Zszyte karty do głosowania z pytaniami referendalnymi? PKW reaguje na fake news

Redakcja Redakcja Wybory Obserwuj temat Obserwuj notkę 89
W sieci pojawiły się doniesienia, że w lokalach wyborczych 15 października głosujący otrzymają spięte karty do głosowania na partie polityczne i referendalne pytania. PKW w komunikacie twierdzi, że to nieprawda.

Na platformie X część komentatorów opozycyjnych podawała od kilku dni sensacyjnie brzmiącą informację, że PiS chce podnieść frekwencję w referendum wątpliwym sposobem. W lokalach wyborczych wyborcy mieliby otrzymać zszyte karty do głosowania na kandydatów do Sejmu oraz referendalne pytania.  


Plotki w mediach społecznościowych

- Uwaga! Od osób, które przeszły szkolenia do pracy w komisjach wyborczych dochodzą słuchy, że karty do wyborów parlamentarnych mogą być zszyte z kartą do referendum. Jeśli ktoś nie ma obaw i karty te rzeczywiście będą zszyte, należy PRZED ODBIOREM tych kart wyraźnie zaznaczyć, że nie chce się odebrać karty referendalnej i osoba w komisji musi sama je rozszyć. Następnie należy zaznaczyć, aby na spisie wyborców została odnotowana adnotacja ODMAWIAM REFERENDUM. Jeśli ktoś ma obawy (głównie w małych miasteczkach i wsiach), należy wszystkie karty odebrać i oddać głos ważny lub nieważny. Wynik referendum jest bez znaczenia - przekonywał Jacek Liberski, niegdyś publicysta "Liberte" i Na Temat. Wpis uzyskał ponad 100 tys. zasięgu na platformie X i był powielany przez internautów. 

Informację dementował prof. Ryszard Balicki, konstytucjonalista. - Pojawiają się ostatnio w mediach społecznościowych informacje o kartach wyborczych i ref., które miałyby być "zszyte". To fałsz. Udział w wyborach to prawo wyborcy, a nie obowiązek, i to od wyborcy zależy w jakim zakresie chce z tego prawa skorzystać - oświadczył. 

 


Oświadczenie PKW 

Plotka o "zszytych" kartach 15 października rozchodziła się w takim tempie na X, że głos zabrała Państwowa Komisja Wyborcza. 

"W związku z nieprawdziwymi informacjami rozpowszechnianymi w mediach społecznościowych informujemy, że karty do głosowania NIE BĘDĄ spięte. Nieprawdą jest, że 3 karty do głosowania będą zszyte lub w inny sposób złączone. Wyborca nie ma obowiązku, a prawo do udziału w głosowaniu 15 października i sam zdecyduje, czy we wszystkich, czy tylko w niektórych z 3 głosowań weźmie udział, a co za tym idzie, które karty do głosowania wyda mu obwodowa komisja wyborcza" - precyzuje PKW. 


Fot. Wikipedia 

GW



Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka