zdzisiek zdzisiek
154
BLOG

Koślawy obieg pieniędzy

zdzisiek zdzisiek Polityka Obserwuj notkę 0

 

Są dwa zasadnicze drenaże pieniędzy z rynku kontrolowane przez instytucje państwa. Pierwszy, to ściąganie pieniędzy przez Rząd i urzędy lokalne na potrzeby budżetu centralnego i budżetów lokalnych, drugi, to ściąganie pieniędzy przez NBP i inne banki.

Dużo częściej mówi się o ściąganiu pieniędzy przez budżet państwa niż o ściąganiu pieniędzy przez bank centralny, dużo częściej nagłaśniane są problemy związane z budżetem niż te wynikające z polityki finansowej NBP i Rady Polityki Pieniężnej. A to według mnie właśnie polityka finansowa NBP drenująca zbyt mocno z pieniędzy gospodarkę przynosi u nas większe szkody niż ściąganie pieniędzy na potrzeby budżetu.

 Pieniądze trafiające do budżetu są wykorzystywane na zaspokajanie potrzeb społeczeństwa, co jest przecież rolą państwa, trafiając pośrednio lub bezpośrednio do obywateli budują też popyt na dobra wewnętrzne: produkty materialne i usługi. Oczywiście pieniądze te spełniają swoją rolę zaspakajania potrzeb i pobudzania koniunktury, gdy są dobrze, rozsądnie wydawane.

Ściąganie pieniędzy przez banki i NBP służą do obsługi gospodarki, do umożliwiania i ułatwiania gospodarczym podmiotom funkcjonowanie na rynku, do inwestowania i rozwijania się. Jednak, gdy zbyt duża część ściąganych pieniędzy służy innym celom, gdy wypływa z krajowego obiegu, gdy jest marnotrawiona a niekiedy defraudowana gospodarka rozwija się wolniej niż by mogła, jest tłumiona.

Również ściąganie pieniędzy na tworzenie zbyt dużej walutowej rezerwy zabija koniunkturę, przyczynia się do tłamszenia gospodarki, do jej stagnacji.

Gdy stosowane są zbyt duże stopy procentowe pozostaje zbyt mało pieniędzy w gospodarczym obiegu, zbyt mało pieniędzy w firmach i zbyt mało pieniędzy u konsumentów.  Za to dochody banków są zbyt duże i duże jest pole do nadużyć. Ogromne dochody właścicieli banków, kluczowych udziałowców, ogromne wynagrodzenia menadżerów bankowych, zasilanie wielkimi pieniędzmi inwestorów za łapówki lub z układów biznesowych i towarzyskich to rzeczywistość naszej transformacji.

 

Oczywiście w gospodarczym i finansowym ruchu jest wiele różnych sposobów i kanałów drenowania rynku przez rodzime  i zagraniczne podmioty gospodarcze i osoby fizyczne, w tym wiele sposobów i kanałów wypływu pieniędzy za granicę

 

 

 

 

zdzisiek
O mnie zdzisiek

Stan mojego ducha Anno Domini 2013. Od dawna mocno mnie denerwuje neoliberalna polityka gospodarcza zainicjowana po 1989 roku przez gospodarczych liberałów z Kongresu Liberalno-Demokratycznego i Leszka Balcerowicza i prowadzona przez kolejne rządy. Doktryny Friedmana stały się ideologią. Jej ortodoksyjni wyznawcy porzucili zupełnie empirię a neoliberalne, doktrynalne myślenie uznali za jedynie słuszne. Dużo złego przyniosła polityka monetarna wprowadzona i realizowana przez Balcerowicza i „Radę Polityki Pieniężnej”. Polityka monetarna w połączeniu z koszmarną, niesprawiedliwą prywatyzacją i prowadzoną be umiaru i bez sensu wyprzedażą krajowego majątku zamiast upragnionego szybkiego rozwoju naszej gospodarki i zmniejszania dystansu do gospodarek rozwiniętych powodowały marnowanie potencjałów tkwiących w naszej gospodarce i naszym społeczeństwie, tłamsiły gospodarkę i przynosiły pauperyzację, biedę, marginalizację i upokorzenie dużej części naszego społeczeństwa. Mocno mnie frustruje również polityka i postawy naszych neoliberałów dotyczące sfer pozagospodarczych, wyszydzanie i walka z patriotyzmem, z tradycją, zapominanie o bohaterach z przeszłości. Postawy lekceważenia i wyszydzania naszego Prezydenta, Lecha Kaczyńskiego a po katastrofie smoleńskiej lekceważenie ofiar katastrofy, walka z obywatelami, którzy czuli wobec nich żałobę i potrzebę ich uczczenia i karygodne podejście do śledztwa były i są dla mnie przygnębiające. Główne grzechy neoliberalnej polityki gospodarczej i przyczyny zbyt powolnego rozwoju naszego kraju. Są cztery główne przyczyny, czy trzy grupy przyczyn, które nie zapewniły możliwie szybkiego rozwoju naszej gospodarki i poprawy poziomu życia dużej części naszego społeczeństwa.: • Zła polityka finansowa, a w szczególności polityka powodująca wygórowaną wartość złotego wywołująca niekorzystne relacje w handlu z zagranicą i obniżająca sztucznie, niepotrzebnie siłę nabywczą naszego społeczeństwa (ciągłe, bez opamiętania podnoszenie stóp procentowych) • Dzika, nieracjonalna, prowadzona bez żadnych zahamowań sprzedaż narodowego majątku • Dzika, niesprawiedliwa prywatyzacja • Zła, bardzo niesprawiedliwa dystrybucja dochodów i dóbr http://zdzislawdzialecki.republika.pl/ http://zdizek.blog.onet.pl/?p=837

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka