fot. europa.eu
fot. europa.eu

Donald Tusk wrzucił spot z wyjątkowej okazji. W roli głównej on sam

Redakcja Redakcja UE Obserwuj temat Obserwuj notkę 76
W tym roku obchodzimy 20. rocznicę wejścia Polski do Unii Europejskiej. Z tej okazji Donald Tusk zamieścił w mediach społecznościowych nowy spot z podpisem: „Unia Europejska. NATO. Bezpieczna Polska”. Na filmie widać szefa rządu jak wita się z przedstawicielami władz w Europie i na świecie.

"Będziemy respektowani we wszystkich stolicach świata"

– Pierwszym naszym przykazaniem powinna być dbałość o jedność Europy w konfrontacji z agresywną polityką Rosji. Bezpieczeństwo ma wiele wymiarów. To jest bezpośrednie wsparcie Ukrainy w tej wojnie. To jest odbudowa realnej siły militarnej Europy jako całości. To jest wspólna polityka energetyczna. To jest bezpieczeństwo żywnościowe – mówi na filmie premier.

– Będziemy respektowani we wszystkich stolicach świata. Jeśli uwierzymy w to, że Unia Europejska może być nie tylko cywilizacyjną, gospodarczą, naukową, ale odpowiednio także potęgą militarną – słyszymy dalej.


Donald Tusk ściska ręce zachodnim politykom

Na filmie w tle przewijają się sceny, na których Donald Tusk wita się i wymienia uściski dłoni z czołowymi międzynarodowymi politykami: m.in. przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen, premierem Kanady Justinem Trudeau, prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, premierem tego kraju Denysem Szmyhalem, ale też kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem, prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, premierem Wielkiej Brytanii Rishim Sunakiem, prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą, prezydentem Stanów Zjednoczonych Joe Bidenem, premier Estonii Kają Kallas oraz przewodniczącym Sojuszu Północnoatlantyckiego Jensem Stoltenbergiem.

W tym roku mija 20 lat, odkąd Polska wstąpiła do Unii Europejskiej. Rozszerzenie z 2004 r. było największym w historii Wspólnoty - do Unii oprócz Polski dołączyły wówczas: Czechy, Słowacja, Węgry, Litwa, Łotwa, Estonia, Słowenia, Cypr i Malta.

ja

Na zdjęciu Donald Tusk ściska dłoń Ursuli von der Leyen, fot. europa.eu

Czytaj także:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj76 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Polityka