Bianka Mikołajewska-Niemczyk, fot. Wikimedia Commons
Bianka Mikołajewska-Niemczyk, fot. Wikimedia Commons

Bianka Mikołajewska, szefowa OKO.press, Dziennikarką Roku w konkursie "Press"

Redakcja Redakcja Media Obserwuj temat Obserwuj notkę 21

Bianka Mikołajewska otrzymała tytuł Dziennikarza Roku 2016 w konkursie miesięcznika "Press". Przedstawiciele 54 redakcji zagłosowali na wicenaczelną i szefową zespołu śledczego portalu OKO.press i przyznali jej Grand Press. 

Dziennikarze "GW" pokonali inne redakcje

Mikołajewska zdobyła 39 punktów. Kolejne miejsca zajęli: Iwona Szpala i Małgorzata Zubik z "Gazety Stołecznej" (31 pkt.), Ewa Siedlecka z "Gazety Wyborczej" (30 pkt.), Andrzej Stankiewicz z Onetu (22 pkt.) i Dariusz Rosiak z Polskiego Radia (19 pkt.).

Nazwiska laureatów nagrody Grand Press ogłoszono we wtorek w Muzeum Historii Żydów Polskich POLiN w Warszawie. Dziennikarka Roku otrzymała statuetkę w formie stalówki oraz 10 tys. euro.

Mikołajewska od 2000 do 2013 roku pracowała dla "Polityki", potem przeszła do "Gazety Wyborczej", z którą jest związana. Zajmowała się tematyką gospodarczą i śledczą. W ub. roku otrzymała nagrodę im. Andrzeja Woyciechowskiego. 

Laureatka zaskoczona

„Od lat odwala dobrą robotę, a obecnie pokazuje, że przejście do internetu nie musi umniejszać jakości pracy dziennikarza”, ”Za odwagę przy podejmowaniu nowego wyzwania, za rzetelność dziennikarską”, ”Za kawał dobrej, żmudnej dziennikarskiej roboty w docieraniu do samych faktów, a nie – jak czyni to wiele serwisów – powtarzania ich interpretacji” – cytował nominacje dla Mikołajewskiej redaktor naczelny ”Press” Andrzej Skworz.

Mikołajewska, odbierając nagrodę powiedziała, że jest bardzo zaskoczona. - Nic tak nie cieszy jak ta nagroda, którą otrzymuję dzisiaj. I to przede wszystkim z tego względu, że jest to nagroda przyznawana przez wszystkie redakcje, a przynajmniej przez większość redakcji w kraju. I że naprawdę jest to zupełnie niezwykłe uczucie wiedzieć, że tyle redakcji – mimo różnic dzielących dziś nas coraz bardziej – jest w stanie wskazać jedną osobę, która w tym roku zdobywa ten tytuł – mówiła. 

Za co nagrody Grand Press?

Tytuł Dziennikarza Roku przyznawany jest za profesjonalizm, promowanie światowych standardów pracy w mediach i przestrzeganie etycznych kanonów zawodu. Zwycięzca jest wyłaniany w wyniku głosowania redakcji polskich gazet, czasopism, stacji radiowych i telewizyjnych oraz portali internetowych.

W ubiegłym roku wyróżnienie przyznano Konradowi Piaseckiemu, za to że w swoich ówczesnych programach: "Kontrwywiadzie" w RMF FM, "Piaskiem po oczach" w TVN24 i w felietonach w Interii udowadniał, że z przedstawicielami władzy można rozmawiać konkretnie i bez uprzedzeń, a dziennikarski komentarz może być merytoryczny, a nie polityczny. 

W poprzednich latach Dziennikarzami Roku byli: Jacek Żakowski (1997), Monika Olejnik (1998), Tomasz Lis (1999), Kamil Durczok (2000), Waldemar Milewicz (2001), Janina Paradowska (2002), Anna Marszałek (2003), Marcin Pawłowski (2004), Justyna Pochanke (2005), Tomasz Sekielski i Andrzej Morozowski (2006), Marcin Kącki i Tomasz Lis (2007), Bogdan Rymanowski (2008), Tomasz Lis (2009), Artur Domosławski (2010), Andrzej Poczobut (2011), Jerzy Jurecki (2012), Mariusz Szczygieł (2013), Piotr Andrusieczko (2014).

Podczas wtorkowej gali przyznano także nagrody Grand Press za najlepsze materiały dziennikarskie w ośmiu innych kategoriach, m.in. news, reportaż radiowy i dziennikarstwo specjalistyczne. 

źródło PAP, Press.pl

ja

Zobacz także:

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

 

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura