Warsaw Security Forum 2014 Warsaw Security Forum 2014
266
BLOG

SAAB z propozycją „Partnerstwa dla bezpieczeństwa Bałtyku"

Warsaw Security Forum 2014 Warsaw Security Forum 2014 Polityka Obserwuj notkę 1

Przedstawiciele szwedzkiej firmy zbrojeniowej podczas Warsaw Security Forum 2014 zaprezentowali ofertę dla polskiej Marynarki Wojennej. Jest ona równocześnie ofertą dla Polski wejścia wspólnie ze Szwecją w nową międzynarodową rolę „strażników Morza Bałtyckiego” – jak określił to Tobias Wennberg z SAAB Technologies.

W drugim dniu Warsaw Security Forum 2014, SAAB Technologies zorganizował konferencję prasową, podczas której przedstawiono ofertę dla Polski wspólnej ze Szwecją budowa okrętów podwodnych Kockum A26 dla marynarek wojennych obydwu państw, aby tak jak wspomniano już wcześniej wspólnie mogły stać się „strażnikami Bałtyku”.

Średnie łodzie podwodne będące w końcowej fazie projektowania, dedykowane dla szwedzkiej i polskiej marynarki według producentów są zaprojektowane specjalnie do tego aby wypełniać określone wyżej funkcje zabezpieczania basenu Morza Bałtyckiego. Do tego przyczyniać mają się takie cechy okrętu jak: zwrotność i lekkość nowych łodzi, klasyczny elektryczno-dieslowski napęd i praktyczna niewykrywalność dla urządzeń namierzających. Według Szwedów, ze względu na to jest okręt idealny dla zadań defensywnych jak obrona wybrzeża czy patrolowanie średnich basenów szczególnie takich jak Morze Bałtyckie.

SAAB gwarantuje, że współpraca nad projektem będzie miała cechy prawdziwego partnerstwa państw i przemysłów. Kooperacja ta ma długofalowo zaangażować polskie stocznie, które w połączniu z uzupełniającymi ich zdolności stoczniami szwedzkimi mogłyby wejść w posiadanie know-how w dziedzinie budowy okrętów podwodnych, a przez to zapewnić dodatkowe miejsca pracy. Wzmocniłoby to także zdolności bojowe Polskiej Marynarki Wojennej, która jest obecnie bardzo uboga w okręty podwodne. 

Współpraca ta odbywała by się na zasadzie pooling & sharing (gromadzenie i udostępnianie. Według inicjatorów przemawiają za nią szereg argumentów: geograficzna bliskość Polski i Szwecji, istotność Morza Bałtyckiego dla obydwu państw, możliwość połączenia zdolności flot obydwu państw. W kierunku tym prowadzone są i będą rozmowy rządów obydwu państw -  powiedział w odpowiedzi na pytanie Tobias Wennberg. 

Misją Warsaw Security Forum 2014 jest przede wszystkim: rozwój bezpieczeństwa międzynarodowego poprzez dialog i budowę zaufania oraz stworzenie płaszczyzny do dyskusji dla ekspertów i decydentów zajmujących się tą tematyką. Ważnym elementem jest także możliwość omówienia polityki bezpieczeństwa w Europie, przede wszystkim w kontekście relacji pomiędzy UE, NATO a Rosją. Wydarzenie patronatem honorowym objął Minister Spraw Zagranicznych, zaś partnerami instytucjonalnymi są: Amicus Europae, demosEUROPA, Europejska Akademia Dyplomacji, The German Marshall Fund, Instytut Wolności, Polski Instytut Myśli Gospodarczej i Polski Instytut Spraw Międzynarodowych. Więcej informacji o Forum znajduje się na stronie internetowej: http://warsawsecurityforum.org/

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka