iustus iustus
946
BLOG

Ks. Lemański publicznie kłamie

iustus iustus Polityka Obserwuj notkę 20

Sadze ze ks Lemanski po raz kolejny swiadomie klamie i manipuluje parafianami, zapewne po to aby doprowadzic do eskalacji konfliktu i dalej nie schodzic z pierwszych stron gazet. W rozmowie z przedstawicielami Kurii pomawial, manipulowal i nakrecal tlum na przedstawicieli biskupa, wiedzac dobrzez ze biskup w swoim dekrecie powolal sie na kanon 1747 ktory jasno i wyraznie zakazuje mu czynnosci proboszcza, mimo wniesionego rekursu (patrz nizej).

Wazna jest tez to, ze wg dekretu Ordynariusza ks. Lemanski nie zostal odeslany na emeryture, a jedynie zwolniony z funkcji proboszcza w Jasienicy bez nowego przydzialu.  
W diecezjalnym Domu Ksiezy Emerytow ma jednak zapewnionyc wikt i opierunek, wtedy gdy nie ma innej mozliwosci i nikt go nie przyjmie na tzw. rezydenta.

Nie wierze, ze jest na tyle niedouczony lub nieswiadomy, aby nie sprawdzic sobie tresci kanonu 1353 i i jego obowiazujacej w Kosciele interpretacji, bo te dostepne sa nawet w internecie... dodatkowo ma umiejacych doskonale szukac, podsluchowac i inwigilowac mentorow, torzy nauczyli sie tego za PRLu.

Otoz  Kan. CIC 1353 stypuluje - "Apelacja lub rekurs od wyroków sądowych lub dekretów wymierzających lub deklarujących jakąkolwiek karę mają skutek zawieszający."


Dotyczy jedynie wymierzonych kar koscielnych, natomiest odwolanie Lemanskiego jest jak na razie jedynie zwyklyym dokumentem administracyjnym w ramach normalnych przenosn duchownych i nie jest zadeklarowane jako kara. Tu moze sie odwolac od decyzji, ale odwolanie nie zatrzymuje jej efektu. Dodatkowo niesubordynacja bardzo pogarsza jego sytuacje, bo zadna Kongregacja tego nie moze tolerowac.

 

Co mowi o usuwaniu proboszacza Prawo kanoniczne.

SPOSÓB POSTĘPOWANIA PRZY USUWANIU PROBOSZCZÓW NA KTROE POWOLAL SIE W SWOIM DEKRECIE ARCYBISKUP HOSER (kan; 1747)

 

Kan. 1740 - Gdy posługiwanie jakiegoś proboszcza, na skutek jakiejś przyczyny, nawet bez jego poważnej winy, staje się szkodliwe lub przynajmniej nieskuteczne, może on zostać usunięty z parafii przez biskupa diecezjalnego.

 

Kan. 1741 - Przyczyny, dla których proboszcz może być usunięty z parafii zgodnie z przepisami prawa, są zwłaszcza następujące:

1° sposób postępowania, który przynosi kościelnej wspólnocie poważną szkodę lub zamieszanie;

2° nieudolność albo trwała choroba umysłowa lub fizyczna, która czyni proboszcza nieużytecznym w wypełnianiu jego zadań;

3° utrata dobrego imienia u uczciwych i poważnych parafian lub niechęć w stosunku do proboszcza, które według przewidywania szybko nie ustaną;

4° poważne zaniedbanie lub naruszanie obowiązków parafialnych, które trwa mimo upomnienia;

5° złe zarządzanie dobrami doczesnymi, z wielką szkodą Kościoła, ilekroć na zaradzenie złu brak innego środka.


Kan. 1742 -

§ 1. Jeżeli na podstawie przeprowadzonego badania ustali się, że istnieje przyczyna, o której w kan. 1740, biskup omawia sprawę z dwoma proboszczami, wybranymi z zespołu ustanowionego na stałe w tym celu przez Radę kapłańską na propozycję biskupa; jeśli biskup dojdzie później do wniosku, że należy przystąpić do usunięcia, podając - do ważności - przyczynę i argumenty, radzi proboszczowi po ojcowsku, by zrezygnował w ciągu piętnastu dni.


§ 2. W stosunku do proboszczów, którzy są członkami instytutu zakonnego lub stowarzyszenia życia apostolskiego, należy zachować przepis kan. 682, § 2.


Kan. 1743 - Rezygnacja proboszcza może się dokonać nie tylko po prostu i zwyczajnie, lecz także pod warunkiem, byleby to było do przyjęcia przez biskupa i rzeczywiście zostało przyjęte, zgodnie z przepisami prawa.


Kan. 1744 -

§ 1. Jeśli proboszcz w wyznaczonych dniach nie odpowie, biskup ponawia wezwanie, przedłużając czas użyteczny na odpowiedź.


§ 2. Jeśli biskup ustali, że proboszcz otrzymał drugie wezwanie i nie odpowiedział, chociaż nie miał żadnej przeszkody, albo jeśli proboszcz nie chce zrezygnować nie przytaczając żadnych motywów, biskup winien wydać dekret usunięcia.


Kan. 1745 - Jeżeli zaś proboszcz podważa podaną przyczynę i jej podstawy, przytaczając motywy, które wydają się biskupowi niewystarczające, ten, aby mógł ważnie działać:

1° powinien go wezwać, by przejrzawszy akta, zebrał w pisemnej relacji swoje argumenty, a nawet przedstawił przeciwne dowody, jeśli takie posiada;

2° następnie, po uzupełnieniu instrukcji, winien sprawę rozważyć, wraz z tymi proboszczami, o których w kan. 1742, § 1, chyba że trzeba wyznaczyć innych, ponieważ ci nie mogą tego wykonać;

3° wreszcie ma zadecydować, czy proboszcza należy usunąć czy też nie, i zaraz powinien wydać w tej sprawie dekret.


Kan. 1746 - Biskup powinien zadbać, by usuniętemu proboszczowi przydzielić inny urząd, jeżeli jest do tego zdolny, czy też wyznaczyć pensję, w zależności od tego, czy przypadek i okoliczności na to pozwalają.


Kan. 1747 -

§ 1. Usunięty proboszcz powinien się powstrzymać od wykonywania zadań proboszcza, jak najszybciej pozostawić wolny dom parafialny i wszystko, co należy do parafii, przekazać temu, komu biskup parafię powierzył.


§ 2. Jeżeli zaś chodzi o chorego, który nie może być bez trudności przeniesiony z domu parafialnego na inne miejsce, biskup powinien mu pozostawić jego używanie, nawet wyłączne, na czas trwania tej konieczności.


§ 3. Podczas rekursu przeciw dekretowi usunięcia, biskup nie może mianować nowego proboszcza, ale na ten czas powinien zaradzić, ustanawiając administratora parafialnego.

Akt administracyjny zasadniczo podlega wykonaniu z chwilą dotarcia do adresata.

Dlatego rekurs hierarchiczny nie zawiesza natychmiast wykonania zaskarżonego
aktu, chyba że prawodawca w poszczegolnych przypadkach wyraźnie zawarł
w rekursie hierarchicznym skutek zawieszający albo przełożony hierarchiczny
dołączył taki skutek specjalnym aktem10.

 W KPK z 1983 r. skutek zawieszający
posiadają następujące rekursy hierarchiczne:
1. Rekurs z kan. 700 KPK, czyli od dekretu wydalającego członka instytutu
życia konsekrowanego. Do ważności dekretu, wydalony powinien być powiadomiony
o przysługującym mu w ciągu dziesięciu dni, prawie do rekursu hierarchicznego;
2. Rekurs z kan. 1353 KPK, to jest od dekretu mocą ktorego przełożony
wymierza, albo deklaruje jakąkolwiek karę kościelną;
3. Rekurs wniesiony przeciwko dekretowi pozbawiającemu urzędu kościelnego,
chyba że prawo zastrzega co innego (kan. 143 § 2 KPK);
4. Rekurs od dekretu biskupa, usuwającego proboszcza z parafii. W czasie
trwania rekursu skutek zawieszający powoduje, iż biskup nie może zamianować
nowego proboszcza, tylko ustanowić administratora parafialnego w celu zaradzenia
potrzebom wiernych (kan. 1747 § 3 KPK)11.

 

Biskup wiec moze usunac proboszcza bez czekania na wynik odwolania i musi mianowac administratora do czasu rozpatrzenia rekursu wg Kanonu 1747. To dokladnie wlasnie zrobil biskup w tej sprawie.

  

Kara to bedzie dopiero teraz i to bedzie to calkowicie zasluzona suspenza

W tej sytuacji juz nikt komu na sercu lezy dobro i jednosc Kosciola, a kto jeszcze mial nadzieje na jego dzialania w dobrej wierze, nie moze dluzej popierac poczynan ks. Lemanskiego.

 

PS

W dzisiejszych zdejeciach telewizyjnych najbardziej zaniepokoil mnie wyraz twarzy ksiedza Lemanskiego: zaciety, zimny i zly i ze bronia go wszyscy, ktorzy od dawna zle zycza Kosciolowi.

iustus
O mnie iustus

Sprawiedliwość jest jednakowo krytycznym spojrzeniem zarówno na przyjaciół, jak na wrogów, chociaż z góry wiadomo, że pierwsi będą niewdzięczni, a drudzy wściekli. Informuję, że komentarze chamskie i ataki "ad personam" będą usuwane, a ich autorzy banowani bez ostrzezenia!

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka