Zakaźna choroba układu oddechowego. Typowe objawy to gorączka, suchy kaszel, ból gardła, zmęczenie, duszności, płytki oddech, bóle mięśni, zmęczenie. Wirus przenosi się drogą kropelkową. Okres wylęgania się choroby wynosi od 2 do 14 dni, średnio 5 dni.
Większość pacjentów ma łagodne objawy i dobre rokowania. Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok.15-20 proc. Rozwija się wtedy do zapalenia płuc i niewydolności wielu narządów. Umiera 2-3 proc. chorych. Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i śmierć są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.
Aby zmniejszyć ryzko zakażenia, należy często myć ręce, używając mydła i wody lub dezynfekować ręce płynami i żelami na bazie alkoholu (min. 60%). Należy też unikać kontaktu z osobami mającymi objawy przeziębienia.
Obecnie nie istnieje szczepionka ani lekarstwo na COVID-19. Stosuje się leczenie objawowe, podtrzymujące i eksperymentalne.
Koronawirus o nazwie COVID-19 wywołuje wirus SARS-Cov-2. Choroba została rozpoznana w grudniu 2019 r. w chińskim mieście Wuhan. Szybko rozprzestrzeniła się na cały świat. 11 marca 2020 r. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła pandemię zachorowań na COVID-19. W Polsce pierwszy pacjent z koronawirusem COVID-19 został zdiagnozowany 3 marca 2020 r. w Zielonej Górze.