Zespół Profesora Glińskiego Zespół Profesora Glińskiego
1269
BLOG

Zespół prof. Glinskiego: "Sprawne Państwo" relacja z wczoraj

Zespół Profesora Glińskiego Zespół Profesora Glińskiego Polityka Obserwuj notkę 7

Konferencja prasowa z 27. lutego 2013 była zatytułowana „Sprawne Państwo”. Oprócz profesora Glińskiego brali w niej udział ci członkowie Zespołu Ekspertów, których kompetencje dotyczą zarządzania strategicznego i administracji publicznej: prof. Antoni Kamiński, Paweł Soloch,  Konrad Raczkowski, prof. Piotr Pogonowski, dr Dariusz Kucharski.

 
Prof. Antoni Kamiński w swoim wystąpieniu przypomniał, że podstawą dobrze funkcjonującego państwa jest możliwość kontroli władzy przez obywateli. Kontrolować można tylko wtedy gdy ma się informacje. Ustawa o dostępie do informacji publicznej została jakiś czas temu zmieniona w taki sposób, że dostęp do informacji jest utrudniony, co w konsekwencji utrudnia lub wręcz uniemożliwia wgląd obywateli w działania władzy.
 
Paweł Soloch, były wiceminister MSW oraz były członek Rady Służby Cywilnej przedstawił warunki w których państwo rzeczywiście będzie sprawnie działać. Są to:
1.    Apolityczność wojewodów: mianowani spośród urzędników korpusu służby cywilnej (tak jak komendanci policji są mianowani spośród oficerów tej służby)
2.    Przejrzysty system wynagradzania urzędników (także samorządowych), ukrócenie dochodów, które pochodzą z udziału w radach nadzorczych firm należących do sektora publicznego. Ewentualny udział w radach nadzorczych powinien być wpisany w zakres obowiązków takiego urzędnika. Chodzi o to, że dochody tego rodzaju sprzyjają powstawaniu nieformalnej sieci powiązań.
3.    Odwrócenie obecnej tendencji oddalania policji od obywatela (likwidacja posterunków w małych miejscowościach) i obarczania policji zadaniami generowania jak najwyższego przychodu z mandatów. Zatrzymanie i cofnięcie tendencji do „prywatyzacji bezpieczeństwa” polegającego na przekazywaniu uprawnień policji prywatnym agencjom ochrony (czego doświadczyli kupcy KDT w Warszawie) lub na uprawnieniu kontrolerów biletów do stosowania środków przymusu bezpośredniego.
 
Prof. Konrad Raczkowski przedstawił koncepcję powołania Rządowego Centrum Zarządzania (RCZ). Istnienie takiego centrum wynika z konieczności wzmocnienia merytorycznej i kontrolnej władzy wykonawczej Prezesa Rady Ministrów. Konieczne jest zerwanie z silosowym i nieefektywnym modelem „Polski resortowej”.
Chodzi o to, żeby stworzyć realne centrum koordynacji władzy, które nie będzie naruszać konstytucyjnych uprawnień poszczególnych ministrów, lecz czuwać w imieniu Prezesa Rady Ministrów nad prawidłowością i terminowością wykonania planowanych zadań. Uprawnienia RCZ poza uprzednio przysługującymi Rządowemu Centrum Studiów Strategicznych muszą posiadać silny wymiar kontrolny.
 
Prof. Piotr Pogonowski przedstawił propozycję zmian w trzech sektorach: konsolidacji administracji skarbowej, służb specjalnych oraz w wojskowym wymiarze sprawiedliwości - sądownictwie i prokuraturze wojskowej.
Obecnie kilka podmiotów zajmuje się poborem danin publicznych, w dodatku mają one nakładające się kompetencje oraz systemy informatyczne, które sięgają do tych samych danych. Konsolidacja w ramach jednej administracji skarbowej poprawi jej skuteczność i przyniesie znaczące oszczędności. Administracja ta stanie się bardziej przyjazna dla obywatela, chociażby poprzez ograniczenie ilości kontroli. Należy też rozwiązać problem nakładających się kompetencji służb specjalnych. Jeśli chodzi o wojskowy wymiar sprawiedliwości należy sądownictwo i prokuraturę wojskową włączyć w struktury prokuratury i sadownictwa powszechnego.
 
Dr Dariusz Kucharski opowiedział się m.in. za przywróceniem części granicznych stałych punktów Służby Celnej (główne miejsca – granica  wewnątrzunijna RP) i nałożenie na nich obowiązku zwiększonej kontroli tras nadgranicznych. Umożliwi to zabezpieczenie obszaru Polski przed nielegalnym wwozem odpadów i innych towarów bez dokumentów przekazowych i pozwoleń. Postulował wdrożenie programu „Kariera i Awans”, skierowanego zarówno do niewykorzystanych pracowników Służby Celnej jak do absolwentów. W tym celu należy nawiązać współpracę z najlepszymi uczelniami w kraju i proponować zatrudnienie absolwentom.
 

