Albatros ... z lotu ptaka Albatros ... z lotu ptaka
412
BLOG

Sabo nie idź tą drogą, tu odpocznij POLIN CZ.ii

Albatros ... z lotu ptaka Albatros ... z lotu ptaka Gospodarka Obserwuj notkę 1

Ciągle media głównego nurtu jak TVP, TVP Idż do... ale i opozycja TVN24, TVN, POLSAT zajmuje nam czas i uwagę budując skutecznie stan permanentnej psychozy: LĘKU.

https://www.youtube.com/watch?v=1FkSB6LtZAc

#Kedyw #ZłożaNaturalne #ZasobyNaturalne

Zatajone przed Polakami bogactwa Polski. Złoża zasoby naturalne

DLACZEGO TAK SKUTECZNIE NAZIŚCI MOGLI TYSIĄCE LUDZI TRZYMAĆ W RYZACH I ZAPROWADZIĆ ICH DO KOMÓR GAZOWYCH AUSCHWITZ-BIRKENAU, TREBLINKI, BEŁŻCA CZY MAJDANKA DLATEGO ŻE WYWOŁYWALI Z ZAŁOŻENIA LĘK KTÓRY PARALIŻOWAŁ NAWET TWARDZIELI.

image

Różne rodzaje lęku towarzyszą wszystkim ludziom... Antoni Kępiński – wyjątkowy lekarz, humanista i filozof - potrafi z lękiem oswoić, potrafi lęk objaśnić, opisać i zaklasyfikować, a nade wszystko potrafi nasz lęk odczuć i zrozumieć. Aurę tego zrozumienia roztaczał wokół siebie jako lekarz krakowskiej Kliniki Psychiatrycznej – pozostała ona w książkach, w których udało mu się zapisać obserwacje wielu lat pracy z chorymi. Te książki pomagają wszystkim zrozumieć siebie, a tym którzy zmagają się z psychicznymi trudnościami życia codziennego: depresjami, lękami, psychozami – pokazują drogi ich opanowania.

System analizy rzeczywistości Kępińskiego jest niezwykle ogólny i trafny, a przy tym nie przytłacza przesadnym poziomem skomplikowania. Pozwala spojrzeć na zagadnienia psychologiczne z perspektywy globalnej, dotyczącej wszystkich organizmów, przez co książka jest interesująca dla filozofów. Przy całej swojej głębi myśli Kępiński nie traci z oczu chorego i jego cierpień. Książka ta jest przepełniona nie tylko naukową analizą, ale także dowodami nadzwyczajnego zrozumienia uczuć pacjentów ze strony profesora Kępińskiego.

Gdzie ten POLIN - czytaj tu odpoczniesz! Kiedy i dla kogo?

http://www.szkola-ozarow.pl/zycie-szkolne/269-polin-czyli-tu-odpoczniesz.html

POLIN - czyli "tu odpoczniesz"

   Dnia 2 listopada anno domini 2017 klasy 7 i gimnazjalne udały się na wycieczkę szkolną do Muzeum Żydów Polskich – Polin. Jak każdy wyjazd w naszej szkole, także i ten miał charakter ściśle edukacyjny. Wielce szanowni przewodnicy przeprowadzili nas po muzeum i bardzo dokładnie opowiedzieli historię starszych braci w wierze, którzy żyli w naszej ojczyźnie niemalże od jej początków. Bardzo ważne w tej opowieści były szczegóły dotyczące całego społeczeństwa, co pozwoliło nam zrozumieć wiele wydarzeń. Po przejściu trasy muzealnej (która miała ponad 3 kilometry) klasy trzecie ruszyły autokarem po terenach dawnego getta warszawskiego. Tam ujrzeliśmy odbudowane żydowskie kamienice, czy dom dziecka prowadzony przez Janusza Korczaka, który od dawna jest przykładem dla pedagogów. Poza wyznaczonymi miejscami ujrzeliśmy również gmach Ministerstwa Obrony Narodowej. Wycieczka była bardzo długa (tym bardziej, że przyjechaliśmy na miejsce do muzeum godzinę przed otwarciem), toteż po przyjeździe pod szkołę nastąpiła szybka ewakuacja w kierunku domów lub pizzerii. Pomimo to wycieczka była bardzo owocna. Przybliżyła nam historię polskich Żydów, co było najważniejszym celem. My natomiast zamiast standardowych, znanych na wylot lekcji szkolnych, doświadczyliśmy innego rodzaju, ale bardzo ciekawej lekcji w terenie.

Bruno Majewski kl. 3B

https://histmag.org/Polin-tu-odpoczniesz.-Polacy-i-Zydzi-na-przestrzeni-wiekow-15368

fragment...

Przyjaźń, wrogość, walka, zagłada

image

Żydzi w klubie nocnym w warszawskim getcie, maj 1941 roku (fot. Bundesarchiv, opublikowano na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Niemcy)
Choć żydowscy politycy czy organizacje takie jak Bund we wrześniu 1939 r. wyraziły poparcie dla walki o niezależność Polski, to na relacje polsko-żydowskie rzutowało zachowanie tych drugich na Kresach zajętych przez Armię Czerwoną, gdzie zdradzały się pewne prosowieckie sympatie (witanie krasnoarmiejców etc.). W środowiskach polskich przyjęto to oczywiście jako akt zdrady. Po wrześniu 1939 roku Polska znów została podzielona na kilka stref, w których sytuacja obywateli II RP była różna. Niemcy część ziem wcielili bezpośrednio do Rzeszy, reszta znalazła się w granicach Generalnego Gubernatorstwa zarządzanego z Wawelu przez Hansa Franka. Cały system zmieniał się w taki sposób, że Niemiec mógł w zasadzie bezkarnie zabić danego Polaka, niezależnie od tego, czy był cywilem, wojskowym czy członkiem innych organizacji. Zdarzały się przypadki morderstw, których bezpośrednią motywacją był udział danego człowieka w powstaniach śląskich czy w zrywie wielkopolskim. O tym, jak zła była sytuacja ludności żydowskiej także nie trzeba wspominać.
Ciekawym przypadkiem był system szkolnictwa, który to w dość jaskrawy sposób pokazywał pewne różnice między okupacją niemiecką i sowiecką. O ile naziści zamykali szkoły ponadpodstawowe i redukowali program nauczania do minimum (język niemiecki, rachunki), o tyle Rosjanie zachowali przedwojenny system edukacji, modyfikując jednak program nauczania na wzór znany już wcześniej w ZSRR, czyli nastawiony na sowietyzację społeczeństwa. Podział placówek opierał się na kwestiach narodowych, istniały więc szkoły białoruskie, ukraińskie, żydowskie i polskie (gdzie język polski wciąż był względnie tolerowany). Terror jednak trwał nadal , w tym aresztowania, mordy i deportacje. Zamiast Kresów istniały „Zachodnia Ukraina” i „Zachodnia Białoruś”.
Wzajemne postawy Polaków i Żydów w latach późniejszych okupacji były kształtowane przez wiele czynników. Kwestia nieufności Polaków brała swoje podstawy przede wszystkim na kolaboracji Żydów z okupantami (oboma, bo pamiętać należy np. o żydowskiej policji pomocniczej pod okupacją niemiecką), ze strony żydowskiej brak zaufania wyrastał przede wszystkim na takich wydarzeniach jak pogrom w Jedwabnem (1941 r.) oraz na działalności szmalcowników, czyli osób które dla własnych korzyści szantażowały ukrywających się Żydów lub wprost denuncjowały ich w zamian za nagrody. Czasami działał też strach. Zygmunt Klukowski, lekarz ze Szczebrzeszyna w swoim dzienniku pod datą 26 listopada 1942 roku zanotował, że okoliczni chłopi w obawie przed represjami zaczęli wyłapywać ukrywających się Żydów. Odstawiali ich do miast lub zabijali na miejscu.
Cyryl Ratajski, Delegat Rządu na Kraj pisał po powstaniu getta w Warszawie w 1941 roku o podzielonych nastrojach: z jednej strony współczujących, z drugiej zaś pamiętających współpracę z Sowietami i z Niemcami (Żydzi dominowali handel, wykupując np. z dnia na dzień cały towar). Wzrastał przez to antysemityzm wśród niektórych Polaków, na co wyraźnie chciał zareagować Wódz Naczelny, generał Władysław Sikorski, starający się wymóc większy sprzeciw polskiego podziemia wobec antysemickich postaw. Wiedział, jaki wydźwięk międzynarodowy mogłyby mieć takie nastroje.
Ciekawym przypadkiem wydają się antyżydowskie zamieszki w Warszawie nieco wcześniej, na wiosnę 1940 roku. Napady na Żydów i dewastowanie ich sklepów rozpoczęło się 23 marca i było akcją skrajnych (choć marginalnych) ugrupowań: „Ataku” oraz Narodowej Organizacji Radykalnej. Nie wiadomo, na ile można ocenić udział Niemców – czy podjudzali oni do tych zachowań czy jedynie przymykali na nie nie oko. Polskie Państwo Podziemne widziało w tym niemiecką prowokację mającą skompromitować Polaków i być może uzasadnić powstawanie getta. Z całą pewnością gazeta „Warschauer Zeitung” już po ustaniu starć napisał, że Żydzi byli temu winni przez swój udział w lokalnym handlu.
Oczywiście, Polacy mają za sobą także dużo bardziej chwalebne postawy i to występujące znacznie częściej. Istniała pomoc zorganizowana pod postacią np. Rady Pomocy Żydom, dużo bardziej znacząca wydaje się jednak kwestia pomocy indywidualnej która nastręcza o tyle problemów, że dokładne oszacowanie jej rozmiarów jest niemożliwe – bo po prostu należało ukrywać po niej wszelkie ślady. Postawy te były niezależne od polityki czy presji czasowej – każdy decydował za siebie. Ryzyko przy tym było dużo większe niż w przypadku pomocy zorganizowanej, bo pomagający byli zostawieni sami sobie względem terroru okupacyjnego. Za pomoc Żydom groziła śmierć, za ich wydanie obiecywano wspomniane wcześniej nagrody, np. rzeczowe (zapasy żywności). Polacy są pierwsi wśród "Sprawiedliwych wśród Narodów Świata" – do dziś tytuł ten otrzymało ponad 6700 Polaków.
Artykuł inspirowany książką Gabriela Kayzera pt. „Klincz? Debata polsko-żydowska”:
Gabriel Kayzer
„Klincz? Debata polsko-żydowska”
49,90 zł
Wydawca: Wydawnictwo Fronda
Okładka: zintegrowana
Liczba stron: 624
EAN: 9788394759940
REKLAMA


