Marsz Niepodległości

Marsz Niepodległości – manifestacja środowisk patriotycznych i narodowych, która od 2010 rokrocznie przechodzi 11 listopada ulicami Warszawy. Marsz zainicjowały środowiska Młodzieży Wszechpolskiej i Obozu Narodowo-Radykalnego. Od 2011 roku jego organizatorem jest Stowarzyszenie Marsz Niepodległości, ściśle związane ze środowiskami narodowymi.

Marsz Niepodległości to najgłośniejszy medialnie element świętowania rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Organizatorzy podkreślają, że służy on kultywowaniu i demonstrowaniu dumy z polskości. Środowiska lewicowe i liberalne uważają z kolei, że Marsz Niepodległości zdominowały hasła ksenofobiczne i rasistowskie, nie podoba im się również udział radykalnych środowisk kibicowskich w tym wydarzeniu. Marsz nie obywa się bez incydentów: w 2013 roku doszło do spalenia instalacji artystycznej „Tęcza” na placu Zbawiciela i ataku uczestników marszu na squat „Przychodnia”. Uczestników Marszy oskarżano również o wywołanie zamieszek pod ambasadą Rosji, ale sprawę umorzono.

Niezależnie od negatywnych ocen, Marsz Niepodległości przyciąga coraz większe rzesze uczestników. W 2011 roku wzięło w nim udział 20 tysięcy osób, a w roku 2017 – 60 tysięcy. W 2018 roku, w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości, po krótkiej batalii administracyjno-sądowej, Marsz Niepodległości odbył się pod patronatem prezydenta Andrzeja Dudy. Zgromadził 250 tysięcy uczestników. Przyświecało mu hasło: „Dla Ciebie Polsko”. Choć część komentatorów spodziewała się sporych skandali i niepokojów, był to jeden z najspokojniejszych Marszy od lat.


Chcesz więcej tytułów?