 

Prof. dr hab. Antoni Kamiński 

Urodzony w 1942 r. Socjolog, profesor zwyczajny, kierownik Zakładu Bezpieczeństwa Międzynarodowego i Studiów Strategicznych Instytutu Studiów Politycznych PAN. Wykładowca w Collegium Civitas.

Absolwent Instytutu Socjologii UW, gdzie uzyskał stopień doktora (1974) oraz dra hab. (1982). W latach 1984-1990 dyrektor Instytutu Socjologii i prodziekan Wydziału Filozofii i Socjologii UW.

Stypendysta: 1975–1976 Postdoctoral fellowship ASP ACLS, 1988 – 1989 Senior research fellow WPT&PA w Bloomington, 1994 – Fellow JIIA, 1996 Fellow WWC, visiting professorships: 1980– 1981 University of British Columbia, 2006 Princeton University, East China Normal University.

1990-91 V-dyrektor Departamentu Europy MSZ

1991–1992 Dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

1992-1993 Dyrektor Departamentu Studiów Strategicznych MON 

Od 1996 do 2001 roku członek zarządu Centrum Adama Smitha.

1999-2001 Prezes zarządu Transparency International Polska.

Autor wielu publikacji z dziedziny instytucji polityczno-gospodarczych, bezpieczeństwa międzynarodowego i studiów strategicznych.

 

 

Paweł Soloch

 

Urodzony w 1962 r. Absolwent historii Uniwersytetu Warszawskiego, studiów podyplomowych w l'Institut de Hautes Études en Administration Publique (IDHEAP) w Lozannie oraz absolwent École Nationale d'Administration (ENA) w Paryżu.

W latach 1992-1999 pracownik Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Ministerstwa Obrony Narodowej, wicedyrektor w Departamencie Spraw Obronnych Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. W latach 1999-2001 organizator a następnie dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa Powszechnego w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, W latach w 2001-2003 prorektor ds. studenckich w WSD im. Melchiora Wańkowicza w Warszawie, a następnie z-ca dyr. Studiów europejskich i atlantyckich w Wyższej Szkole Psychologii Społecznej w Warszawie, w latach 2004-2005 członek Zespołu Doradców Prezydenta Warszawy.

W latach 2005-2007 podsekretarz stanu w MSWiA, szef Obrony Cywilnej Kraju (m.in. koordynator prac nad ustawą o Zarządzaniu kryzysowym), Od października 2010 ekspert w Instytucie Sobieskiego, wykładowca w Krajowej Szkole Administracji Państwowej (KSAP), wykładowca w Collegium Civitas. Członek Rady Służby Cywilnej 2010-2011, do października 2010 r. doradca Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Autor artykułów i publikacji z dziedziny administracji, kierowania państwem i bezpieczeństwa narodowego między innymi w „Rzeczpospolitej”, „Uważam Rze” (poprzednia redakcja), „Naszym Dzienniku”, „Polsce Zbrojnej”, „Rzeczy Wspólne”.

Publikacje w ramach Instytutu Sobieskiego, współpracuje z Instytutem Studiów Politycznych PAN (współautor „Polityka bez Strategii. Bezpieczeństwo Europy Środkowo-Wschodniej i Polski w perspektywie ładu globalnego.”, pod redakcją Antoniego Z. Kamińskiego, ISP PAN 2008).


 

Prof. dr hab. Konrad Raczkowski

 

Absolwent Wydziału Zarządzania i Dowodzenia Akademii Obrony Narodowej w Warszawie (2006 r. – doktor, 2011 r. doktor habilitowany w specjalności zarządzanie instytucjami publicznymi). Od 2012 r. Profesor nadzwyczajny, Dyrektor Instytutu Ekonomicznego Społecznej Akademii Nauk w Warszawie oraz Kierownik Katedry Zarządzania Bezpieczeństwem Ekonomicznym. Od 2010 r. ekspert oraz recenzent Biura Analiz Sejmowych Kancelarii Sejmu w zakresie gospodarki nieoficjalnej, finansów publicznych oraz zarządzania. W latach 2003-2013 pracownik resortu finansów. W latach 2006-2011 konsultant Europejskiego Urzędu ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych w Brukseli (OLAF). Audytor wewnętrzny zintegrowanego systemu zarządzania oraz stypendysta rządu Szwecji z zakresu zarządzania (2009). Członek zwyczajny Brytyjskiej Akademii Zarządzania oraz od 2008 r. współpracownik Instytutu Bezpieczeństwa i Polityki Rozwoju w Sztokholmie (kierownik i uczestnik międzynarodowych projektów badawczych z zakresu bezpieczeństwa ekonomicznego/gospodarczego oraz przestępczości zorganizowanej).Członek rad naukowych czasopism Journal of Management and Strategy, Research in World Economy, oraz Journal of Modern Economy and Management.Autor wielu prac naukowych z zakresu zarządzania, bezpieczeństwa oraz ekonomii.

 

 

Prof. dr hab. Piotr Pogonowski

 

Urodzony w 1973 r. Absolwent Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Na Wydziale Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji tej uczelni uzyskał stopnie naukowedoktora (w 2001 na podstawie pracy zatytułowanej „Status prawny organów postępowania upadłościowego”) orazdoktora habilitowanego (w 2004 w oparciu o rozprawę „Zakaz reformationis in peius w postępowaniu cywilnym”). W 2010 otrzymał tytuł profesora nauk prawnych. Specjalizuje się w postępowaniu cywilnym, zajmując się m.in. postępowaniem upadłościowym, egzekucyjnym i zabezpieczającym.

Z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim związany zawodowo od 2000 r. Wpierw jako asystent w Katedrze Prawa Cywilnego, następnie na stanowisku adiunkta i profesora nadzwyczajnego. Od 2005 do 2010 pełnił funkcję kierownika Katedry Postępowania Cywilnego.

Pracownik Wydziału Prawa i AdministracjiWyższej Szkoły Finansów i Zarządzania w Warszawie, wykładał także wWyższej Szkole Handlu i Prawa im. Ryszarda Łazarskiego w Warszawie. Były dyrektor gabinetu szefaCentralnego Biura Antykorupcyjnego -Mariusza Kamińskiego.

Profesor zwyczajny nauk prawnych. 1999 –1999 r. Centrum Legislacyjne Rządu, Kancelaria Prezesa Rady Ministrów; 2007 Członek Zespołu problemowego Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego; 2002–2002 r. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów; Rada Legislacyjna przy Prezesie Rady Ministrów; Kierownik Katedry Postępowania Cywilnego KUL; Główny specjalista ds. orzecznictwa Sąd Najwyższy, Izba Cywilna; Kierownik Katedry Postępowania Cywilnego KUL; 2006 Radca Ministra Finansów; 2006–2007 r. Dyrektor Biura Obsługi Prawnej i Zastępstwa Procesowego w Ministerstwie Finansów; 2007–2008 r. Dyrektor komórki prawnej w resorcie obrony narodowej (SWW); 2008 –2010 r. Ekspert prawny w organach administracji publicznej; Kierownik zespołów obsługi prawnej (CBA); Radca prawny w Narodowym Banku Polskim; 2010 Ekspert ds. bezpieczeństwa Prawo i Sprawiedliwość

 

 

Dr Dariusz Piotr Kucharski

 

Urodzony w 1966 r. Doktor nauk humanistycznych w zakresie historii. Ekspert Centrum Analiz Fundacji Republikańskiej (CAFR) w zakresie Polaków na Wschodzie XVIII-XXI w., polityki wschodniej RP, administracji publicznej Służba Celna. Współzałożyciel i członek Rady Programowej rocznika „Actum”. Stały współpracownik kwartalnika społeczno – politycznego „Myśl.pl”, publicysta portalu RodakPress. Współzałożyciel i prezes Stowarzyszenia Warsztaty Idei Obywateli Rzeczypospolitej w Poznaniu. Członek – założyciel Stowarzyszenia Komitet Budowy Pomnika Upamiętnienia Ofiary Tragedii Narodowej w Smoleńsku, członek Stowarzyszenia Akademicki Klub Obywatelski im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Poznaniu.                                                                 

Od 1993 roku zatrudniony w administracji państwowej w Służbie Celnej. 

W 2009 roku kandydował do Parlamentu Europejskiego z listy Prawa i Sprawiedliwości z pozycji 8 w okręgu wielkopolskim. W trakcie wyborów prezydenckich w 2010 roku był członkiem Poznańskiego Honorowego Komitetu Poparcia Jarosława Kaczyńskiego na Prezydenta RP. W 2011 roku kandydował z listy Prawa i Sprawiedliwości w okręgu 39 (ziemia poznańska) z pozycji 19 do Sejmu RP.                                                                                                                                             

Wśród jego publikacji znalazły się m.in. pozycje takie jak: Polacy na Wschodzie, Elitarna szkoła, Polacy w Rosji i Sowietach, Ludobójstwo na Polakach w Sowietach w okresie międzywojennym (1921 – 1939), Administracja na miarę nowoczesnego państwa, Polskość jako przekaz rodzinny i polityczny, Dlaczego nie pamiętamy o polityce wschodniej?

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka