.
11 obserwujących
113 notek
176k odsłon

Druga wojna prezydenta Zełenskiego - z ośmiornicą ukraińskich oligarchów

- Kolejne potężne osoby na Ukrainie są oskarżane o zdradę lub defraudacje. To jest albo wstęp do rozprawy z oligarchami, albo zbudowania nowych stref wpływów na Ukrainie na czas po wojnie. Wszystkie zabiegi, które odnoszą się do oligarchów, są też wymuszane przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Zbigniew Parafianowicz z Dziennika Gazety Prawnej analizuje w rozmowie z Igorem Janke w Układzie Otwartym stan tej drugiej - wewnętrznej wojny na Ukrainie.

Kim jest Muktada as-Sadr? Wspomnienia generała Skrzypczaka z misji w Iraku

Od 9 miesięcy politycy w Iraku nie mogą sformować rządu. Wybory wygrało ugrupowanie Muktady as-Sadra, wpływowego duchownego szyickiego i przywódcy Armii Mahdiego, ale nie ma większości w parlamencie. Wysunięto kandydaturę Mohammeda as-Sudaniego na premiera kraju. Muktada as-Sadr nie chce jednak tego zaakceptować, a jego zwolennicy Muktady as-Sadra zajęli w Iraku parlament. Jest wielu rannych. Generał Waldemar Skrzypczak go poznał, gdy w 2005 r. dowodził IV zmianą sił polskich w Iraku. W rozmowie z Igorem Janke w Układzie Otwartym generał opowiada o tym kim jest as-Sadr i jak wyglądało ich spotkanie.

Ukraina nie może czekać z kontrofensywą, bo nie przetrwa zimy

- Na kierunku chersońskim Ukraińcy szturmują pozycje armii rosyjskiej. Wypierają wojska rosyjskie stopniowo w kierunku południowym, w stronę Dniepru. Rosjanie ustępują, szczególnie na kierunku – Mikołajów – Chersoń. Prawdopodobnie zamiarem Ukraińców jest dojście do Chersonia i odcięcie wojsk rosyjskich znajdujących się na północnym. Jak co piątek gen. Waldemar Skrzypczak w rozmowie z Igorem Janke w Układzie Otwartym podsumowuje wydarzenia na froncie w minionym tygodniu.

Fronty na Ukrainie - nadciąga burza?

- Trudno jest określić, w jakim momencie wojny jesteśmy. Niektórzy mówią, że była pauza taktyczna, szczególnie od początku lipca, kiedy front nie przeniósł się za specjalnie w żadną stronę. Rosjanie atakowali, Ukraińcy odbijali czy przeprowadzali kontruderzenia na kierunku chersońskim. Nie jest wykluczone, że wkrótce czeka nas intensyfikacja walk. Pytanie, gdzie ta burza przyjdzie? - Anna Maria Dyner z Ośrodka Studiów Wschodnich w rozmowie z Igorem Janke w Układzie Otwartym analizuje stan armii rosyjskiej i ukraińskiej.

Czy Chiny zaatakują Tajwan? Jesteśmy bliżej globalnej wojny?

- To co robią Chiny to gra polityczna i pokaz siły. Groźby Chin kierowane do USA w kontekście wizyty Pelosi na Tajwanie nie odniosły rezultatu. W tej chwili ćwiczenia wojskowe mają na celu podkręcenie napięcia. Chińczycy chcą pokazać, że nie przegrali tej konfrontacji. Prof. Andrew Michta, amerykański ekspert ds. bezpieczeństwa i geopolityki jest gościem Igora Janka w Układzie Otwartym. Mówi o tym, czy chińskie manewry wokół Tajwanu mogą przerodzić się w pełnoskalową inwazję.

Niemcy tracą wiarygodność i są osłabione. Ale to ciągle mocny gracz

- Pewne cechy Niemiec się nie zmieniły. Nadal jest to największa gospodarka strefy euro i Unii Europejskiej. Nadal jest to największa populacja naszego regionu. Ich gospodarka, mimo że mówi się o kryzysie, nadal jest dynamiczna i nastawiona na eksport, ma zdolność do dostosowania się do tej sytuacji. Inną kwestią jest czy te czynniki mogą przełożyć się na polityczną rolę Niemiec w UE. Analityk Ośrodka Studiów Wschodnich Sebastian Płóciennik w rozmowie z Igorem Janke w Układzie Otwartym mówi o pozycji Niemiec.

Europa Środkowa idzie w górę, ale Węgry w dół. Czy V4 przetrwa? Czy to czas Trójmorza?

- W momencie inwazji rosyjskiej na Ukrainę okazało się, że znacząca większość państw Europy Środkowej zachowała się dobrze. To premierzy Europy Środkowej jako pierwsi pojawili się w Kijowie w trakcie rosyjskich ataków. Stanowczo opowiedzieli się za Ukrainą. Państwa bałtyckie dominują w stosunku do swojego PKW w przekazywaniu sprzętu. Ukraina ma zwyciężyć, a nie tylko nie przegrać. Konrad Popławski, ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich w rozmowie z Igorem Janke w Układzie Otwartym opowiada o rosnącej roli państw Europy Środkowej, szansach Inicjatywy Trójmorza, słabnącej pozycji Węgier i kłopotach Grupy Wyszehradzkiej.

Putin jest jak Rosja. On nie jest wytworem KGB, jest po prostu z petersburskiego podwórka

- W Rosji tak naprawdę nie ma warunków do demokracji. Nie dlatego, że jest tam Putin, Ławrow czy Szojgu. Na bardzo głębokim poziomie relacji międzyludzkich to państwo jest nieprawdopodobnie głęboko autorytarne. Witold Jurasz, dziennikarz Onet.pl, były dyplomata opowiada Moskwie i Rosji sprzed kilkunastu lat, kiedy pracował tam jako dyplomata. Właśnie ukazała się jego książka "Demony Rosji". Rozmawia z Igorem Janke w Układzie Otwartym o rosyjskiej brutalności, nacjonalizmie, rasizmie i agresji.

Kontrofensywa ukraińska na południu się spóźnia i jej szanse maleją

- Armia ukraińska ma problem. Rosyjskie uderzenia rakietowe na zgrupowania wojsk ukraińskich, które przygotowują się do ofensywy, mocno je osłabiają. Rosjanie grupują się na południu, przygotowując się do obrony przed kontratakiem. Jeśli Ukraina nie zaatakuje poważnie w najbliższych dniach, może stracić szanse na skuteczność południowej kontrofensywy, na odbicie Mariupolu i Krymu. Jak co piątek gen. Waldemar Skrzypczak w rozmowie z Igorem Janke w Układzie Otwartym podsumowuje wydarzenia na froncie w minionym tygodniu.

Czy zimą zabraknie w Polsce gazu i węgla?

- Węgiel w energetyce pochodzi w ponad 90% z Polski. I on jest na mocy długoterminowych kontraktów. Psują nam się elektrownie węglowe, ale to nie wynika z wojny. 80% użytkowników węgla do celów grzewczych dostawało go z Rosji. Był tańszy i wygrywał z polską ofertą. Sprowadzali go pośrednicy. Nasz węgiel się zwijał, przegrywał z rosyjskim. Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny Biznes Alert jest gościem Igora Janke w Układzie Otwartym. Analizuje, jak duże jest niebezpieczeństwo, by jesienią i zimą zabrakło nam gazu i węgla. Opowiada też o tym, czy można wydzierżawić niemieckie elektrownie atomowe, a także o powodach wyrzucenia z rządu Piotra Naimskiego.

Czy Polacy zasługują na Pokojową Nagrodę Nobla za pomoc Ukraińcom?

- Skala zaangażowania Polaków jest ogromna. Były nawet pomysły, że Polska jako społeczeństwo powinna zostać nominowana do Pokojowej Nagrody Nobla. To było oddolne zaangażowanie, ludzie chcieli działać i pomagać. Andrzej Kubisiak z Polskiego Instytutu Ekonomicznego w rozmowie z Igorem Janke w Układzie Otwartym prezentuje najświeższe wyniki badań dotyczące pomocy Ukraińcom. Polacy z własnych kieszeni wydali prawie 10 miliardów złotych na pomoc sąsiadom! To największa akcja charytatywna w historii Polski.

Zaczyna się mordercza kampania. Wszystko jest możliwe, ale na razie PIS trzyma się mocno -

- Jeden albo nawet kilka sondaży nie jest punktem zwrotnym. Żeby mówić o przełomach politycznych trzeba mieć dłuższy trend. Trzeba zaczekać do jesieni. Tematem rozmów Polaków jest inflacja czy drogie wyjazdy. Donald Tusk i Jarosław Kaczyński ruszyli w Polskę, kampania wyborcza będzie długa i intensywna. Wszystkie partie parlamentarne są w terenie od miesięcy. Po retoryce widać, że kampania będzie ostra. Gościem Igora Janke w Układzie Otwartym jest Michał Kolanko, dziennikarz "Rzeczpospolitej".

Stajemy się państwem imigracyjnym i wielonarodowym. Co z tego wynika?

- W Polsce mieszkają ludzie z ponad 100 państw. To dla nas sytuacja całkowicie nowa. 7-8 lat temu praktycznie nie było u nas cudzoziemców pracujących w Polsce. Nastąpiła gigantyczna zmiana. W tej chwili liczba osób płacących składki w ZUS przekroczyła 1 milion osób. Wielu pracuje w szarej strefie. Maciej Bukowski, szef thinku tanku WiseEuropa w rozmowie z Igorem Janke w Układzie Otwartym opowiada o nowej sytuacji, w jakiej znaleźliśmy się w wyniku masowej imigracji do Polski oraz raporcie Gościnna Polska 2022. Co zrobić, by integracja z Ukraińcami przebiegła dobrze?

Przemoc, fatalne warunki, brak opieki w polskich psychiatrykach

- ¼ Polaków ma lub miała problemy ze zdrowiem psychicznym, to mogą być zaburzenia depresyjne czy lękowe. To wyniki sprzed pandemii. To czego doświadczają polscy pacjenci zależy od szpitala, oddziału, choroby, a także współpacjentów. Bardzo poważnym problemem jest brak kadry. Jednego z bohaterów mojej książki ktoś okradł i pobił. Bał się zgłosić temat, bo z powodu braku personelu nie mógł liczyć na obronę przed samosądem. Aneta Pawłowska-Krać, autorka książki "Głośnik w głowie. O leczeniu psychiatrycznym w Polsce" opowiada w rozmowie z Igorem Janke w Układzie Otwartym o dramatycznej rzeczywistości polskich szpitali psychiatrycznych. Ale też o światełku w tunelu, o nowych projektach mających zmienić poziom opieki nad ludźmi cierpiącymi na psychiczne schorzenia.

W sierpniu Ukraińcy muszą rozpocząć ofensywę. Ukraińska partyzantka jest skuteczna

- Od ogłoszenia przez Putina przerwy w „operacji specjalnej”, a dla nas wojny sytuacja operacyjna się nie zmieniła. W rejonie łuku donbaskiego Rosjanie są w kryzysie. Trwa on już dwa tygodnie. Po przerwie Rosjanie mieli uderzyć ze zdwojoną siłą. Jedyne co robią, to rozpoznanie walką. Ukraińska obrona okrzepła i skutecznie odpierają ataki. Na tym kierunku Rosjanie nie będą już mieli powodzenia. Jak co piątek gen. Waldemar Skrzypczak w rozmowie z Igorem Janke w Układzie Otwartym podsumowuje wydarzenia na froncie w minionym tygodniu.