Zdzislaw Sztorm Zdzislaw Sztorm
2031
BLOG

67. rocznica akcji „Dożynki””

Zdzislaw Sztorm Zdzislaw Sztorm Kultura Obserwuj notkę 20

 

Dokładnie 67 lat temu, na terenie niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Lublin rozegrał się ostatni etap „Akcji Reinhard”, operacji mającej na celu metodyczną i prowadzoną na przemysłową skalę eksterminację europejskich Żydów. W ramach operacji naziści w ciągu zaledwie półtora roku w specjalnie do tego celu utworzonych fabrykach śmierci unicestwili przeszło 2 mln Żydów, a w samym dystrykcie lubelskim śmierć poniosło co najmniej 600 tys. osób.

Ostatni etap operacji rozegrał się 3 listopada 1943 roku, kiedy w ramach akcji "Dożynki" wymordowano ponad 18 tys. Żydów z obozu w Majdanku. Przebieg rzezi opisał Erich Muhsfeldt, zbrodniarz hitlerowski, kierownik obozowego krematorium: „Około godziny 6 - możliwe, że mogła być już nawet 7 rano - rozpoczęła się duża akcja. Wpędzono część Żydów, zgromadzonych na polu V do jednego baraku, gdzie musieli się rozebrać do naga. Następnie Schutzhaftlagerführer Thumann przeciął druty ogrodzenia między polem V a owymi rowami. Powstało w ten sposób przejście. Od przejścia tego do dołu utworzono szpaler uzbrojonych policjantów. Przez szpaler pędzono nagich Żydów w kierunku dołów. Tam esesman z Sonderkommando wpędził do każdego z rowów po 10. Tych, którzy znaleźli się w rowie, pędzono do jego drugiego końca. Tam musieli się położyć, a następnie stojący nad brzegiem rowu esesmani z Sonderkommando strzelali do nich. Następne grupy pędzono również aż do jego końca, tam musieli się ci ludzie kłaść na już rozstrzelanych poprzednio, tak, że z biegiem czasu rów taki zapełniał się odcinkami aż prawie po brzegi. Mężczyzn rozstrzeliwano osobno [...], a kobiety w grupach osobnych. Akcja ta trwała bez przerwy do około 5 po południu. Esesmani, dokonujący rozstrzeliwań, zmieniali się, wyjeżdżali do koszar SS położonych w mieście na posiłki, a akcja szła nieprzerwanie. Przez cały czas z obu wozów radiowych nadawano muzykę.” Tego samego dnia w Poniatowej, w Trawnikach oraz w innych obozach w dystrykcie lubelskim zgładzono niemal wszystkich więźniów pochodzenia żydowskiego. Łącznie ok.42 tysięcy osób.

Ostatnim, przejmującym świadectwem ponad 600 letniej historii Żydów w Lublinie, unicestwionego miasta, jest kolekcja kolorowych zdjęć będąca w posiadaniu i udostępniona przez ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN". Zdjęcia wykonane około 1940 roku przedstawiają codzienne życie getta. Zdecydowana większość z przedstawionych na nich osób nie dożyła końca wojny. Link do galerii.

 

 

 

 

"Każde nieszczęście w historii jest zapowiedziane; zawsze występują jakieś znaki na niebie, ostrzegające ludzi o niebezpieczeństwie. Rzadko ktokolwiek im wierzy." - Calek Perechodnik / Blog wyróżniony prestiżowym 37 miejscem na Liście Hańby Narodowej

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura