Marek Kuchciński (z lewej) i Jarosław Kaczyński. Fot. PAP/Rafał Guz
Marek Kuchciński (z lewej) i Jarosław Kaczyński. Fot. PAP/Rafał Guz

Kuchciński: Raport ekspertów o TK będzie na światowym poziomie

Redakcja Redakcja Polityka Obserwuj notkę 19

Z końcem czerwca lub na początku lipca poznamy ostateczny raport ekspertów sejmowych ws. Trybunału Konstytucyjnego. Według marszałka Marka Kuchcińskiego, dokument będzie tak profesjonalnie przygotowany, że sędziowie na całym świecie nie powstydzą się proponowanych rozwiązań.

Zespół do sprawy TK przygotuje propozycje zmian

Marszałek Sejmu w rozmowie z PAP powiedział, że teraz trwają prace redakcyjne nad kształtem raportu. Ostatnie posiedzenie prawników, powołanych przez Sejm, zakończyło się w piątek. - Zespół przygotował ocenę i rekomendacje dotyczące opinii Komisji Weneckiej i pewne propozycje, projekty prac. Ale w moim przekonaniu jeszcze trzeba dokonać pewnych szlifów, bo raport będzie, z tego co mi wiadomo, bardzo obszerny, bardzo pogłębiony. Taki, którego nie powstydziłoby się 20 Trybunałów Konstytucyjnych z prawdziwego zdarzenia - stwierdził Marek Kuchciński.

Z jego perspektywy, raport ws. Trybunału Konstytucyjnego opinia publiczna pozna najpóźniej do początku lipca. Co ciekawe, eksperci sejmowi mają się konsultować z międzynarodowymi fachowcami, zarówno z krajów, w których TK istnieje, jak i nie funkcjonuje.

Marszałek przekaże zalecenia ws TK ekspertom sejmowym

Kuchciński wspomniał o pewnych zaleceniach, przekazanych przez niego ekspertom sejmowym. - Przede wszystkim odniesienie się do równowagi władzy, po drugie odniesienie się w aspekcie suwerenności, w związku z tym, że instytucje europejskie nieuprawnione mają ambicje narzucania pewnej woli. I po trzecie – w kontekście pewnych rozwiązań konstytucyjnych - stwierdził. Nieunikniona - według marszałka Sejmu - będzie natomiast zmiana konstytucji. Wszystko po to, by uporządkować rolę ustrojową i sposób wyboru sędziów Trybunału Konstytucyjnego.

Zespół sejmowy przez kilka miesięcy pisał raport, w którym ustosunkował się do zaleceń Komisji Weneckiej. Międzynarodowi prawnicy swoją opinię wydali w marcu - skrytykowali sposób wyboru sędziów przez PiS, brak vacatio legis w pierwszej nowelizacji i większość 2/3, jaką miały zapadać decyzję TK. Komisję zaprosił do Polski w grudniu ub.r. szef MSZ, Witold Waszczykowski.

Źródło: PAP

GW

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka