.
5 obserwujących
57 notek
119k odsłon

Czy Zachód może wygrać wojnę? Czy Rosja jest tak słaba jak nam się wydaje?

- To nie jest tak , że świat zachodni nie może wojny z Rosją wygrać. Zachód musi być zjednoczony i nie może rządzić się partykularnymi interesami. Na koniec musi chcieć pokazać swoją siłę Rosji. Anna Maria Dyner, ekspertka Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych w rozmowie z Igorem Janke w Układzie Otwartym analizuje podejście Zachodu do wojny. Rozmówcy omawiają głosy specjalistów do spraw bezpieczeństwa z całego świata, które padły podczas warszawskiej konferencji PISM Strategic ARK.

Dlaczego część amerykańskiej prawicy nie chce wspierać Ukrainy?

- Do wyborców amerykańskiej prawicy trafia część rosyjskiej propagandy. Stosunek kongresmenów i senatorów do pomocy dla Ukrainy jest jednak pozytywny. Ich wiedza opiera się na informacjach z agencji rządowych. Bartosz Mroczkowski, pracujący w Los Angeles dla jednego z republikańskich kandydatów w kampanii wyborczej jest gościem Igora Janke w Układzie Otwartym. Tłumaczy jaki jest stosunek amerykańskiej prawicy do wojny na Ukrainie, co jest tematem kampanii do Kongresu i jak dziś mówi się o Polsce w USA.

Słup na granicy i Azow - dwa symbole wojny

- Rosjanie nigdy z żadnej umowy się wywiązali. Decyzja o poddaniu się Mariupola obciąży tych, którzy ją podjęli. To rozkaz który budzi moje wątpliwości jako żołnierza. Oddając azowców w ręce Rosjan skazali ich. Jak co piątek gen. Waldemar Skrzypczak podsumuje w rozmowie z Igorem Janke sytuację na froncie.

Kupujemy broń od Amerykanów na potęgę. A co z polskim przemysłem zbrojeniowym?

-Obecnie Polska podejmuje decyzje zakupowe dotyczące systemów uzbrojenia, które pozostaną z nami 30-40 lat. Potencjał generowany przez ten sprzęt musi nam zapewnić zdolność do obrony i odstraszania. Technologia szybko się zmienia. Czołg, który ma nam zapewnić obronę w przeciągu najbliższych kilkudziesięciu lat to nie jest ten czołg, którym walczą Ukraińcy z Rosjanami- mówi Marek Świerczyński, szef działu bezpieczeństwa i spraw międzynarodowych Polityki Insight, który jest gościem Igora Janke w Układzie Otwartym.

Rzucili duży biznes, zbudowali hub pomocy we Lwowie

- Największe wsparcie dostaliśmy od Polaków. Pierwszy miesiąc siedziałem od 7 rano do północy i organizowałem dystrybucję pomocy. Nie było chwili na przerwę. Wiktor miał z ojcem duży biznes we Lwowie. Dziś cała infrastruktura firmy służy koordynacji pomocy humanitarnej na Ukrainie. Gość Układu Otwartego, mówiący po polsku Ukrainiec opowiada Igorowi Janke, jak od wybuchu wojny zmieniło się jego życie, życie jego rodziny i firmy.

Czy Rosjanie znów uderzą na Kijów? Czy można odbić Donieck, Ługańsk i Krym?

-Ukraińcy przeprowadzają kontrofensywę, ale wojska rosyjskie przemieszczają się i nie jest wykluczone, że będę ponownie próbowały zaatakować Kijów. Jak co piątek gen. Waldemar Skrzypczak podsumuje w rozmowie z Igorem Janke sytuację na froncie. Już we wtorek o godz.18 w Układzie Otwartym generał na żywo będzie odpowiadał na pytania widzów.

Stan wojsk rosyjskich i ukraińskich w po 2.5 miesiącach wojny

- Ze względu na morale w lepszej kondycji są siły Ukrainy. Prowadzą nie tylko skuteczne działania obronne, ale i ofensywne jak ma to miejsce w okolicach Charkowa. Strona ukraińska podaje za brytyjskim wywiadem, że Rosjanie wycofają się z jego okolic. To będzie kolejna porażka Rosjan- mówi Anna Maria Dyner, analityczka Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych w rozmowie z Igorem Janke w Układzie Otwartym.

Mariupol, Azovstal, Azow. O bohaterskim mieście i jego obrońcach.

- Mariupolczycy od 2014 roku byli gotowi na każdy rozwój wypadków. Miasto dzieliło 15 kilometrów od linii rozgraniczenia ze separatystami. Zakłady Azovstal mają własną sieć wodociągową i elektryczną bunkry, podziemia, tunele, może się tam pomieścić kilkanaście tysięcy osób. Igor Janke w Układzie Otwartym rozmawia z Krzysztofem Nieczyporem, ekspertem Ośrodka Studiów Wschodnich o mieście Mariupol, zakładach Azovstal, postawie ukraińskich oligarchów oraz Pułku Azow.

Defilada 9 maja to nie będzie parada zwycięstwa, ale kondukt żałobny

- Defilada 9 maja to nie będzie parada zwycięstwa to kondukt żałobny, który będzie oddawał pamięć poległym na polach Ukrainy. Nie wyobrażam sobie, żeby dowódcy rosyjscy stojąc przy Putinie i się cieszyli z tego marszu. Oni mają wiedze jakie straty poniosła armia rosyjska. Jak co piątek gen. Waldemar Skrzypczak podsumuje w rozmowie w Układzie Otwartym sytuację na froncie. Igor Janke jest na krótkim urlopie. W jego zastępstwie rozmowę z generałem Waldemarem Skrzypczakiem przeprowadził Igor Belczewski.

40-milionowa Polska? Ukraińcy rozwiążą nam problem demograficzny

- Z 3 milionów uchodźców, którzy wjechali do Polski pozostało 1,5 mln. 900 tys. – 1 mln wróciło na Ukrainę, a dalsze 30 % pojechało na Zachód. Do tego mamy 1,4 mln Ukraińców, którzy przyjechali do nas w ramach imigracji zarobkowej przed wojną. Polska ma już 40 milionów mieszkańców. Ukraińcy rozwiązują nam problem demograficzny. Bartosz Marczuk, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju, a wcześniej wiceminister pracy w rozmowie z Igorem Janke w Układzie Otwartym mówi o pożytkach wynikających z pobytu uchodźców z Ukrainy oraz wyzwaniach jakie stoją przed nami. Najważniejsze z nich to edukacja i zakwaterowanie.

Kto upadnie - Rosja czy Ukraina? USA robi zwrot

- Mamy do czynienia z powtórką z Afganistanu, który okazał się pułapką dla Związku Radzieckiego. Tak samo, mam nadzieję, że Ukraina będzie nią dla Federacji Rosyjskiej. Koszt odbudowy Ukrainy będzie gigantyczny, już mówi się o 400-500 mld dolarów. Igor Janke w Układzie Otwartym rozmawia z dyrektorem Ośrodka Studiów Wschodnich, Adamem Eberhardtem.