.
14 obserwujących
206 notek
251k odsłon

Zagmatwana polityka Scholza. Konflikt na Ukrainie nie jest wojną Niemiec

Jaką politykę prowadzi kanclerz Olaf Scholz? Wysyła sprzeczne sygnały, mówi czasami rzeczy dla nas bulwersujące. O co tak naprawdę dzisiaj chodzi w polityce niemieckiej? Czy Niemcy tracą międzynarodową pozycję europejskiego lidera? O tym wszystkim Justyna Gotkowska, wicedyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich w rozmowie z Igorem Janke w Układzie Otwartym.

Czy z Rosją można było się dogadać?

Czy reset z Rosja po 2008 roku był możliwy? Dyskutują prof. Hieronim Grala politolog z UW, Sergej Sumlenny, politolog z Niemiec, b. szef Fundacji Heinricha Bolla w Kijowe oraz Jerzy Marek Nowakowski, b. ambasador Polski w Armenii i na Łotwie w specjalnym wydanie programu Układ Otwarty na Krynica Forum.

Dwa fronty na Ukrainie. Bachmut walczy z rosyjską armią, Kijów z prądem.

Sytuacja na frontach jest bardzo trudna. Wynika to z tego, że zaczęła się zima, która bardzo utrudnia wojskom prowadzenie operacji oraz przebywanie w terenach odkrytych. Na froncie wschodnim, kierunku charkowskim sytuacja nie uległa zmianie, trwają tam nieustające walki i nie ma żadnego postępu terenowego zarówna wojsk ukraińskich, jak i rosyjskich. Rosjanie mają niewielkie postępy w łamaniu ukraińskiej obrony w rejonie Bachmutu, który traktują jako wrota do Donbasu stwierdza gen. Waldemar Skrzypczak w rozmowie z Igorem Janke jak co tydzień w Układzie Otwartym.

Czy administracja Bidena zmieni strategię na Ukrainie? Rosja coraz bardziej osłabiona

O zaangażowaniu Stanów Zjednoczonych nie decyduje stan nastrojów politycznych tylko rachunek strategiczny, a on dość wyraźnie pokazuje korzyści, które Ameryka wynosi z tego konfliktu nawet w wymiarze finansowym. Skala zwycięstwa Republikanów nie przekształciła się też w to, czego się obawiano - Demokraci utrzymali senat, stwierdza Marek Budzisz, ekspert Strategy nad Future w rozmowie z Igorem Janke w Układzie Otwartym.

Polska skręca w lewo? Jak zmienia się stosunek Polaków do Ukraińców?

Emocja polskiego społeczeństwa przesuwa się w lewą stronę co jest wynikiem zmian cywilizacyjnych i wzrostu, poprawy jakości życia Polaków. Jesteśmy wielkimi kibicami Ukrainy i Ukraińców w walce z Rosją, natomiast czają się zagrożenia związane z tą wojną, dzisiaj kolejna fala migracji będzie tylko i wyłącznie potęgować zmęczenie współżyciem z Ukraińcami stwierdza Marcin Duma szef ośrodka IBRiS w rozmowie z Igorem Janke w Układzie Otwartym.

Punkt ciężkości przesuwa się z Niemiec do Polski. Gen.Rajmund Andrzejczak,Szef Sztabu Gene

Nie jest to wojna rosyjsko-ukraińska i nie jest to wojna regionalna, implikacje są globalne i wszyscy w tej wojnie w pewnym sensie uczestniczymy, czy to w wymiarze fizycznym, emocjonalnym, ekonomicznym czy społecznym. Skutki tej wojny widać już dzisiaj, a na pewno w najbliższych latach będzie widać globalnie. O wojnie na Ukrainie i rosnącej roli Polski w nowej architekturze bezpieczeństwa, jaka powstaje po 24 lutego opowiada generał Rajmund Andrzejczak Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego w rozmowie z Igorem Janke w Układzie Otwartym

USA z Chinami zdecydują o przyszłości Ukrainy. Trwa ostrzał rakietowy

Ukraina jest bliska kryzysu humanitarnego, już występują braki prądu, ogrzewania czy wody. Ukraińcy wchodzą w okres zimy w warunkach dla nich dramatycznych, nie mogą normalnie funkcjonować. Ma to duży wpływ również na działanie wojsk stwierdza generał Waldemar Skrzypczak w co tygodniowym podsumowaniu sytuacji na frontach Ukrainy w Układzie Otwartym.

Piekło kobiet na Ukrainie - rozmowa z psycholog Joanną Drosio-Czaplińską

Wojna na Ukrainie ma wiele twarzy: zwycięstwa, odwagi, bohaterstwa, ale też twarze dramatyczne: śmierci, kalectwa, porwanych dzieci i twarz zgwałconych kobiet. O gwałtach, ich skutkach, powodach, dla których do nich dochodzi rozmawia Joanna Drosio-Czaplińska, psychoterapeutka, współtwórczyni Centrum Pomocy Ofiarom Tortur z Igorem Janke w Układzie Otwartym.

Bruksela Jak Orbán przekonał Brukselę, by wypłaciła Węgrom fundusze? Jak tłumaczy to wybor

Tak naprawdę wciąż nie do końca wiemy co wydarzy się w ciągu najbliższych 4 tygodni. Przed tym gdy pieniądze zostaną odblokowane, najpierw musi być zaakceptowane KPO. Rozmawiamy w tygodniu, w którym Parlament Europejski przygotuje rezolucję opracowaną przez pięć największych frakcji, które chcą dalszego utrzymywania zablokowania pieniędzy do momentu, aż Węgry rozliczą się w sposób odpowiedni z działań, które były wymagane przez Komisję. Rozmawiamy też w czasie gdy Węgrzy bardzo liczą na to, że zostanie podpisana umowa partnerska między Unią i Węgrami w sprawie budżetu i że załatwienie KPO pozwoli też na zakończenie procedury tzw. mechanizmu warunkowości, czyli tego który miał zablokować fundusze unijne stwierdza Dominik Héjj, ekspert ds. Węgier w rozmowie z Igorem Janke w Układzie Otwartym.

Melnyk, Przewodów - pierwszy poważny polsko-ukraiński kryzys na szczycie - analiza Igora J

Od momentu wybuchu wojny relacje polsko-ukraińskie nie były w tak trudnej sytuacji w jakiej znalazły się w ostatnich dniach. Mamy do czynienia z nieujawnionym jeszcze do końca bardzo poważnym kryzysem między szczytami władz w Warszawy i w Kijowie. O tym wszystkim opowiem w nowej formie – analizie w tym odcinku Układu Otwartego.

Michniewicz czy Lewandowski - kto jest ważniejszy w Katarze?

Jaka jest atmosfera w Katarze? Czy są tam kibice? O czym się mówi? Jak przygotowują się nasi zawodnicy? Jakie mamy szanse? Jest to olbrzymi teatr. Teatr, który tak naprawdę został stworzony na potrzeby PR - sportswashing, czyli wybielanie się za pomocą sportu opowiada Sebastian Staszewski, dziennikarz Interia Sport w rozmowie z Igorem Janke w Układzie Otwartym.

Gen. W. Skrzypczak: Chersoń, Donbas, Przewodowo - gorący tydzień.To nie rakieta PPL spadła

Ucieczka wojsk rosyjskich z Chersonia, naloty na całą Ukrainę i dramatyczny incydent w Przewodowie. O nietrafionej przez niego ocenie sytuacji w Chersoniu w zeszłym tygodniu, o tym, że Rosjanie będą atakowali na Donbasie oraz o tym, jaka rakieta spadła w Przewodowe mówi gen. Waldemar Skrzypczak w rozmowie z Igorem Janke jak co tydzień w Układzie Otwartym.

Rakieta w Przewodowie. Czy Zełenski popełnia błąd?

Czy między Polską, Stanami Zjednoczonymi i Ukrainą mogą powstać napięcia w związku z nieustaloną do końca przyczyną wybuchu rakiety w Przewodowie? USA wraz z Polską uważają, że na teren państwa polskiego spadły odłamki bomby ukraińskiej. Ukraińcy twierdzą, że mają dowody potwierdzające, że była to bomba rosyjska. Obie strony mówią bardzo jasno i mówią rzeczy sprzeczne. Gdzie jest prawda? O tym ze Sławomirem Dębskim, dyrektorem PISM rozmawia Igor Janke w Układzie Otwartym.