Warta nadmienienia jest też rola niektórych środowisk kościelnych w ocaleniu Żydów, a także codzienne życie katolików pochodzenia żydowskiego. Ks. prałat Józef Maj w wywiadzie udzielonym Gabrielowi Kayzerowi na potrzeby książki „Klincz? Debata polsko-żydowska” przypomniał, jak w 1940 roku w granicach warszawskiego getta znalazły się trzy kościoły rzymskokatolickie: Wszystkich Świętych, Narodzenia Najświętszej Maryi Panny i św. Augustyna. Miało to niebagatelny wpływ na pewne interakcje polsko-żydowskie, będącymi czasem kwestiami przeżycia. O ile dwie pierwsze świątynie były czynne aż do likwidacji getta, to kościół św. Augustyna był nieczynny, co nie przeszkodziło ks. Franciszkowi Garncarkowi i Leonowi Więckowiczowi pomagać Żydom. Wydawano np. fałszywe metryki dla dzieci ratowanych przez Irenę Sendlerową. Za swoją działalność obaj kapłani ponieśli śmierć.
Kościół, choć sprofanowany przez Niemców, przetrwał likwidację getta. Warto nadmienić, że przed wojną parafia Wszystkich Świętych była największą w Warszawie (75 000 osób). Do getta nie trafiali wyłącznie Żydzi wyznający judaizm, ale też pochodzący głównie z warstw inteligencji-konwertyci – katolicy, uznający się przede wszystkim za Polaków pochodzenia żydowskiego. Kościoły w getcie mogły być otwarte tylko na jedną mszę dziennie, wchodzenie do świątyni odbywało się pod restrykcyjnym okiem Niemców. Żydowscy katolicy często po wejściu do kościoła zdejmowali opaski z gwiazdą Dawida, co było jednak wyrazem tego, że tu mogli przez chwilę czuć się jak reszta polskiego społeczeństwa, bez stygmatyzacji dokonanej rękami okupanta. Okazywanie patriotyzmu zdarzało się też wśród wyznawców religii mojżeszowej, np. 1 lipca 1942 podczas oficjalnego posiedzenia odegrano Chopina przeplatanego z „Jeszcze Polska nie zginęła”.

image

Mur getta dzielący plac Żelaznej Bramy (fot. Bundesarchiv, opiblikowano na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Niemcy)
Jeszcze inną sprawą były wzajemne relacje Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego a Żydowskiego Komitetu Narodowego i Żydowskiej Organizacji Bojowej. Ogólna współpraca struktur polskich i żydowskich miała swoją szczególną specyfikę: w pierwszych latach okupacji ZWZ-AK wykrystalizowało się nie jako formacja ogólnopolska, ale jako przede wszystkim organ walki narodu polskiego. Nawet tym, którzy nie byli antysemitami, odmienność Żydów wydawała się kwestią oczywistą, a ich wyobcowanie pogłębiało się wraz z osadzaniem w gettach i dyskryminacyjnych niemieckich prawach. Problem współpracy zbrojnej polegał też na rozbieżności planu działania – Żydzi wobec zagrożenia eksterminacją musieli podejmować walkę na zupełnie innych zasadach i w innym tempie niż Polacy, którzy woleli wyczekiwać najodpowiedniejszego momentu do podjęcia głównych działań przeciwko Niemcom. Jeśli zaś chodzi o kwestię dozbrajania formacji żydowskich (brak broni był wiecznym problemem), to jest to sprawa dyskusyjna: Polskie Państwo Podziemne, mające swoje priorytety walki, nie miało środków militarnych, mogących w pełni realizować ocalenie Żydów.


Czytaj więcej: https://histmag.org/Polin-tu-odpoczniesz.-Polacy-i-Zydzi-na-przestrzeni-wiekow-15368Żydokomuna. Eksodus 1968

II wojna światowa i Holocaust obróciły w perzynę przedwojenny świat Żydów polskich. Planowa eksterminacja prowadzona przez niemieckiego okupanta oraz odbywająca się zaraz po wojnie emigracja do Izraela sprawiła, że populacja Żydów stała się relatywnie niewielka. Imigracja izraelska, czyli ocaleni, też z pewnością wyczuwali poczucie odrębności od Sabrów (rdzennych Żydów). Okrutnie zobrazowały ten fakt dzieci, które w szkołach Izraela potrafiły wyzywać potomków imigrantów od sabonim: „mydła”. Konsolidacja przybywających z całego świata Żydów mogła okazać się nieco trudniejsza niż przypuszczano, mimo zachowanej odmienności kultury.

Tymczasem w Polsce nastały nowe rządy – komunistyczne. Stalin bez wątpienia ugrał pod względem terytorialnym bardzo dużo na II wojnie światowej. Oprócz bezpośredniego wcielenia nowych ziem do Związku Radzieckiego (jak np. państwa bałtyckie) w orbitę swoich wpływów wepchnął szereg innych państw, które przez lata stanowić miały satelity Kraju Rad.

W realizacji planu przejęcia pełnej kontroli nad Polską (pamiętajmy, że był to jednak pewien proces) Stalin wykorzystał m.in. Jakuba Bermana, polskiego Żyda i komunistę. Jego narodowość nie była przypadkowa, bo choć Stalin nie był specjalnym filosemitą, to Żydów uważał za kosmopolitów, mniej skłonnych do polskiego patriotyzmu. Berman został wysokim dygnitarzem komunistycznej władzy, a jego najważniejszą rolą było objęcie pieczy nad Ministerstwem Bezpieczeństwa Publicznego – organ ten był odpowiedzialny za represje wobec wszelkiej działalności opozycyjnej i m.in. mordy na osobach związanych z AK. Współpracownikami Bermana zostali także inni Żydzi z pochodzenia, m.in. Juliusz Hibner, Anatol Fejgin, Julia Brystygierowa (słynna „Krwawa Luna”) czy Józef Światło (znany ze swej późniejszej ucieczki na Zachód). Wzmocniło to mit tzw. „Żydokomuny”, czyli poglądu, że to Żydzi stanowili motor napędowy światowego komunizmu, a ich rola w jego tworzeniu była „wybitna”. A pogląd ten istniał jeszcze przed zakończeniem II wojny światowej, wspierany przez takie wydarzenia jak choćby wspomniane okazywanie przychylności wobec Sowietów.

Wyjątkowo tragiczny okazał się dla relacji polsko-żydowskich rok 1968, kiedy to na fali wydarzeń marcowych i „walki z syjonizmem” wielu polskich Żydów, którzy ostali się w Polsce, musiało opuścić kraj, emigrując do Izraela czy Stanów. Na nowe otwarcie relacji polsko-żydowskich trzeba było czekać aż do okresu po 1989 r.

Marsz Żywych w roku 2000 (fot. Ryszard Domasik, opublikowano na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0)

Do dziś

Echa wspólnych dziejów Polaków i Żydów słychać do dziś. Znana z pewnością w polskich realiach rodzina Wildsteinów jest mozaiką postaw i losów kolejnych pokoleń Żydów. Dawid Wildstein przyznaje, że jego ród zasymilował się z Polakami w międzywojniu. Jego dziadek Baruch był „twardym Żydem”, mówiącym w jidysz, a drogą jego asymilacji okazał się poniekąd... komunizm. Bronisław i Dawid wydają się znajdować na absolutnie innych orbitach także pod względem wiary: Dawid chętnie opowiada o przejściu na katolicyzm. Nieco odwrotną drogę przeszedł Paweł Bramson, który jest niezwykłym przykładem odkrywania w sobie żydowskich korzeni. Obracał się w środowisku skinheadów, miał poglądy ksenofobiczne i antysemickie. Związał się z Żydówką, a ta odkryła, że i on ma żydowskie korzenie, co odwróciło jego postrzeganie rzeczywistości. Został ortodoksyjnym Żydem i zajmuje się wydawaniem certyfikatów koszerności. Takich opowieści jest wiele, a można o nich przeczytać chociażby w książce Klincz? Debata polsko-żydowska Gabriela Kayzera.

Historia na pewno wciąż mocno rzutuje na relacje Polaków i Żydów. Ten artykuł nie był w stanie objąć wielu wydarzeń i postaw, także tych szczególnie istotnych. Mowa o dziejach bardzo skomplikowanych, bo to dzieje wzajemnej nieufności i czasem czynów strasznych, ale też, co z pewnością jest cenniejsze, dzieje współżycia obok siebie przez wiele wieków. Choć czasem światy Polaków i Żydów były od siebie odseparowane, to nie mogły się nie przenikać, pozostawiając po sobie ważne świadectwa historii.

Bibliografia:

Hundert Gershon David, Żydzi w Rzeczypospolitej Obojga Narodów w XVIII wieku. Genealogia nowoczesności, Wydawnictwo Cyklady, Warszawa 2007

Kayzer Gabriel, Klincz? Debata polsko-żydowska, Wydawnictwo Zona Zero, Warszawa 2017

Korboński Stefan, Polacy, Żydzi i Holocaust, Wydawnictwo Instytutu Pamięci Narodowej, Warszawa 2011

Kurek Ewa, Poza granicą solidarności. Stosunki polsko-żydowskie 1939-1945, Wydawnictwo: Bollinari Publishing House, Warszawa 2014

Libionka Dariusz, ZWZ-AK i Delegatura Rządu RP wobec eksterminacji Żydów polskich[w:] Polacy i Żydzi pod okupacją niemiecką 1939–1945. Studia i materiały, Wydawnictwo Instytutu Pamięci Narodowej , Warszawa 2006

Polonsky Antony, Dzieje Żydów w Polsce i Rosji, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2014

Urynowicz Marcin, Zorganizowana i indywidualna pomoc Polaków dla ludności żydowskiej eksterminowanej przez okupanta niemieckiego w okresie drugiej wojny światowej, [w:] Polacy i Żydzi pod okupacją niemiecką 1939–1945. Studia i materiały, Wydawnictwo Instytutu Pamięci Narodowej , Warszawa 2006

Wodziński Marcin, Po rozbiorach. Żydzi polscy? [w:] Historia Żydów. Dzieje narodu od Abrahama do Państwa Izrael. Żydzi w Polsce. 1000 lat wspólnych losów, Wydawnictwo Polityka, Warszawa 2014

Zaremska Hanna, Osiedlenie [w:] Historia Żydów. Dzieje narodu od Abrahama do Państwa Izrael. Żydzi w Polsce. 1000 lat wspólnych losów, Wydawnictwo Polityka, Warszawa 2014

Żbikowski Andrzej, Antysemityzm, szmalcownictwo, współpraca z Niemcami a stosunki polsko-żydowskie pod okupacją niemiecką, Wydawnictwo Krytyki Politycznej, Warszawa 2010

Redakcja: Tomasz Leszkowicz

Artykuł inspirowany książką Gabriela Kayzera pt. „Klincz? Debata polsko-żydowska”:

Czytaj więcej: https://histmag.org/Polin-tu-odpoczniesz.-Polacy-i-Zydzi-na-przestrzeni-wiekow-15368

https://www.youtube.com/watch?v=jWlIALApdLg

prof Ryszard Kozłowski - Blokowane tematy w Polsce - Geotermia cz 1/2


Studio Nagrań Kopernikus

8,63 tys. subskrybentów

Wystąpienie u Jana Taratajcio na zlocie Łańcuch Życia w Starym Oleśnie Pana prof Ryszarda Kozłowskiego od złóż mineralnych - " Przy naszych bogactwach jakie mamy możemy szybko stanąć na nogi ". www.lancuchzycia.pl

https://historykon.pl/30-stycznia-1018-roku-zostal-zawarty-pokoj-w-budziszynie/

KALENDARIUM HISTORYCZNE

30 stycznia 1018 roku został zawarty pokój w Budziszynie

Written by Redakcja on 30 stycznia 2022

Pokój w Budziszynie – Układ został zawarty pomiędzy księciem Polski Bolesławem I Chrobrym i cesarzem Niemiec Henrykiem II Świętym. Zawarcie pokoju kończyło szesnastoletnią wojnę pomiędzy księstwem Polski i Cesarstwem Rzymskim. Polska uzyskała Milsko i Łużyce oraz pomoc zbrojną w planowanej wyprawie na Kijów. Traktat pokojowy utwierdzono małżeństwem Bolesława z Odą, córką margrabiego Miśni

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Skuza-Dlug-publiczny-Polski-wyniesie-ok-56-proc-PKB-w-2021-roku-8241983.html

Skuza: Dług publiczny Polski wyniesie ok. 56 proc. PKB w 2021 roku

publikacja

2021-12-13 14:14

image

Dług publiczny Polski według definicji general government w 2021 r. wyniesie ok. 56 proc. PKB - powiedział w trakcie posiedzenia senackiej komisji wiceminister finansów Sebastian Skuza.


"Nie mam nic do ukrycia, jeżeli chodzi o kwestie długu według definicji general government. Myślę, tak wstępnie, on nie przekroczy 60 proc. w 2021 r. Myślę, że będzie to w okolicach 56 proc. PKB" - powiedział Skuza. 


tus/ mfm/


Źródło:

PAP Biznes

Tematy

Ministerstwo Finansów

Dług Publiczny

Gospodarka i dane makroekonomiczne


NAJISTOTNIEJSZE POZA OCHRONĄ BIOLOGICZNĄ NARODU - SŁUŻBA ZDROWIA!!! SĄ SPRAWY GOSPODARCZE I ZADŁ€ŻENIE POLSKI W RĘKACH OBCEGO KAPITAŁU!

https://www.cda.pl/video/44823264d

Polska - najbogatszy kraj w Europie - GOŚCIE NASZEGO STUDIA #44

https://www.cda.pl/video/599843075

05.10.2019 Tematy blokowane w Polsce - prof. Ryszard Kozłowski - Zjazd Środowisk Niezależnych i Alternatywnych / Skaryszew

men24a2021-12-13 20:07

32
11
"Polski dług general government przebił 1,4 bln zł i wyniósł 1 401 619 562 000 zł. W drugim kwartale urósł o prawie 1 proc. a w tym roku już o prawie 5 proc. To jedna z kilku funkcjonujących równolegle definicji długu publicznego, ale jest to ta najbliższa rzeczywistości. Dług według definicji skrojonej pod konstytucję spadł"
Od początku roku dług urósł już o 4,9 proc., w skali 12 miesięcy - o 11,6 proc., a w skali dwóch lat - o aż 33,2 proc. To tempo i wartości długu nie mają precedensu w najnowszej historii Polski.
Ten "konstytucyjny" dług jest dużo niższy. Nosi nazwę Państwowy Dług Publiczny (PDP) i na koniec drugiego kwartału 2021 r. wyniósł 1,15 bln zł, czyli 47,3 proc. PKB. W drugim kwartale nawet spadł o 28,7 mln zł

men24a2021-12-13 20:09

"Polska jest drugim po Cyprze unijnym krajem z największym udziałem ukrytego długu publicznego"


"W przyszłym roku już jedna czwarta długu znajdzie się poza kontrolą parlamentu, który monitoruje jedynie plan dochodowo-wydatkowy z uchwalanej ustawy budżetowej - czytamy w poniedziałkowym wydaniu "Dziennika

!

Pokaż cały komentarz

men24a

2021-12-13 20:09


"Na szybko rosnący dług w Polsce wskazuje również Międzynarodowy Fundusz Walutowy, który w najnowszym raporcie szacuje, że zadłużenie Polski w latach 2019-2022 przyrośnie aż o 43,1 proc. w złotych (40,9 proc. w dolarach), czyli w tempie znacznie szybszym niż średnio na świecie (33,8 proc.) i wzrośnie aż o 451

Pokaż cały komentarz

men24a2021-12-13 20:10


W dokumencie znalazły się zapisy, które wskazują, że dług publiczny będzie zwiększany nie tylko w 2021, ale też w 2022 r. Dopiero w kolejnych latach zacznie się zaciskanie pasa. ​Rząd chce też wyłączyć wydatki na obronność poza reguły fiskalne. - Kraje leżące na rubieżach UE zabezpieczają bezpieczeństwo pozostałym,

https://www.cda.pl/video/575431119

Komisja śledcza za grabież polskich złóż - GOŚCIE NASZEGO STUDIA #48

https://stooq.pl/q/h/?s=kgh

KGHM 

Lp Akcjonariusz Udział w kapitale Liczba akcji Ostatnia zmiana Wartość rynkowa (PLN) Udział na WZA Liczba głosów Ostatnia zmiana Data aktualizacji

1 Skarb Państwa 31.79% 63,589,900 0 9.74 mld 31.79% 63,589,900 0 8 lip 2021

2 OFE Nationale-Nederlanden 6.97% 13,949,171 +400,000 2.14 mld 6.97% 13,949,171 +400,000 30 gru 2021

3 OFE Aviva Santander 5.25% 10,499,861 -25,024 1.61 mld 5.25% 10,499,861 -25,024 30 gru 2021

4 OFE PZU Złota Jesień 3.65% 7,295,461 +795,461 1.12 mld 3.65% 7,295,461 +795,461 30 gru 2021

5 OFE Aegon 2.24% 4,478,061 -140,536 686 mln 2.24% 4,478,061 -140,536 30 gru 2021

6 OFE MetLife 1.84% 3,678,626 -935,570 563 mln 1.84% 3,678,626 -935,570 30 gru 2020

7 OFE UNIQA 1.64% 3,288,391 0 503 mln 1.64% 3,288,391 0 30 gru 2021

8 Norges Bank (Government of Norway) 1.31% 2,620,000 +1,300,000 401 mln 1.31% 2,620,000 +1,300,000 31 gru 2020

9 OFE Generali 1.19% 2,381,189 -99,983 365 mln 1.19% 2,381,189 -99,983 30 gru 2021

10 OFE PKO BP Bankowy 1.10% 2,204,667 +33,260 338 mln 1.10% 2,204,667 +33,260 30 gru 2021

11 TFI Aviva Investors Poland SA 1.09% 2,177,984 +43,477 333 mln 1.09% 2,177,984 +43,477 31 gru 2021

12 OFE Allianz Polska 0.87% 1,741,592 -4,150 267 mln 0.87% 1,741,592 -4,150 30 gru 2021

13 TFI PKO SA 0.66% 1,310,077 +202,171 201 mln 0.66% 1,310,077 +202,171 31 gru 2021

14 TFI NN Investment Partners SA 0.58% 1,164,875 +270,395 178 mln 0.58% 1,164,875 +270,395 31 gru 2021

15 OFE Pocztylion Arka 0.47% 934,787 -2,227 143 mln 0.47% 934,787 -2,227 30 gru 2021

16 TFI PZU SA 0.46% 912,261 +123,501 140 mln 0.46% 912,261 +123,501 31 gru 2021

17 TFI Santander SA 0.37% 730,449 -115,678 112 mln 0.37% 730,449 -115,678 31 gru 2021

18 TFI Esaliens SA 0.28% 550,739 0 84.3 mln 0.28% 550,739 0 30 cze 2021

19 TFI Pekao SA 0.16% 328,438 +57,290 50.3 mln 0.16% 328,438 +57,290 31 gru 2021

20 TFI Generali Investment SA 0.12% 243,612 +30,578 37.3 mln 0.12% 243,612 +30,578 31 gru 2021

21 TFI Investors SA 0.12% 232,075 +99,407 35.5 mln 0.12% 232,075 +99,407 31 gru 2021

22 TFI Skarbiec SA 0.07% 146,844 -13,382 22.5 mln 0.07% 146,844 -13,382 30 cze 2021

23 TFI Quercus SA 0.07% 144,074 +117,377 22.1 mln 0.07% 144,074 +117,377 31 gru 2021

24 TFI Allianz Polska SA 0.06% 110,270 -235,252 16.9 mln 0.06% 110,270 -235,252 31 gru 2021

25 TFI Uniqa SA 0.05% 105,493 -59,949 16.2 mln 0.05% 105,493 -59,949 31 gru 2021

26 TFI Millennium SA 0.05% 97,388 -19,259 14.9 mln 0.05% 97,388 -19,259 31 gru 2021

27 TFI MetLife SA 0.04% 87,570 +9,582 13.4 mln 0.04% 87,570 +9,582 31 gru 2021

28 DFE PZU 0.04% 70,115 +34,956 10.7 mln 0.04% 70,115 +34,956 30 gru 2021

29 TFI BNP Paribas SA 0.03% 68,444 +42,090 10.5 mln 0.03% 68,444 +42,090 30 cze 2021

30 TFI Credit Agricole 0.03% 60,440 +5,529 9.25 mln 0.03% 60,440 +5,529 31 gru 2021

31 DFE Nationale-Nederlanden 0.03% 53,450 +34,451 8.18 mln 0.03% 53,450 +34,451 31 gru 2021

32 TFI Rockbridge SA 0.02% 48,500 0 7.43 mln 0.02% 48,500 0 30 cze 2021

33 TFI Ipopema SA 0.01% 15,051 +3,494 2.30 mln 0.01% 15,051 +3,494 31 gru 2021

34 TFI Noble Funds SA 0.01% 12,515 +2,440 1.92 mln 0.01% 12,515 +2,440 31 gru 2021

35 TFI BPS SA 0.01% 11,716 0 1.79 mln 0.01% 11,716 0 30 cze 2021

Razem 62.68% 125,344,086 19.2 mld 62.68% 125,344,086

 Udział większy lub równy 5%

Gdzie pozostałe aktywa? 100%-63,68%=???

Skarb Państwa posiada 31,79% (tj. 63 589 900) akcji spółki, fundusz Nationale-Nederlanden OFE 5,05% akcji spółki a fundusz Aviva OFE 5,02% akcji spółki (stan wg przekazanych zawiadomień). Pozostała część jest w rękach polskich i zagranicznych akcjonariuszy indywidualnych i instytucjonalnych, tworząc tzw. „free float”.

https://www.orlen.pl/pl/o-firmie/o-spolce/organy-i-struktura-spolki/struktura-akcjonariatu

Struktura akcjonariatu PKN ORLEN

struktura akcjonariatu

  Liczba akcji Liczba głosów Udział w ogólnej liczbie głosów

Udział w kapitale podstawowym

Skarb Państwa 117 710 196 117 710 196 27.52% 27.52%

Nationale- Nederlanden OFE* 32 260 505 32 260 505 7.54% 7.54%

Aviva OFE Aviva Santander* 27 500 000 27 500 000 6.43% 6.43%

Pozostali 250 238 360 250 238 360 58.51% 58.51%

Razem 427 709 061 427 709 061 100% 100%

* Zobacz także raport bieżący nr 31/2021 z dnia 27 maja 2021


Kapitał zakładowy PKN ORLEN S.A wynosi 534.636.326,25 zł i jest podzielony na 427.709.061 akcji zwykłych na okaziciela o wartości nominalnej 1,25 złotych każda akcja.

Akcje PKN ORLEN S.A zostały wyemitowane w następujących seriach

Nr serii Rok emisji Liczba akcji Wartość nominalna

seria A 1999 336 000 000

1,25 PLN

seria B 1999 6 971 496 1,25 PLN

seria C 1999 77 205 641 1,25 PLN

seria D 2000 7 531 924 1,25 PLN

Kod ISIN akcji PLPKN0000018

Ticker GPW PKN

https://stooq.pl/q/h/?s=lts

Lp Akcjonariusz Udział w kapitale Liczba akcji Ostatnia zmiana Wartość rynkowa (PLN) Udział na WZA Liczba głosów Ostatnia zmiana Data aktualizacji

