-ab- -ab-
135
BLOG

Rząd miesza, myśląc, że od tego zwiększy się eksport

-ab- -ab- Gospodarka Obserwuj notkę 1
Rząd zamierza wzmocnić konkurencyjność polskiej gospodarki na świecie - skutkiem będzie marnotrwstwo pieniędzy podatnika i wygenerowanie nowych bezproduktywnych stanowisk pracy dla "swoich".

W wykazie prac legislacyjnych rządu pojawił się projekt uchwały dotyczący "Kierunków rozwoju ekspansji zagranicznej".

Trudno określić, co bardziej zdumiewa w tych planach: głupota, czy bezczelność.

Jak jest z tym eksportem?

"11-krotny wzrost polskiego eksportu i 3-krotne zwiększenie udziału Polski w światowym handlu to bilans ostatnich trzech dekad polskiej gospodarki.

W czasie epidemii nasze fabryki zachowały zdolność do produkcji. Staliśmy się jednym z filarów zaopatrzenia w dobra przemysłowe Europy pod częściową nieobecność i niepełne wywiązywanie się z kontraktów dostawców dotychczasowych z Dalekiego Wschodu.

Wzmocnienie aktywności polskich przedsiębiorstw na zagranicznych rynkach pozytywnie przekłada się na tempo wzrostu gospodarczego kraju. Eksport stał się motorem wzrostu polskiej gospodarki, stanowi dziś około 1,5 proc. globalnego eksportu. Od 2010 roku obserwujemy rosnącą otwartość polskiej gospodarki – relacja polskiego eksportu do PKB wzrosła o 20 pkt. proc. do poziomu 55 proc. W tym czasie średnia dla UE wynosi 47 proc.

Co ciekawe w większościowy udział w eksporcie uzyskały przedsiębiorstwa z kapitałem wyłącznie polskim. Eksport towarów kształtował się wówczas na poziomie 51 proc. do 49 proc. na korzyść polskich firm na tle zagranicznych koncernów."

źródło

https://www.wnp.pl/rynki-zagraniczne/polska-eksportowa-rekordzistka-jednak-ten-sukces-ma-tez-ciemne-strony,716422.html

Dlaczego jest tak dobrze?

Czynniki, które spowodowały ten sukces to:

- potencjał polskiego rynku pracy - stosunkowo dobra jakość kształcenia kadr technicznych, duży odsetek młodych ludzi szukających sukcesu na uczelniach technicznych, pracowitość społeczeństwa, chęć bogacenia się. Obniżenie jakości kształcenia spowoduje długofalowe obniżenie konkurencyjności

- konkurencyjny koszt pracy - pozwalający na tańsze wytwarzanie niż w reszcie UE oraz zachęcający do inwestowania przez kapitał zagraniczny, co w efekcie przekłada się na zastrzyk nowoczesnej organizacji i technologii - obecne warunki są korzystne dla inwestorów zagranicznych, należy pracować nad infrastrukturą bo ona będzie decydujaca w najbliższych latach (lotniska, kolej, porty, tania energia)

- duże zasoby konkurencyjnej siły roboczej - emigranci ze Wschodu - należy zastanawiać się co należy zrobić aby utrzymać korzystną tendencję dopływu wysokiej jakości pracowników przy zaniku emigracji z Ukrainy i Białorusi

- stosunkowo mniejsze świadczenie socjalne (w stosunku do Europy Zachodniej), które mobilizują do pracy a nie obciążają gospodarkę kosztami socjalu - należy zwrócić uwagę, żeby koszty przyjmowania emigrantów nie doprowadziły do nagłego skoku socjalnych obciążeń gospodarki.

- położenie Polski w Europie - wobec problemów ze zrywaniem łańcuchów dostaw, kłopotów z transportem, nasilających się wojen celnych, położenie w Unii daje importerom z Polski duże poczucie stabilności i bezpieczeństwa.

- nowoczesna infrastruktura - Polska wykonała przeogromny skok w rozwoju infrastruktury nie tylko transportowej lecz również w otoczeniu biznesy - banki działajace na polskim rynku są generalnie bardziej konkurencyjne niż w Europie Zachodniej i USA, dramatycznie poprawiła się infrastruktura telekomunikacyjna wraz z szybkim rozwojem gospodarki poprawiły się możliwości zaopatrywania w komponenty.

Jest jeszcze wiele czynników, które wpłynęły na rozwój eksportu, między innymi to: zmniejszenie biurokracji, bezeksportowa wymiana z Unią, zanikanie starych struktur handlowych - dzięki równoczesnemu wejściu Internetu udało się zbudować polskim firmom alternatywne kanały dystrybucji.

Co należy robić zeby było lepiej?

Przede wszystkim pracować nad wymienionymi powyżej czynnikami, które spowodowały sukces.

Niestety, ze wstępnych zapowiedzi rządu nie zanosi się na działania poprawiające edukację, budowę infrastruktury transportowej (CPK, terminale portowe, szybka kolej, zapowiada sie natomiast pogorszenie jakości siły roboczej i dramatyczny wzrost obciążeń socjalnych, co jest związane z przyjęciem paktu emigracyjnego.
Poprzez działania wymuszone przez Unię wzrosną koszty nośników energii, zaś realizacja planu KPO obciązy polska gospodarkę długofalowymi kosztami obsługi bezproduktywnych inwestycji.

Jakie działania podejmuje rząd?

Poniżej można się zapoznać z określeniem celów jakie przyświecają koncepcjom rządowym na zwiększenie eksportu.

Czytając poszczególne punkty uzasadniające podjęcie uchwały proeksportowej widać głownie propozycję  działań, których sens zakończył się wraz z powstaniem Internetu.

Dyplomacja ekonomiczna d.s. technologicznych, program Marki Polskie gospodarki, dotarcie do eksporterów z ofertą wsparcia eksportu, wyznaczanie perspektywicznych rynków, optymalizacja rozmieszczenia Zagranicznych Biur Handlowych - to mieszania które nie może przynieść kompletnie żadnych efektów.

W dobie Internetu, jeśli masz konkurencyjny produkt, to klient sam Cię znajdzie, istotne jest wspieranie możliwości konkurencyjnej produkcji

Plany rządowe na zwiększenie eksportu

“Zwiększenie umiędzynarodowienia polskiej gospodarki oraz wzmocnienie jej konkurencyjności na rynkach światowych - to cel uchwały rządu ws. przyjęcia "Kierunków rozwoju ekspansji zagranicznej".

"Nadrzędnym celem dokumentu jest zwiększenie stopnia umiędzynarodowienia polskiej gospodarki, wzmocnienie jej konkurencyjności na rynkach światowych, budowa pozytywnego wizerunku i atrakcyjności polskiego biznesu w skali globalnej oraz wspieranie polskich eksporterów,

Dodano, że cel wskazany w uchwale wpisywać się będzie w realizację Strategii Produktywności 2030, w obszarze umiędzynarodowienia polskiej gospodarki. W strategii tej wskazano m.in. na potrzebę zwiększenia liczby eksporterów, w szczególności polskich MŚP; udziału krajów pozaunijnych w polskim eksporcie, przy dalszym umacnianiu relacji gospodarczych z krajami UE, czy wzrost wyrobów wysoko przetworzonych i wyrobów wysokiej techniki w polskim eksporcie.

W wykazu wynika, że przygotowywany dokument ma zapewnić lepszą koordynację i spójność działań w obszarze promocji gospodarki za granicą i wsparcia umiędzynarodowienia polskich firm. Wyznaczone mają być również perspektywiczne rynki dla polskiego eksportu w kontekście planowania nowych projektów i instrumentów wspierających rozwój i promocję eksportu.

Zgodnie z informacją w wykazie ustanowiona ma być również dyplomacja ekonomiczna ds. technologicznych w wybranych krajach-liderach innowacji, a także na wybranych rynkach wschodzących o dużym potencjale rozwojowym i zorientowaniu na innowacje.

Rząd planuje też opracować i wdrożyć spójny program promocji Marki Polskiej Gospodarki oraz poszczególnych sektorów. Wdrożony ma być również system informacji eksportowej i dotarcia do przedsiębiorców z ofertą wsparcia eksportu. Będą opracowane i wdrożone instrumenty wsparcia rozwoju e-eksportu, czyli sprzedaży przez internet produktów i usług do innych krajów.

W wykazie przekazano też, że skoordynowana ma zostać obsługa eksporterów przez jedną instytucję.”

Źródło

https://stooq.pl/n/?f=1602262

-ab-
O mnie -ab-

Uważaj na myśli, bo przemienią się w słowa. Uważaj na słowa, bo zmienią się w czyny. Uważaj na czyny, bo staną się nawykami. Uważaj na nawyki, bo staną się charakterem. Charakter będzie twoim przeznaczeniem. Stajemy się tym, co myślimy. Margaret Thatcher

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka