Zagraniczne firmy kupują polskie przedsiębiorstwa. Przykłady można mnożyć

Redakcja Redakcja Biznes Obserwuj temat Obserwuj notkę 59
Polska traci kolejne zakłady produkujące żywność i dostarczające leki. Wkrótce może się okazać, że nasz potentat na rynku drobiu trafi za ogromne pieniądze w ręce Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Jeden z największych producentów lodów na Ukrainie, firma The Three Bears, przejęła polską firmą Nordis, która jest właścicielem fabryki do produkcji lodów oraz warzyw mrożonych. Nordis Polskie Chłodnie to producent mrożonek i lodów, który ma fabrykę blisko niemieckiej granicy, a także własną sieć dystrybucji w 19 polskich miastach. Produkuje ponad 100 rodzajów lodów i półproduktów. O sprawie poinformował w czwartek portalspozywczy.pl, powołując się na ukraińskiego „Forbesa”.

Ekspansja ukraińskich firm

Czytamy w nim, że „polska firma produkująca półprodukty i lody Nordis Polskie Chłodnie zmieniła zarząd. Nowym prezesem został Dmytro Ushmaev, lat 48, założyciel ukraińskiej firmy Trzy Niedźwiedzie, a do rady nadzorczej Nordis wszedł Andrij Tyszczenko – dyrektor ukraińskiego producenta mrożonek”. Z danych Krajowego Rejestru Sądowego wynika, że zmianę w zarządzie spółki Nordis Polskie Chłodnie już wpisano. Także Dmytro Ushmaev potwierdził te informacje. Nie podał jednak kwoty transakcji.

- Dla nas wyjście za granicę jest logicznym krokiem, ponieważ rynek europejski jest wystarczająco rozwinięty i nadal rośnie – oświadczył Ushmaev. Jednocześnie podkreślił, że ukraińska firma planuje inwestować w rozwój produkcji w Polsce. Nowy właściciel liczy, że dzięki przejęciu łatwiej będzie mu eksportować produkty pod markami ukraińskiej spółki na Zachód. Jego zdaniem moce produkcyjne polskiego zakładu są obecnie o połowę mniejsze niż produkcja ukraińska.

Z kolei międzynarodowe biuro ukraińskiej firmy farmaceutycznej Farmak zakończyło przejęcie polskiej firmy farmaceutycznej Symphar, stając się jej 100 procentowym właścicielem. Przejęcie firmy Symphar wpisuje się w realizację strategii ekspansji międzynarodowej „Farmak 2.0: Od lokalnego do globalnego sukcesu”. Porozumienie stanowiło kolejny krok po ubiegłorocznych przejęciach firm farmaceutycznych w Czechach i na Słowacji. W komunikacie firma Farmak przekazała, że „przejęcie zwiększa udział Farmak w rynku i wzmacnia jego pozycję w segmentach diabetologii, układu nerwowego i zdrowia kobiet w UE”. Spółka poinformowała, że ​​transakcja jest efektem starannego przygotowania i oceny różnych opcji dostępnych na polskim rynku. Symphar jest polską firmą zajmująca się marketingiem farmaceutycznym z biurem w Warszawie, pracującą z ponad 50 produktami z dziedzin diabetologii, ginekologii, psychiatrii i neurologii. W 2023 roku Symphar osiągnął przychody w wysokości ponad 22 mln euro w wyniku długiego okresu stabilnego i rentownego wzrostu. Zespół liczy 90 osób.

Warto pamiętać, że ostatnie dwa lata to ogromny wzrost nowo powstałych ukraińskich firm na terenie naszego kraju. Według danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego, w tym czasie zarejestrowano ponad 44,5 tysiąca ukraińskich przedsiębiorstw. W samym 2023 roku powstało 28,6 tysiąca jednoosobowych działalności gospodarczych, czyli 80 proc. więcej niż w roku poprzednim. 


Holendrzy biorą Algas 

To jednak nie wszystko, bo holenderska firma Plukon Food Group poinformowała, że kupiła 100 proc. udziałów w zakładzie uboju i przetwórstwa drobiu w Dąbrowie Górniczej od spółki Algas. Dotąd polska firma to znaczący producentem mięsa drobiowego, która w ubiegłym roku osiągnęła 35 mln Euro obrotu. Było to możliwe dzięki temu, że ponad 40 proc. produktów jest eksportowanych do krajów Unii Europejskiej. Jak informuje nowy holenderski właściciel firmy, rodzina dotychczasowych właścicieli firmy „będzie w dalszym ciągu zaangażowana w działalność gospodarczą ubojni i zakładu przetwórczego”.

Ponadto rodzinne fermy brojlerów będą nadal dostarczać kurczaki do ubojni Algas. Firma Plukon Food Group działa w sześciu krajach UE. Łącznie zatrudnia ponad 9 tys. pracowników i generuje roczny obrót przekraczający 3 mld euro. Ma już udziały w drobiarskiej firmie w Gruszczycach k. Sieradza. Jednym z głównych udziałowców firmy jest niemiecki potentat drobiarski EW Group.  


Szejkowie chcą Cedrob

Ponadto, jak podała agencję Bloomberg, fundusz ADQ ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich chce przejąć Cedrob, jedną z największych polskich firm drobiu, a także trzody chlewnej, którą wyceniono na 8 mld zł. ADQ to państwowy fundusz z siedzibą w Abu Zabi, stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Jak informuje Interia, zarządza globalnymi aktywami o wartości ponad 150 mld dolarów. Do dzisiaj zainwestował już pośrednio, poprzez firmę LDC m.in. Indykpol czy Drosed. 

Fot. Cedrob

Tomasz Wypych

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka