Układ Otwarty Układ Otwarty
2428
BLOG

Inflację przetrwamy. Zbudujmy 10 elektrowni jądrowych, ograniczmy socjal

Układ Otwarty Układ Otwarty Inflacja Obserwuj temat Obserwuj notkę 52
- Potrzebujemy wielkiej wizji rozwoju. Możemy całkowicie uniezależnić się energetycznie i stać się liderem zielonej gospodarki. Inwestujmy w rozwój, a nie w konsumpcję. Ściągnijmy imigrantów z Dalekiego Wschodu i Afryki. Ciągle możemy być Lewandowskim i Igą Świątek światowego rozwoju gospodarczego. Marcin Piątkowski, profesor Akademii Leon Koźmińskiego w rozmowie z Igorem Janke w Układzie Otwartym mówi o tym, jak możemy wyjść z inflacji, zyskać na inwestycjach w zbrojenia i transformacji energetycznej.

 - Czekają nas gorsze czasy niż wcześniej. Mimo tego Polska pozostanie liderem wzrostu gospodarczego w Europie. Jesteśmy nim od 33 lat. To jest pierwszy taki przypadek w naszej tysiącletniej historii. Od początku pandemii nasza gospodarka urosła najbardziej w całej Europie, o 10 %. W nas, Europę i cały świat uderzyła kryzysowa fala inflacyjnego tsunami. Inflacja wzrosła do kilkunastu procent – opowiada prof. Piątkowski. – To najwyższy poziom od dziesiątków lat nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Szczyt inflacji nadejdzie w drugiej połowie roku – dodaje.


- Ropa nie będzie wiecznie drożeć. Jak inflacja zacznie spadać to będzie poniżej 10 %, czasy 2% inflacji szybko nie wrócą. Następuje restrukturyzacja łańcucha globalnych dostaw. Spowoduje to wzrost cen niektórych produktów – uważa prof. Piątkowski.
- Patrząc realnie jeśli odejmiemy od kosztów długów inflację to globalni i krajowi inwestorzy cały czas do nas dopłacają. Konsekwencją tego jest to że dług publiczny w stosunku do PKB spada. Nie mamy ogromnego problemu budżetowego. Nie będziemy drugą Grecją – opowiada prof. Piątkowski. Nasze dochody budżetowe rosną szybciej niż koszty obsługi długu – dodaje.

Kiedy inflacja wróci do stanu sprzed kryzysu? Czy zadłużenie Polskie nie zaszło za daleko? Dlaczego Polska powinna podwyższać podatki? Czy wydatki na zbrojenia mogą stać się kołem zamachowym polskiej gospodarki? Na co powinniśmy wydawać pieniądze: na konsumpcję czy inwestycje? Dlaczego powinniśmy zbudować elektrownie jądrowe? Jaki jest wpływ wojny na Ukrainie na polską gospodarką? Dlaczego Polska musi otworzyć się na imigrantów? O tym wszystkim w rozmowie z prof. Marcinem Piątkowski w Układzie Otwartym.

Posłuchaj rozmowy na Spotify.

Namawiamy do wspierania Układu Otwartego. Patroni zostają członkami zamkniętej grupy na facebooku i mogą otrzymać newsletter z wyborem najciekawszych tekstów z polskiej i światowej sieci.

Strona Autora: https://igorjanke.pl

Układ Otwarty to niezależny podcast Igora Janke

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka