.
11 obserwujących
82 notki
143k odsłony

Marcin Wyrwał z Onet.pl i Jacek Łęski z TVP. Przyjaciele na wojnie.

- Przy wieży telewizyjnej w Kijowie podszedł do mnie jakiś człowiek. Przepraszam, a Ty nie jesteś z Polski? Ja się nazywam Jacek Łęski. A ja Marcin Wyrwał – tak spotkanie opisuje dziennikarz Onetu. Dwóch dziennikarzy z niecierpiących się na co dzień redakcji poznało się w Kijowie na początku wojny. Zostali przyjaciółmi. Jacek Łęski z TVP oraz Marcin Wyrwał z Onetu opowiadają w Układzie Otwartym w rozmowie z Igorem Janke o swoich doświadczeniach, jak wygląda wojna z bliska, o losach ludzi, o tym, czy polskie podziały mają znaczenie tam, na wojnie.

Artem dziękuje za Wasze słowa wsparcia. Jak można pomóc ochotnikom walczącym na Ukrainie?

- Chciałbym powiedzieć, że nie warto patrzeć na największe stacje, że jest super i ok. Prawda jest taka, że są ciężkie walki i straty. Siewierodonieck wygląda dzisiaj jak Mariupol. Może nowy sprzęt, który ma dotrzeć spowoduje, że przejdziemy do zupełnie innego etapu walki. . Igor Janke w Układzie Otwartym po raz kolejny rozmawia z Polakiem o pseudonimie Artem, który jako ochotnik walczy na Ukrainie

Czy Polska wraca do głównego nurtu Unii Europejskiej? Von der Leyen: KPO zatwierdzone.

- Kamienie milowe to dokument który przygotowała UE uzależniający wypłatę środków od spełnienia określonych warunków. Liczy 239 stron. Dotyka wszystkich poszczególnych obszarów Krajowego Planu Odbudowy. Polska ma je spełnić do 30 czerwca br., aby dostać pieniądze. O zatwierdzeniu przez Komisję Europejską polskiego KPO opowiada gość Igora Janke w Układzie Otwartym – Marcin Kędzierski z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

Starcia Rosji i Ukrainy o Donbas. Bogowie wojny walczą po obu stronach

- Znaczenie Siewierodniecka jest przeceniane - uważa generał Skrzypczak. - Rosjanie ponoszą tam straty, Ukraińcy wycofują się i przenoszą się za rzekę, ale to nie znaczy, że przegrywają - twierdzi. - Ważna jest ekonomika sił. Tam się skupia siły, gdzie chce się odnieść zwycięstwo. Ukraińcy dobrze to robią. Armia ukraińska walczy na innych frontach i odtwarza zdolności bojowe- mówi Waldemar Skrzypczak. Jak co piątek generał podsumowuje w rozmowie z Igorem Janke sytuację na froncie.

Bucza, Irpień, Aleppo, Auschwitz, Wołyń. Przemoc, pamięć i pojednanie

- Ludzie w Polsce jak wybuchła wojna przeżywali traumę. Wojna dzieje się tak blisko. Bomby spadają kilkaset kilometrów od polskiej granicy. Patrycja Sasnal z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych w rozmowie z Igorem Janke w Układzie Otwartym mówi o okrucieństwach wojen, postrzeganiu uchodźców, roli przywódców w nakręcaniu spirali agresji i budowaniu pojednania.

Co o wojnie myślą dziś rosyjskie elity? Uważają, że Rosja tę wojnę wygra. To dla nich bój

- Rosyjskie elity uważają, że sytuacja sankcji, które objęły Rosję to stan na lata. Rosja weszła na ścieżkę, z której nie może zejść. Właściwie nie ma w Rosji nikogo, również na poziomie opinii publicznej, kto zakładałby przegranie wojny - mówi Marek Budzisz. Analityk Strategy&Future w rozmowie z Igorem Janke w Układzie Otwartym opowiada o toczącej się w rosyjskich portalach i mediach debacie na temat wojny na Ukrainie.

Ciemne strony wojny - polski ochotnik na Ukrainie

- Złe rzeczy na wojnie wychodzą w bardzo słabych momentach. Humanitarna pomoc bywa rozkradana. Podobnie jest ze sprzętem. Ludzie są fałszywi i zakłamani. Robią biznes na kamizelkach, hełmach, stazach, które do niczego się nie nadają. Igor Janke w Układzie Otwartym po raz trzeci rozmawia z Polakiem o pseudonimie Artem, który jako ochotnik walczy na Ukrainie. Wcześniejsze wywiady spotkały się z ogromnym odzewem: prawie 900 tysięcy wyświetleń, tysiące komentarzy i podziękowań.