wolny-rynek wolny-rynek
130
BLOG

Politycy zapomnieli o aglomeracjach. Nikt nie obsadza ich rad.

wolny-rynek wolny-rynek Polityka Obserwuj notkę 0

Prowadząc wydawnictwo, znajduję różne- niepotrzebne akty prawne. "Nikt ich nie kupuje", ponieważ, mimo skutecznego uchwalenia w przeszłości, po prostu jakby wyszły z obiegu jako normy prawne. Lokalne konstytucje nie sprzedają się w wydawnictwie opracowań, dokumentów i aktów prawnych. Niezbyt widać szanse na poprawę tej sytuacji. 

Część nauk politycznych, żywa w innych krajach, jak nauki o federalizmie fiskalnym, w Polsce dopiero się rodzą. Tak samo jest z przekonaniem do powrotu do różnych starych, nie zawsze słusznie zaniechanych, obowiązujących norm prawnych. Od lat tak jest z polską demokracją lokalną. Można się zżymać na ten osąd, ale tak jest. Szczególnie widać to w przypadku różnych rad aglomeracji, ich tradycyjnych, reprezentacyjnych gremiów samorządowych.

Porządkując różne dokumenty w gazecie, można znależć całkiem dobre prawodawstwo, jakby zapomniane lub zarzucane. Nawet wydajemy różne dawne, ale nadal ważne i obowiązujące akty prawne w formie reprintów. Na adrestatach przesyłek- politycznych instytucjach-  ciężko wymóc by je choćby kupili, a co dopiero, stosowali.

Przed wyborami samorządowymi w pośpiechu wyszukuję i drukuję lokalne prawodawstwo. Zarzucono na przykład organy samorządowe w polskich aglomeracjach. Prawodawstwa dla Warszawy jeszcze nie odkopywałem, ale i bez tego, mamy co publikować. Okazuje się, że już przed wojną wiele polskich aglomeracji miało specjalne prawodawstwo jakim cieszą się duże europejskie aglomeracje czy stolice. Dziś- politycy z centrali chcą oszczędzać, cięcia dotknęły - organy samorządowe aglomeracji, ongiś mających specjalne prawa.

Szkoda, ponieważ aglomeracje się opłacają, choćby dla samych wpływów podatkowych warto aby się rozwijały, a w praktyce są - albo sztucznie scalane w scentralizowane gminy, albo- wpędzane w inne, próbne konstrukcje nowych form prawnych jak "rady dzielnic",- do jakich redukuje się lokalne gminy przy scalaniu miast z ościennymi gminami. Tymczasem w Warszawie Rady Dzielnic zanikają przy ciągle redukowanym polu ich kompetencji. W efekcie, polska demokracja lokalna jest oparta o słabe, pomieszane i przypadkowe prawodawstwo. Powstają "miasta -giganty" podczas gdy duże europejskie aglomeracje to zlepki niewielkich osobnych gmin miejskich. Ongiś podobnie działały polskie aglomeracje. 

Adam

 

dotyczy: seria wydawnicza "Konstytucje dla polskich aglomeracji"

 

Nowość wydawnicza! Seria “Konstytucje polskich aglomeracji”

 

W związku ze zbliżającymi się wyborami samorządowymi Wydawnictwo Gazety Poselskiej proponuje Państwu zakup publikacji z serii “Konstytucje polskich aglomeracji”. Są to poprawione i uzupełnione reprinty trzech oryginalnych konstytucji lokalnych obowiązujących i uchwalonych dla polskich aglomeracji. Są one wydane w twardej oprawie, ze słowem wstępnym wydawcy.

 

Każdy tom jest wydany w twardej oprawie. Cena jednego tomu: 35 PLN netto.

 

Formularz zamówienia: (wyślij majlem na zamowienia[malpa]wieczorna.pl, faxem +442035142037)

 

Nazwa instytucji:...........................................

NIP: ………………………………………………………..

Adres do faktury: ……………………………………...

Adres do wysyłki, jeśli inny: ………………………..

 

Zamawiam następujące tomy:

[  ]  Tom 1:-lokalna konstytucja dla aglomeracji Krakowa

[  ]  Tom 2:-lokalna konstytucja dla aglomeracji Gdańska (obejmuje ok. 70 % Trójmiasta)

[  ]  Tom 3:-lokalna konstytucja dla aglomeracji Górnego Śląska

[  ]  Tom 4:-Rozwiązania niemieckie. Konstytucja kraju związkowego Brandenburgia jako przykład konstytucji regionalnej.

 

 

Data:............................      Miejscowość:...................... Pieczęć, podpis: …………………...

 

 

 

  

 

 

wolny-rynek
O mnie wolny-rynek

Absolwent Universite de Metz i Viadrina University, ekonomista. Specjalizuje się w infrastrukturze. Zawodowo jednak zajmuje się branżą e-commerce, ostatnio tworząc np. portal poselska.pl czy ie.org.pl. Interesuje się historią i muzyką. Uprawia sporty: capoeirę, downhill i snowboard. Interesuje się też ochroną zabytków i środowiska naturalnego. Poglądy gospodarcze: ordoliberał, wyznanie: Rastafari/Baha'i. Email: phooli(małpa)gmail.com Czasopismo Gazeta Poselska Promote your Page too

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka