Sejm – w Polsce jest to izba niższa dwuizbowego parlamentu Rzeczypospolitej Polskiej. Historycznie Izba Poselska wyłoniła się z Sejmu Walnego w 1493 roku. Sejm jest najwyższym organem władzy ustawodawczej w Polsce. W III RP Sejm stanowi izbę niższą parlamentu. Składa się z czterystu sześćdziesięciu posłów, wybieranych w wyborach powszechnych, równych, bezpośrednich i proporcjonalnych, w głosowaniu tajnym. To wybory pięcioprzymiotnikowe. Zgodnie z Konstytucją kadencja Sejmu trwa cztery lata.
Sejm obraduje ciągle, pod przewodnictwem marszałka. Jego obrady są jawne. Posiedzenia Sejmu odbywają się zazwyczaj co drugi lub co trzeci tydzień. Dłuższe przerwy mają miejsce w czas wakacji letnich i w okresie świąteczno-noworocznym, a także pomiędzy ostatnim posiedzeniem Sejmu poprzedniej kadencji i pierwszym posiedzeniem nowej kadencji.
Senat – w Polsce organ władzy ustawodawczej, druga izba (tradycyjnie określana jako izba wyższa) parlamentu Rzeczypospolitej Polskiej. Składa się ze stu senatorów wybieranych w wyborach powszechnych, bezpośrednich i w głosowaniu tajnym, w jednomandatowych okręgach wyborczych na czteroletnią kadencję, rozpoczynającą się i kończącą wraz z kadencją Sejmu (jeśli kadencja Sejmu zostanie skrócona, skróceniu ulega także kadencja Senatu).
W czasach PRL Senat został zniesiony na podstawie sfałszowanych przez komunistów wyników referendum w 1946 roku. Po przywróceniu Senatu w 1989 roku, miejscem jego posiedzeń do maja 1991 r. była Sala Kolumnowa w Sejmie. Obecnie posiedzenia odbywają się w Sali Obrad w budynku Senatu, położonym obok budynku Sejmu. Kompleks budynków Sejmu i Senatu jest usytuowany w Warszawie w rejonie ulic Wiejskiej, Górnośląskiej i Piotra Maszyńskiego.