokapitaliści, antykomuniści. Licealiści, studenci i przedsiębiorcy - młode pokolenie, któremu bliskie są wartości takie jak: ochrona własności, wolność gospodarcza, rozwój samorządności, szacunek dla historii i tradycji oraz silne i bezpieczne państwo. W naszej działalności dążymy do: I Realizacji idei wolnego społeczeństwa. II Całkowitego poddania gospodarki mechanizmom rynkowym. III Obrony suwerenności państwowej. IV Stworzenia "silnego państwa minimum" opartego na rządach Prawa. V Rozwoju samorządności. VI Poszanowania tradycji i historii. VII Uznania szczególnej roli Rodziny Działając w KoLibrze pragniemy zarazem inspirująco i twórczo wykorzystać spędzany wspólnie czas. Pole naszej działalności jest niezwykle szerokie: od tak poważnych przedsięwzięć jak międzynarodowe konferencje, obozy naukowe, panele dyskusyjne poprzez uliczne manifestacje aż po nieformalne spotkania, imprezy integracyjne oraz pikniki. Różnorodność nurtów sprawia, że są wśród nas ludzie o różnych poglądach. I właśnie to jest naszą siłą. Nie zawsze się zgadzamy, ale to jedyne takie miejsce na polskiej scenie politycznej, gdzie prawica potrafi rozmawiać i wypracowywać kompromisy. Poszczególne teksty zamieszczane na blogu nie są oficjalnym stanowiskiem Stowarzyszenia.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka