fot. Pixabay.com
fot. Pixabay.com

Tolerancja w kanadyjskim wydaniu. W Ottawie będzie pomnik historii LGBT

Redakcja Redakcja Świat Obserwuj temat Obserwuj notkę 17
W stolicy Kanady Ottawie rozpoczęła się budowa pomnika przypominającego o społeczności LGBT oraz o dyskryminacji należących do niej osób, także tych, które pracowały dla rządu i wojska.

W Kanadzie powstanie pomnik historii społeczności LGBT

Ceremonia rozpoczęcia budowy pomnika odbyła się w środę, nad rzeką Ottawa – poinformował w komunikacie LGBT Purge Fund, organizacja, która zamówiła projekt i finansuje budowę. Budowa pomnika ma się zakończyć w 2025 r. Na terenie projektowanego parku znajdzie się krąg na ognisko, do którego kamienie wybiorą Indianie z 13 kanadyjskich prowincji i terytoriów, oraz monument zaprojektowany tak, by wyobrażał kolumnę, w której burzowa chmura zniszczyła podstawę i wnętrze. Do pomnika będzie prowadzić ścieżka obsadzona leczniczymi roślinami.

W zamyśle twórców pomnik ma symbolizować przekraczanie barier przez społeczność LGBT. Nazwa pomnika, „Thunderhead” (burzowa chmura), nawiązuje do kultury Indian Anishinaabe, dla których burzowe chmury symbolizują miejsca zamieszkiwane przez władające burzą istoty, a same burze „odnawiają ziemię i porządkują rzeczy” - tłumaczył jeden z twórców, przedstawiciel indiańskiej starszyzny Albert McLeod, który sam jest, jak to określają Indianie, człowiekiem o dwojakiej duszy.


Pomnik ma upamiętnić zwolnionych ze służby za swoją orientację

"Oddajemy cześć tym, którzy przełamywali bariery dla 2SLGBTQI+, dla ludzi takich jak ja, którzy dziś tu mogą być” - podkreśliła uczestnicząca w uroczystościach federalna minister kanadyjskiego dziedzictwa Pascale St-Onge.

Budowa pomnika jest finansowana przez LGBT Purge Fund utworzony ze środków zasądzonych w 2018 r w wyniku pozwu zbiorowego. Pozew został wytoczony w 1992 r. przez byłych pracowników rządu federalnego, Królewskiej Policji Konnej oraz kanadyjskiego wojska, w okresie od lat 50. nawet do lat 90 XX w. zwalnianych z pracy i dyskryminowanych za sam fakt bycia LGBT. Okres dyskryminacji nazywany jest LGBT Purge (czystka LGBT). Fundusz administruje środkami, których nie można już było wypłacić zmarłym byłym pracownikom rządowym, na pomnik przeznaczono 14 mln CAD.

MB

Fot. Parada równości w Kanadzie. Źródło: Pixabay.com

Czytaj dalej:



Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka