zdj.3
zdj.3
Wiesław Pilch Wiesław Pilch
664
BLOG

Pekińskie hutongi

Wiesław Pilch Wiesław Pilch Kultura Obserwuj notkę 1

 

Nikt nie jest w stanie   powiedzieć dokładnie ile jest  hutongów w Pekinie. Liczne hutongi, szerokie lub wąskie, długie czy krótkie, przeplatają się w mieście z nowoczesną zabudową. Nie jest przesadą potraktować kulturę tego miasta jako kulturę pekińskich hutongów. Głębokie  'uczucie ciepła w stosunku do hutongów pochodzą z  miłości Pekińczyków do rodziny i tej niskiej zabudowy domów w alejkach.

Hutong, jako nośnik starożytnej kultury  w Pekinie, ma odwieczny urok. Pekinskie  hutongi od setek lat były świadkiem  perypetii miasta i zmian historycznych. Tutaj każdy hutong jest lustrem historii, a każdy dom opowiada swoją starą historię. Ci  którzy  tęsknią za prawdziwym wglądem starych budynków mieszkalnych w Chinami, powinni zobaczyć hutongi. takie jak: Nanluoguxiang , Yandai Xiejie, Wudaoying

 Pekinskie  hutongi:

Najwęższy hutong - zaułek Qianshi , ma 55 metrów długości i tylko 0,7 m średnio szerokości ; w  najwęższym miejscu ma zaledwie 0,4 metra. Dwie osoby nie mogą iść  aleją obok siebie.

Najszersza aleja - Lingjing hutong, aleja ciągnaca sie na osi wschód-zachód,  znajduje się w obszarze Xidan. Najszersze miejsce  to 32,18 metrów.

Najdłuższy hutong - Dongjiaomin Xiang.Całkowita długość hutongu to prawie 3 km.

Najkrótszy hutong - Yichi Alley. I jest ona bardzo znana jako jedna z alei o całkowitej długości 10 metrów. Istnieje przy niej tylko  sześć domów.

Aleja z największą ilością rogów - Jiuwan Alley. Znajduje się we wschodniej części dzielnicy Xuanwu, ma łączną długość około 390 metrów, i co najmniej 13 narożników.

Najstarszy hutong - zaułek Zhuanta . Położony w pobliżu West pailou, jest uważana za początek pekińskich  hutongów. .Powstał w czasach  dynastii Yuan (1267-1368), nie zbudowano  wówczas nic co by przetrwało do dzisiejszych czasów.

P.S. Tym których ta notka zainteresuje proponuję powrót do moich wcześniejszych artykułów w których poruszłąem temat chińskich hutongów.

 

P.S. Linki do moich  plików MP3 na You Tube:

Oto link do Wiadomości gospodarczych z Chin:  www.youtube.com/playlist
A to jest link do "Przeglądu prasy chińskiej". Też jedyny w Polsce www.youtube.com/playlist
Link do omówień artykułów polskich autorów: "Konfrontacje". www.youtube.com/playlist
 
WSZYSTKIE te playlisty są CODZIENNIE  aktualizowane.

Zobacz galerię zdjęć:

zdj.4
zdj.4 zdj.1 zdj.5 zdj.6 zdj.7 zdj.8 zdj.9 zdj.10 zdj.11 zdj.12 zdj.13 zdj.14 zdj.15 zdj.16 zdj.17 zdj.17 zdj.18 zdj.21 zdj.1

Moje credo:skromna osoba niegodna poznawania wspaniałych talentów, tylko sprawdza, czy to prawda, że nigdy nie pojmie ducha tej wielkiej kultury. _____________________________________________________ Zapraszam do czytania mojego blogu polityczno- makroekonomicznego "Chiny widziane z daleka". _____________________________________________________"W Chinach ideałem mężczyzny był przez stulecia młodzieniec-uczony i poeta, o wrażliwej duszy artysty, pretendujący do roli mandaryna-administratora, dzięki swej pracowitości, uczoności i cnotom moralnym zdobywający wysoką pozycję społeczną. Gardził on wszelkimi działaniami wymagającymi siły fizycznej, gdyż trenował jedynie swój umysł i samodyscyplinę, nie zaś ciało."- prof. Gawlikowski ________________________________________________ __ Adres: wiesiekp@poczta.onet.pl

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura