Blog
Newsroom Salon24
Salon24 news
Salon24 news wydarzenia, newsy, komentarze
56 obserwujących 3171 notek 7076689 odsłon
Salon24 news, 17 maja 2017 r.

Sędziowie TK stanowczo odcinają się od słów Morawskiego. Jest oświadczenie

1223 68 0 A A A
Sędziowie Julia Przyłębska i Piotr Pszczółkowski.
Sędziowie Julia Przyłębska i Piotr Pszczółkowski.

Ośmiu sędziów Trybunału Konstytucyjnego krytykuje prof. Lecha Morawskiego za jego wypowiedzi w Oxfordzie. "Obmowa i oszczerstwo są zachowaniem niegodziwym" - czytamy w oświadczeniu.

Członkowie TK uważają, że sprawa prof. Lecha Morawskiego nie może skończyć się na lakonicznym sprostowaniu ze strony sędziego. Ich zdaniem, słowa, wypowiedziane na publicznej debacie o praworządności, godzą w autorytet i bezstronność Trybunału.

- Powinnością sędziego jest dbałość o prawidłowe funkcjonowanie i powagę Trybunału jako konstytucyjnego organu państwa. Formułowanie przez profesora prawa bezpodstawnych zarzutów jest złem społecznym, niszczy dobro wspólne i nie powinno pozostać bez odpowiedzi - napisali sędziowie. - Obmowa i oszczerstwo są zachowaniem niegodziwym. Dlatego sprawy nie można zamknąć umieszczeniem jego lakonicznego komunikatu na stronie internetowej TK - dodali. Członkowie TK wyrazili w liście niezadowolenie z faktu, że prezes TK Julia Przyłębska nie wyciągnęła żadnych konsekwencji wobec Lecha Morawskiego. Pod oświadczeniem widnieje również podpis Piotra Pszczółkowskiego, wybranego przez PiS do Trybunału. Oprócz niego, od poglądów Lecha Morawskiego postanowili odciąć się: Stanisław Biernat, Leon Kieres, Małgorzata Pyziak-Szafnicka, Stanisław Rymar, Piotr Tuleja, Sławomira Wronkowska-Jaśkiewicz i Marek Zubik.

Podczas konferencji w Oxfordzie, sędzia Trybunału powiedział, że polscy sędziowie i politycy są skorumpowani, a rząd, mimo, że jest przeciwny środowiskom homoseksualnym, nie karze ich więzieniem. Morawski sprostował, że nie wypowiadał się w imieniu polskich władz, a słowo "corruption" nie odnosiło się do "korupcji", a "zepsucia, demoralizacji, upadku etosu elit politycznych, prawniczych i ekonomicznych w naszym kraju". W Trybunale Konstytucyjnym prowadzone jest postępowanie ws. wypowiedzi Lecha Morawskiego w Oxfordzie.

Źródło: PAP

GW


© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • @JESTNADZIEJA Wdarła się pomyłka, za którą przepraszamy. Poprawiliśmy
  • @ALTERNEMO Szanowny Panie: "Czy skrót GW pod artykułem wskazuje na przedruk z Gazety...
  • @WIESŁAWA Chyba nastąpiło przesłyszenie, za co Szanownych Czytelników przepraszam

Tagi

Tematy w dziale Polityka