WaldemarKossakowski WaldemarKossakowski
1242
BLOG

Wniosek do Rzecznika Praw Obywatelskich

WaldemarKossakowski WaldemarKossakowski Polityka Obserwuj notkę 0

 

       Stowarzyszenie na Rzecz Demokracji                                  Katowice dn. 2010.01.04

                      i Antyklerykalizmu 

           „UNIEZALEŻNIENIE” 

       Nr. KRS -0000202783 z dn. 14.04.2004r. 

     41-200 Sosnowiec Ul. Anieli Urbanowicz 21a

             e-mail: uniezaleznienie@poczta.fm

 

 

 

                                                                   Prof. Irena LIPOWICZ

                                                                   Rzecznik Praw Obywatelskich

                                                          Ul. Aleja Solidarności 77

                                                          00-090 WARSZAWA

 

W N I O S E K

Stowarzyszenia na Rzecz Demokracji i Antyklerykalizmu

„UNIEZALEŻNIENIE”

 

     Działając na podstawie Paragrafu 5 pkt.5 i 7 Statutu Stowarzyszenia oraz Art.63 , 80, 191pkt.1.1 oraz 208 Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997r. (Dz.U. z 1997r. Nr.78, poz. 483). – w imieniu własnym oraz w imieniu mocodawców, obywateli Rzeczypospolitej którzy podpisali się na liście popierającej przedmiotowy wniosek, oraz w imieniu tych wszystkich którzy przyłącza się w terminie późniejszym do tej inicjatywy, wnoszę o;

 

Wystąpienie przez Rzecznika Praw Obywatelskich do trybunału konstytucyjnego z wnioskiem o stwierdzenie:

 

1/.niezgodności trybu legislacyjnego uchwalenia ustawy z dnia 8 stycznia 1998r. o ratyfikacji Konkordatu między Stolica Apostolską a Rzeczpospolita Polską Dz.U. 1998.12.42 z przepisami art. 90 pkt.1 i 2 Konstytucji RP. Co czyni zarówno treść całości cytowanej ustawy jak i sam Konkordat niezgodne z Konstytucją RP

 

UZASADNIENIE

 

  Uznając za bezsprzeczny fakt, iż część przepisów prawa zawartych w umowie konkordatowej i w innych przepisach prawa ustanowionych na podstawie tej umowy - stanowi znaczne obciążenie zobowiązaniowe dla RP, zarówno finansowe wynikające chociażby z zapisów art; art.9 /ustanawiającego wolnymi od pracy dni niektórych świąt kościelnych przez co traci gospodarka narodowa i pracodawcy prywatni/,art.12 /zezwalający na naukę religii w szkołach i przedszkolach publicznych finansowaną z funduszu państwowego/,art. 15 pkt 3 /nakładający obowiązek dotacji AT i KUL/art. 16 pkt.1, art. 17 pkt.1 stanowiący podstawy do ustalania kapelanów instytucjonalnych finansowanych z budżetu/, art. 22 pkt 4./ dotacje na renowacje zabytków kościelnych/ i innych zobowiązań finansowych będących źródłami dochodów kościoła z budżetu państwa jak i z budżetów samorządowych ( szczegółowo opisanych w załączonym do uzasadnienia liście otwartym stowarzyszenia i załączniku do tego listu). Jak i znaczne obciążenie formalnoprawne chociażby wyłączające nadzór Państwa nad treściami programowymi nauczania przedmiotu szkolnego za jaki zostało uznane nauczanie religii, w znacznym stopniu uzależniające nasze prawodawstwo, jak i instytucje państwowe od woli Kościoła Rzymskokatolickiego. Co stawia nas i nasz Kraj w roli Państwa Kościelnego uzależnionego od innego państwa jakim jest Watykan poprzez nadanie znacznych przywilejów Kościołowi Katolickiemu i Hierarchom tego kościoła będących przedstawicielami Państwa Watykańskiego w RP /polscy kardynałowie przebywający w Watykanie są w tym czasie obywatelami Watykanu/. Czyni religię katolicką wyższą nad innymi religiami a Kościół Katolicki bezprawnie wywyższa nad inne kościoły i związki wyznaniowe w sposób sprzeczny z Art. 25. 1 Konstytucji stwierdzającym, że Kościoły i inne związki wyznaniowe są równouprawnione.

  Zapisy konkordatu jak i ustaw okołokonkordatowych w znacznym stopniu naruszają zagwarantowane konstytucyjnie wolności i prawa obywatelskie, w wielu dziedzinach życia, i to zarówno osób niewierzących, wyznawców innej wiary niż katolicka jak i samych katolików. Stawiają w dziwnym świetle i  pod znakiem zapytania faktyczną prawomocność m/innymi takie zapisy konstytucyjne jak;

 

1/.Art. 1.            Rzeczpospolita Polska jest dobrem wspólnym wszystkich obywateli.

2/.Art. 2. Rzeczpospolita Polska jest demokratycznym państwem prawnym, urzeczywistniającym zasady sprawiedliwości społecznej.

3/.Art. 8. 1. Konstytucja jest najwyższym prawem Rzeczypospolitej Polskiej.

4/.Art. 25. 2.Władze publiczne w Rzeczypospolitej Polskiej zachowują bezstronność w sprawach  przekonań religijnych, światopoglądowych i filozoficznych, zapewniając swobodę ich wyrażania w życiu publicznym.

3. Stosunki międzypaństwem a kościołami i innymi związkami wyznaniowymi są kształtowane na zasadach poszanowania ich autonomii oraz wzajemnej niezależności każdego w swoim zakresie, jak również współdziałania dla dobra człowieka i dobra wspólnego.

5/.Art. 31. 1. Wolność człowieka podlega ochronie prawnej.

2. Każdy jest obowiązany szanować wolności i prawa innych. Nikogo nie wolno zmuszać do czynienia tego, czego prawo mu nie nakazuje.

6/.Art. 32. 1. Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne.

2. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny.

7/.Art. 48. 1. Rodzice mają prawo do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami. Wychowanie to powinno uwzględniać stopień dojrzałości dziecka, a także wolność jego sumienia i wyznania oraz jego przekonania.

8/.Art. 53. 6. Nikt nie może być zmuszany do uczestniczenia ani do nieuczestniczenia w praktykach religijnych.

               7. Nikt nie może być obowiązany przez organy władzy publicznej do ujawnienia swojego  światopoglądu, przekonań religijnych lub wyznania.

9/.Art. 84. Każdy jest obowiązany do ponoszenia ciężarów i świadczeń publicznych, w tym podatków, określonych w ustawie.

 

 

Część zapisów konkordatu, w tym np.Artykuł 22

2. Przyjmując za punkt wyjścia w sprawach finansowych instytucji i dóbr kościelnych oraz duchowieństwa obowiązujące ustawodawstwo polskie i przepisy kościelne Układające się Strony stworzą specjalną komisję, która zajmie się koniecznymi zmianami. Nowa regulacja uwzględni potrzeby Kościoła biorąc pod uwagę jego misję oraz dotychczasową praktykę życia kościelnego w Polsce.

Oraz sprawa ślubów konkordatowych - Artykuł 10

 

Stanowią przekazanie kompetencji organów władzy państwowej w myśl art. 90 Konstytucji RP. Stanowiącego, że - Rzeczpospolita Polska może na podstawie umowy międzynarodowej przekazać organizacji międzynarodowej lub organowi międzynarodowemu kompetencje organów władzy państwowej w niektórych sprawach.

 

 Ustawa, wyrażająca zgodę na ratyfikację umowy międzynarodowej, o której mowa w ust. 1, jest uchwalana przez Sejm większością 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów oraz przez Senat większością 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów.

 

Konstytucja RP Art. 83.

Każdy ma obowiązek przestrzegania prawa Rzeczypospolitej Polskiej.

 

 

  Natomiast będąca przedmiotem zaskarżenia ustawa z dnia 8 stycznia 1998r. o ratyfikacji Konkordatu między Stolica Apostolską a Rzeczpospolita Polską Dz.U. 1998.12.42 została wprowadzona w sposób niezgodny z art.90 Konstytucji RP zwykła większością głosów

 

GŁOSOWANIE Nr 10 - POSIEDZENIE 8.

 

Dnia 08-01-1998 Godz. 19:20

 

 Głosowało - 436 Za - 273 Przeciw - 161 Wstrzymało się - 2 Nie głosowało – 23

 

 2/3 z 436 to 290 posłów za było 273 więc konkordat nie powinien zostać ratyfikowany. Sejm złamał konstytucję. Senat to zatwierdził a Prezydent Aleksander Kwaśniewski - podpisał.

 

Źródło;

http://orka.sejm.gov.pl/proc3.nsf/opisy/30.htm

 

 

Mając na uwadze powyższe wnoszę jak w meritum.

 

Z poważaniem;

 

                                                                                          

 

 

                                                                Waldemar Kossakowski

 

 

                                                              ……………………………..

                                                                       Prezes Stowarzyszenia

 

 

 

W załączeniu:

- List otwarty do hierarchów Kościoła Rzymskokatolickiego

- załącznik do listu

- statut stowarzyszenia

- kopia wpisu do KRS

- wydruk elektronicznej listy poparcia wniosku


Nieprzejednany w walce z wypaczeniami Kościoła. Polak, Antyklerykał, Ateista, Apostata. Działacz społeczno-polityczny ze Śląska

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka