.
13 obserwujących
156 notek
210k odsłon

Jak Ameryka dramatycznie się podzieliła

Stany Zjednoczone – państwo zamożne, potężne, o ogromnej gospodarce, to jednocześnie państwo bardzo trudne do życia z perspektywy Europejczyka, który przyjeżdża i nagle dowiaduje się, że nie ma czegoś takiego jak państwowa opieka zdrowotna czy, że za studia trzeba zapłacić duże pieniądze. O zmianach, które zaszły w USA w ostatnich latach opowiada Andrzej Kohut, autor książki „Ameryka. Dom podzielony” w rozmowie z Igorem Janke w Układzie Otwartym.

Czy Rosja znajdzie klientów na swój gaz? Czy będziemy marznąć zimą?

Strategia Rosji polega na tym, że Rosja zorientowała się, że siła militarna i szeroko pojęte wsparcie Ukrainy bazuje na dostawach z zachodu. Dla Rosji jest jasne, że rola Zachodu w tym konflikcie z Ukrainą jest kluczowa, w związku z tym próbują zminimalizować to wsparcie i zniechęcić zachód do dalszego wsparcia. Rosja wykorzystuje te narzędzia, które ma, a kluczowym instrumentem jest zależność energetyczna Europy od Rosji stwierdza Paweł Musiałek, ekspert Klubu Jagiellońskiego w rozmowie z Igorem Janke w Układzie Otwartym.

Największa akcja ewakuacji dzieci chorujących na nowotwory w historii medycyny.

W ciągu kilku miesięcy udało się nam wywieźć z Ukrainy około 1000 dzieci chorujących na nowotwory. Do Polski trafiło około 400 z nich. Najmłodsze dziecko miało 35 dni. Dzieci nadal są ewakuowane. Był taki moment, że mieliśmy więcej klinik, które były gotowe przyjąć nasze dzieci, niż w ogóle było dzieci. To był ogromny sukces. To jest największe przedsięwzięcie ewakuacyjne tak poważnie chorych dzieci w historii medycyny, wspomina Paweł Szczuciński, koordynator ewakuacji w rozmowie z Igorem Janke w Układzie Otwartym.

Wagnerowcy strzelają do kadyrowców w Chersoniu. O co chodzi?

Konflikt wśród okupantów Chersonia. Walczyli ze sobą Kadyrowcy, Wagnerowcy oraz FSB. Była to regularna strzelanina na ulicach miasta. To poważny incydent świadczący o niskim morale w szeregach Rosjan w dużym mieście zajętym przez Rosjan, jedynym tak naprawdę dużym mieście, które udało się Rosjanom zająć po 24 lutego i to zająć w wyniku zdrady Służby Bezpieczeństwa Ukrainy stwierdza Zbigniew Parafianowicz, dziennikarz Dziennika Gazety Prawnej w rozmowie z Igorem Janke w Układzie Otwartym.

Gen. Waldemar Skrzypczak: Ukraińcy atakują na czterech kierunkach.

Z wielkim optymizmem czytam to, co dzieje się na froncie. Moim zdaniem dużo się dzieje, może nie takich spektakularnych operacji jaka miała miejsce pod Charkowem, ale zwracam uwagę na to, że teraz Ukraińcy prowadzą operacje zaczepne, natarcia na 4 odrębnych kierunkach równocześnie: Charków, Izium, Zaporoże, Przyczółek Chersoński stwierdza gen. Waldemar Skrzypczak w rozmowie z Igorem Janke w Układzie Otwartym.

Wojna może skończyć się latem przyszłego roku. Mobilizacja to gest rozpaczy Putin

Ukraińska armia jest dziś zupełnie inna niż pół roku temu, progres jest ogromny. To armia, która ma potencjał do kontrofensywy, żeby osiągać kolejne sukcesy. Mamy mnóstwo kierunków, gdzie to może się wydarzyć stwierdza słynny ukraiński dziennikarz Illia Ponomarenko z portalu Kyiv Independent, który na miejscu zajmuje się relacjonowaniem działań wojennych, a w rozmowie z Igorem Janke w Układzie Otwartym analizuje sytuację na Ukrainie i w Rosji.

Ukraińcy są przekonani, że wygrają wojnę. Jaki jest Wołodomyr Zełenski?

Jest to bardzo pewny przywódca przekonany co do tego co robi, kogo reprezentuje, w jakiej znalazł się sytuacji oraz niewątpliwie przekonany o tym, co mówi. Jak się spotyka Wołodymyra Zełenskiego i słucha się go, to ma się przekonanie, że on jest głęboko przekonany co do swoich tez. Ma taką pewność, że przemawia w imieniu narodu, walczących żołnierzy, społeczeństwa, które cierpi i ma też poczucie odpowiedzialności. Ten przekaz jest bardzo przemyślany, wiarygodny i robiący wrażenie na ludziach, stwierdza Sławomir Dębski, dyrektor PISM w rozmowie z Igorem Janke w Układzie Otwartym.

Wojna Komisji Europejskiej z Węgrami i Polską? Jaką rolę odgrywa Waszyngton?

W przypadku Węgier mówimy o pieniądzach z siedmioletniej perspektywy budżetowej na lata 2021-2027 i mowa jest o wstrzymaniu 65 % tych środków. Prawdopodobieństwo takiego scenariusza jest dość wysokie, ponieważ zgodnie z mechanizmem praworządności zapisanym w rozporządzeniu wystarczy zwykła większość, ta podwójna większość w radzie UE czyli 55 % krajów i 65 % ludności Unii. Zasadniczo, żeby zablokować taką decyzję trzeba by zebrać kraje, które liczyłyby łącznie 150 mln mieszkańców. Nawet jeżeli cały nasz region - Polska, Węgry i inne państwa naszego regionu plus ewentualnie Włochy by się przyłączyły do tego protestu, to i tak prawdopodobnie nie udałoby się uzbierać 150 mln. Można więc z dużą dozą prawdopodobieństwa założyć, że Węgry te pieniądze stracą stwierdza Marcin Kędzierski Ekspert Klubu Jagiellońskiego w rozmowie z Igorem Janke w Układzie Otwartym.

Armenia-Azerbejdżan. O co chodzi?

Wybitny znawca Kaukazu Wojciech Górecki z OSW opowiada o Armenii i Azerbejdżanie, o tym, czym te kraje się różnią, jaki jest w nich poziom życia, gospodarki, oraz stan demokracji w rozmowie z Igorem Janke w Układzie Otwartym.

Ukraińcy przejmują inicjatywę i rosyjski sprzęt wojskowy. Gdzie uderzą teraz?

Spektakularna, ukraińska kontrofensywa wciąż się posuwa, osobiście uważam, że rozpoczęła się 3 faza wojny, czyli inicjatywa przechodzi w ręce Ukraińców i to oni będą teraz decydowali kiedy, na jakich warunkach oraz w jakim miejscu będą przeprowadzone ataki na pozycje rosyjskie, stwierdza Konrad Muzyka z firmy Rochan Consulting w rozmowie z Igorem Janke w Układzie Otwartym.