zdj.1
zdj.1
Wiesław Pilch Wiesław Pilch
745
BLOG

Qi Pao- Cheongsam

Wiesław Pilch Wiesław Pilch Kultura Obserwuj notkę 4

Cheongsam to kobieca sukienka z charakterystycznymi chińskimi cechami która cieszy się rosnącą popularnością w międzynarodowym świecie mody.
Nazwa "cheongsam", co oznacza po prostu "długa suknia", weszła do języka angielskiego z dialektu prowincji Guangdong w Chinach (kantoński). W innych częściach kraju oraz w Pekinie jest jednak znana jako "qipao”.
 
A oto jej historia.
 
Kiedy pierwsi władcy mandżurskiej dynastii Qing(1677-1911) przybyli do Chin , kobiety związane z dworem dynastii nosiły normalną jednoczęściową suknię, która była zwana "qipao". Chociaż Rewolucja Xinghai w 1911 roku obaliła panowanie dynastii Qing, ten kobiecy strój przetrwał zmiany polityczne oraz z późniejszymi ulepszeniami stał się tradycyjnym strojem chińskich kobiet.
 
Łatwa do włożenia i wygodna, cheongsam pasuje do każdej Chinki. Sukienka jest wysoka aż pod szyję, kołnierz jest zamknięty ale rękawy mogą być krótkie, średnie lub na całej długości ręki w zależności od pory roku oraz smaku. Sukienka jest zapinana na guziki z prawej strony, luźna w okolicach klatki piersiowej, talia raczej dopasowana oraz ma rozcięcia po bokach, z których można wnioskować o pięknie kształtu właścicielki.
Cheongsam nie jest zbyt skomplikowana więc można ją zrobić samemu. Nie wymaga też byt dużo materiału, nie ma również żadnych dodatkowych akcesoriów takich jak paski, szale, szarfy lub inne fanaberie.
 
Tym co również stanowi o pięknie cheongsam jest to , że wykonana może być z różnych materiałów i o różnych długościach. Mogą być noszone w różnych okolicznościach : zupełnie zwykłych przypadkowych ale też i formalnych. W każdym przypadku mamy stworzone wrażenie prostej i spokojnej elegancji, wdzięku i schludności. Nic dziwnego, że jest tak lubiana przez kobiety nie tylko w Chinach, ale również w innych krajach.
 
 

 

 

To piękne ...kobiety czy sukienki? Czy też sukienki na kobietach?

 

A co by było gdyby nie było sukienek? Nie było by o czym pisać!

 

Zobacz galerię zdjęć:

zdj.2
zdj.2 zdj.3 zdj.4 zdj.5 zdj.6 zdj.7 zdj.8 zdj.9 zdj.10 zdj.121 zdj.12 zdj.13 zdj.14 zdj.15 zdj.15 zdj.17 zdj.18 zdj.19 zdj.20 zdj.21 zdj.22 zdj.23 zdj.24 zdj.25 zdj.26 zdj.27 zdj.28

Moje credo:skromna osoba niegodna poznawania wspaniałych talentów, tylko sprawdza, czy to prawda, że nigdy nie pojmie ducha tej wielkiej kultury. _____________________________________________________ Zapraszam do czytania mojego blogu polityczno- makroekonomicznego "Chiny widziane z daleka". _____________________________________________________"W Chinach ideałem mężczyzny był przez stulecia młodzieniec-uczony i poeta, o wrażliwej duszy artysty, pretendujący do roli mandaryna-administratora, dzięki swej pracowitości, uczoności i cnotom moralnym zdobywający wysoką pozycję społeczną. Gardził on wszelkimi działaniami wymagającymi siły fizycznej, gdyż trenował jedynie swój umysł i samodyscyplinę, nie zaś ciało."- prof. Gawlikowski ________________________________________________ __ Adres: wiesiekp@poczta.onet.pl

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura