fot. Pixabay
fot. Pixabay

Kolejne państwo w Europie skraca czas pracy. Rząd dotrzymał słowa

Redakcja Redakcja Praca Obserwuj temat Obserwuj notkę 25
Coraz więcej państw europejskich testuje skracanie czasu pracy. Czarnogóra będzie krajem, w którym do końca roku wprowadzony zostanie siedmiogodzinny dzień pracy.

7-godzinny dzień pracy w Czarnogórze

- To, co zapowiadał w kampanii przedwyborczej premier Milojko Spajić, zostanie zrealizowane jeszcze w tym roku  - powiedziała minister pracy i opieki społecznej Czarnogóry Naida Niszić.

- Zadowolony i wypoczęty pracownik jest bardziej innowacyjny, bardziej produktywny i bardziej lojalny, co przyczynia się do wzrostu zysków pracodawców, a wyższe zyski pracodawców przekładają się na wyższe dochody państwa. Będzie też więcej czasu dla rodziny czy przyjaciół - tłumaczył Spajić.

Unijna dyrektywa ws. organizacji czasu pracy stanowi, że jej przeciętny czas, łącznie z pracą w godzinach nadliczbowych, nie powinien przekraczać 48 godzin (przy czym punktem odniesienia jest średnia z okresu wynoszącego do czterech miesięcy). W większości krajów UE tydzień pracy wynosi od 35 do 40 godzin.

W Czarnogórze tygodnie pracy pracowników należą do najdłuższych w Europie i wynoszą średnio ponad 42 godziny, czyli o ponad cztery godziny tygodniowo więcej niż średnia w krajach UE. W 2022 roku bowiem średni tygodniowy czas pracy Europejczyka wynosił 37,5 godz. Dla porównania Polak przeciętnie spędzał w pracy prawie 3 godz. dłużej (40,5 godz.).


Kto pracuje najwięcej, a kto najmniej w Europie?

Obok Czarnogóry dużo pracują także Grecy, których średnia tygodniowa to równe 41 godz. Dla porównania w Holandii aż 45,6 proc.społeczeństwa pracuje mniej niż 35 godz., a 23,3 proc. poniżej 25. Holendrzy zawodowym obowiązkom poświęcają średnio 33,2 godz., co daje im tytuł najmniej zapracowanego narodu w Unii Europejskiej. Tuż za Holandią znalazły się Niemcy (35,3 godz.), Dania (35,4 godz.) i Austria (36 godz.). Do europejskiej średniej najbliżej jest Francuzom. Pracują 37,4 godz. tygodniowo.


Najbardziej zapracowane są sektory, w których dominują stanowiska wymagające pracy fizycznej - rolnictwo, leśnictwo i rybołówstwo (43,9 godz. tygodniowo), budownictwo (40,5 godz.), działalność organizacji i zespołów eksterytorialnych (40,2 godz.) oraz branża górnicza i wydobywcza (40,1 godz.).

Najdłużej pracują właściciele firm. W 2022 roku osoby zatrudniające pracowników pracowały średnio 47,5 godz. tygodniowo. Europejczycy pracujący na własny rachunek (bez zatrudniania pracowników) spędzili w pracy 40,7 godz., a osoby pracujące na różnego rodzaju umowach - 36,7 godz.

ja

Zdjęcie ilustracyjne, fot. Pixabay

Czytaj także:



Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj25 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (25)

Inne tematy w dziale Społeczeństwo