Warsaw Security Forum 2014 Warsaw Security Forum 2014
294
BLOG

Skrzypczak: „Trzeba uwierzyć w polski przemysł zbrojeniowy”

Warsaw Security Forum 2014 Warsaw Security Forum 2014 Polityka Obserwuj notkę 4

Podczas panelu dotyczącego modernizacji polskich sił zbrojnych na Warsaw Security Forum 2014, gen. Waldemar Skrzypczak w skrócie przedstawił priorytety i główne programy modernizacyjne Wojska Polskiego, ze szczególnym uwzględnieniem najpilniejszych i strategicznych projektów. Według byłego wiceministra obrony, polski program pancerny jest kluczowy dla rozwoju polskiego sektora  zbrojeniowego. Według Skrzypczaka konieczna jest także jak najszybsza wymiana systemu broni powietrznej oraz modernizacja marynarki wojennej. Konkludując stwierdził, że Wojsko Polskie potrzebuje modernizacji i jest zdeterminowane ją przeprowadzić.

W panelu uczestniczył także Pierre Buhler, Ambasador Republiki Francuskiej w Polsce. Ambasador opisał francuskie realia dla rozwoju przemysłu zbrojeniowego. Zwrócił uwagę na ogromne tradycje, zaawansowaną technologię a także możliwości testowania tych technologii podczas wielu misji. Wszystkie te elementy składają się na wysoką pozycję francuskiego sektora zbrojeniowego na świecie. Zapytany gdzie widzi szanse dla polskiego przemysłu zbrojeniowego dla inwestowania we Francji, Buhler stwierdził, że we francuskim programie modernizacji piechoty.

Piotr Wojciechowski, prezes zarządu WB Electronic , ocenił że państwo za słabo wspiera branżę zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz kraju, a także często nie docenia jej zdolności produkcyjnej sprzętu najwyższej jakości. Paneliści wyrazili zaniepokojenie licznymi strukturalnymi konsolidacjami w ramach polskiego przemysłu zbrojeniowego. Według mówców należy się skupić nie na reorganizacji sektora a na rzeczywistej produkcji i rozwoju sektora.

Misją Warsaw Security Forum 2014 jest przede wszystkim: rozwój bezpieczeństwa międzynarodowego poprzez dialog i budowę zaufania oraz stworzenie płaszczyzny do dyskusji dla ekspertów i decydentów zajmujących się tą tematyką. Ważnym elementem jest także możliwość omówienia polityki bezpieczeństwa w Europie, przede wszystkim w kontekście relacji pomiędzy UE, NATO a Rosją. Wydarzenie patronatem honorowym objął Minister Spraw Zagranicznych, zaś partnerami instytucjonalnymi są: Amicus Europae, demosEUROPA, Europejska Akademia Dyplomacji, The German Marshall Fund, Instytut Wolności, Polski Instytut Myśli Gospodarczej i Polski Instytut Spraw Międzynarodowych. Więcej informacji o Forum znajduje się na stronie internetowej: http://warsawsecurityforum.org/

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka