.
14 obserwujących
204 notki
250k odsłon

Narodowa Strategia Obrony USA. Gdzie jest największe zagrożenie?

Jesteśmy po wyborach w Stanach Zjednoczonych. Wiadomo już jaki jest układ sił, ale jeszcze przed wyborami przyjęto tam bardzo ważny dokument zwłaszcza w obecnych czasach – Strategię Obrony Narodowej. To obszerny materiał, którego część jest niejawna, mówi o tym co jest priorytetem, jeżeli chodzi o obronę tego najpotężniejszego państwa świata. Co jest w tym dokumencie, co z tego wynika, o tym w rozmowie z Arturem Kacprzykiem, ekspertem Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych z Igorem Janke w Układzie Otwartym.

Gen. Waldemar Skrzypczak: Kreml złapał oddech. Rosjanie budują odwody

Na froncie sytuacja jest niezwykle skomplikowana z obydwu stron. Armia rosyjska przeszła na całej długości frontu do strategicznej operacji obronnej, do której przygotowywali się już od miesiąca. Ta obrona jest bardzo mocna, głęboko ofortyfikowana, uformowana w kilka pozycji obronnych, Rosjanie te pozycje obsadzili już wojskami. Moim zdanie rzeki Żerebiec i Krasna, na których bronią się Rosjanie w tej chwili są nie do przekroczenia dla armii ukraińskiej z uwagi na to, że są one bardzo skutecznie bronione przez Rosjan stwierdza gen. Waldemar Skrzypczyk w rozmowie z Igorem Janke w Układzie Otwartym

Jaką rolę Polska może odegrać w odbudowie Ukrainy?

Zwykle kraj odbudowuje się bardzo wolno i właściwie nie jest w stanie powrócić do przedwojennych wartości PKB. Jest możliwa szybka odbudowa Ukrainy, ale tylko jeżeli kontekst międzynarodowy na to pozwoli. Są pewne cechy Ukrainy, które mogłyby sprzyjać tak szybkiej odbudowie i takie które mogłyby sprzyjać raczej temu gorszemu scenariuszowi stwierdza Ignacy Morawski, główny ekonomista Pulsu Biznesu w rozmowie z Igorem Janke w Układzie Otwartym.

Korupcja, terroryzm, geopolityka i piłka nożna. Mistrzostwa świata w Katarze 2022

Niedługo rozpocznie się impreza, która przez lata była uważana za największe święto piłkarskie na świecie. O pieniądzach, korupcji, wspieraniu terroryzmu, łamaniu praw człowieka, geopolityce, twardym, bezwzględnym lobbingu i na końcu trochę o piłce nożnej opowiada Michał Banasiak, współautor raportu Instytutu Nowej Europy o wielkiej imprezie sportowej, która ma się odbyć w Katarze w rozmowie z Igorem Janke w Układzie Otwartym.

Jak wygląda derusyfikacja Kijowa?

W Kijowie i wielu miastach Ukrainy następuje gwałtowna derusyfikacja - Zmienia się nazwy ulic, zakrywa pomniki, wycofuje język rosyjski. Łukasz Adamski, wiceszef Centrum Dialogu im. Mieroszewskiego, opowiada o życiu w Kijowie, o tym jak likwiduje się msze w języku rosyjskim, zmienia nazwę ulicy imienia Puszkina, zasłania pomnik Bułhakowa i wycofuje ze szkół książki rosyjskich pisarzy w rozmowie z Igorem Janke w Układzie Otwartym.

Rosyjska armia wyszła z kryzysu. Na niebie Ukrainy trwa wojna dronów

W ostatnim czasie działo się dużo na Ukrainie pod względem wojskowym, ale i pogodowym. Pogoda się załamała, deszcze które spadły w ostatnim tygodniu spowodowały to, że teren stał się trudno przekraczalny, rzeki wezbrały. To znacząco wpłynęło na działania wojsk i bardzo ograniczyło manewry jednej i drugiej strony stwierdza gen. Waldemar Skrzypczak w rozmowie z Igorem Janke w Układzie Otwartym.

Rosjanie w końcu przekują ilość w jakość

Na spowolnienie kontrofensywy ukraińskiej ma wpływ wiele czynników. Rosjanie skupili się na atakach - zarówno na południu jak i północy, skrócili też linię obrony. Nie pomaga także jesienna aura, powodując utrudnienia w przemieszczaniu się. Wojska muszą mieć też czas na rotacje i racjonalne wykorzystanie zasobów – Anna Maria Dyner, analityczka z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, w rozmowie z Igorem Janke w Układzie Otwartym.