1Skarb Państwa 53.19% 98,329,515 0 5.49 mld 53.19% 98,329,515 0 14 paź 2021

2 OFE Nationale-Nederlanden 5.19% 9,597,481 +353,010 536 mln 5.19% 9,597,481 +353,010 30 gru 2021

3 OFE Aviva Santander 3.44% 6,359,654 +370,063 355 mln 3.44% 6,359,654 +370,063 30 gru 2021

4 OFE PZU Złota Jesień 3.21% 5,942,853 +1,928,709 332 mln 3.21% 5,942,853 +1,928,709 30 gru 2021

5 Norges Bank (Government of Norway) 1.92% 3,549,570 +1,238,660 198 mln 1.92% 3,549,570 +1,238,660 31 gru 2020

6 OFE Aegon 1.77% 3,263,309 +569,007 182 mln 1.77% 3,263,309 +569,007 30 gru 2021

7 OFE MetLife 1.33% 2,453,832 +231,653 137 mln 1.33% 2,453,832 +231,653 30 gru 2020

8 TFI Aviva Investors Poland SA 1.26% 2,320,245 +143,245 129 mln 1.26% 2,320,245 +143,245 31 gru 2021

9 OFE UNIQA 1.09% 2,016,803 0 113 mln 1.09% 2,016,803 0 30 gru 2021

10 OFE Generali 0.67% 1,243,624 +115,146 69.4 mln 0.67% 1,243,624 +115,146 30 gru 2021

11 OFE PKO BP Bankowy 0.64% 1,187,880 -28,077 66.3 mln 0.64% 1,187,880 -28,077 30 gru 2021

12 TFI PKO SA 0.55% 1,016,927 +146,897 56.7 mln 0.55% 1,016,927 +146,897 31 gru 2021

13 OFE Allianz Polska 0.53% 985,494 -2,578 55.0 mln 0.53% 985,494 -2,578 30 gru 2021

14 TFI NN Investment Partners SA 0.46% 852,814 +41,833 47.6 mln 0.46% 852,814 +41,833 31 gru 2021

15 TFI PZU SA 0.37% 679,446 +467,347 37.9 mln 0.37% 679,446 +467,347 31 gru 2021

16 TFI Santander SA 0.26% 476,855 +103,727 26.6 mln 0.26% 476,855 +103,727 31 gru 2021

17 OFE Pocztylion Arka 0.25% 465,514 +78,992 26.0 mln 0.25% 465,514 +78,992 30 gru 2021

18 TFI Pekao SA 0.18% 340,435 -316,695 19.0 mln 0.18% 340,435 -316,695 31 gru 2021

19 TFI Uniqa SA 0.10% 177,349 +9,073 9.90 mln 0.10% 177,349 +9,073 31 gru 2021

20 TFI Quercus SA 0.08% 145,657 +29,740 8.13 mln 0.08% 145,657 +29,740 31 gru 2021

21 TFI Skarbiec SA 0.07% 121,585 0 6.78 mln 0.07% 121,585 0 30 cze 2021

22 DFE Nationale-Nederlanden 0.07% 120,266 +94,784 6.71 mln 0.07% 120,266 +94,784 31 gru 2021

23 TFI Generali Investment SA 0.05% 95,756 0 5.34 mln 0.05% 95,756 0 31 gru 2021

24 TFI Millennium SA 0.05% 84,365 +15,931 4.71 mln 0.05% 84,365 +15,931 31 gru 2021

25 DFE PZU 0.04% 79,302 +18,538 4.43 mln 0.04% 79,302 +18,538 30 gru 2021

26 TFI MetLife SA 0.04% 76,699 +24,738 4.28 mln 0.04% 76,699 +24,738 31 gru 2021

27 TFI Rockbridge SA 0.04% 75,600 0 4.22 mln 0.04% 75,600 0 30 cze 2021

28 TFI Investors SA 0.03% 54,837 +30,091 3.06 mln 0.03% 54,837 +30,091 31 gru 2021

29 TFI BNP Paribas SA 0.03% 51,117 +28,536 2.85 mln 0.03% 51,117 +28,536 30 cze 2021

30 TFI Ipopema SA 0.03% 47,082 -33,327 2.63 mln 0.03% 47,082 -33,327 31 gru 2021

31 TFI Credit Agricole 0.02% 32,555 +9,800 1.82 mln 0.02% 32,555 +9,800 31 gru 2021

32 TFI Opera SA 0.01% 14,467 -4,522 807 tys 0.01% 14,467 -4,522 31 gru 2020

Razem 76.97% 142,258,888 7.94 mld 76.97% 142,258,888

 Udział większy lub równy 5%

Źródło: Quant Research

Charakterystyka:

· Cena nominalna akcji: 1.00

· Free Float: 41.62%

· Liczba wszystkich akcji: 184,873,362 akcji

· Akcje uprzywilejowane co do głosu: nie

LTS - Grupa Lotos SA - Stooqhttps://stooq.pl › ...

Lp Akcjonariusz Udział w kapitale Liczba akcji Ostatnia zmiana Wartość ry...

1 Skarb Państwa 53.19% 98,329,515 0 5.49 mld

2 OFE Nationale‑Nederlanden 5.19% 9,597,481 +353,010 536 mln

3 OFE Aviva Santander 3.44% 6,359,654 +370,063 355 mln

Zobacz jeszcze 30 wierszy

Struktura kapitału akcyjnego - Relacje Inwestorskie - LOTOS.plhttps://inwestor.lotos.pl › struktura_kapitalu_akcyjnego

Akcjonariusz, Liczba akcji. Skarb Państwa. 53,19%. Nationale-Nederlanden Powszechne Towarzystwo Emerytalne. 5,01%. Pozostali akcjonariusze, 41,80%.

Akcjonariat - Grupa LOTOS S.A.https://www.lotos.pl › bip_-_strona_glowna › akcjonariat

Nasz serwis używa plików cookies do prawidłowego działania witryn Grupy LOTOS S.A. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień dla plików cookies oznacza, że będą ...

https://stooq.pl/q/h/?s=pko

Lp Akcjonariusz Udział w kapitale Liczba akcji Ostatnia zmiana Wartość rynkowa (PLN) Udział na WZA Liczba głosów Ostatnia zmiana Data aktualizacji

1 Skarb Państwa 29.43% 367,918,980 0 17.5 mld 29.43% 367,918,980 0 28 sie 2020

2 OFE Nationale-Nederlanden 8.28% 103,500,000 -3,698,023 4.93 mld 8.28% 103,500,000 -3,698,023 30 gru 2021

3 OFE Aviva Santander 7.26% 90,810,319 -2,800,000 4.33 mld 7.26% 90,810,319 -2,800,000 30 gru 2021

4 OFE PZU Złota Jesień 4.23% 52,915,942 -1,864,480 2.52 mld 4.23% 52,915,942 -1,864,480 30 gru 2021

5 OFE Aegon 2.63% 32,878,074 -200,000 1.57 mld 2.63% 32,878,074 -200,000 30 gru 2021

6 OFE MetLife 2.48% 30,993,318 +4,064,002 1.48 mld 2.48% 30,993,318 +4,064,002 30 gru 2020

7 OFE UNIQA 1.88% 23,513,483 0 1.12 mld 1.88% 23,513,483 0 30 gru 2021

8 Norges Bank (Government of Norway) 1.81% 22,625,000 -1,500,000 1.08 mld 1.81% 22,625,000 -1,500,000 31 gru 2020

9 OFE Generali 1.59% 19,913,271 +960,913 949 mln 1.59% 19,913,271 +960,913 30 gru 2021

10 OFE Allianz Polska 1.27% 15,844,332 -542,781 755 mln 1.27% 15,844,332 -542,781 30 gru 2021

11 TFI Aviva Investors Poland SA 0.98% 12,307,897 +1,097,806 586 mln 0.98% 12,307,897 +1,097,806 31 gru 2021

12 TFI NN Investment Partners SA 0.79% 9,835,845 +83,205 469 mln 0.79% 9,835,845 +83,205 31 gru 2021

13 TFI PKO SA 0.71% 8,818,030 +2,119,938 420 mln 0.71% 8,818,030 +2,119,938 31 gru 2021

14 OFE Pocztylion Arka 0.50% 6,293,630 -39,723 300 mln 0.50% 6,293,630 -39,723 30 gru 2021

15 TFI Santander SA 0.43% 5,423,041 +235,936 258 mln 0.43% 5,423,041 +235,936 31 gru 2021

16 TFI PZU SA 0.43% 5,330,938 +1,762,036 254 mln 0.43% 5,330,938 +1,762,036 31 gru 2021

17 TFI Pekao SA 0.20% 2,494,330 +692,722 119 mln 0.20% 2,494,330 +692,722 31 gru 2021

18 TFI Investors SA 0.16% 1,981,565 -196,457 94.4 mln 0.16% 1,981,565 -196,457 31 gru 2021

19 TFI Generali Investment SA 0.15% 1,873,618 -117,894 89.3 mln 0.15% 1,873,618 -117,894 31 gru 2021

20 TFI Uniqa SA 0.08% 952,580 -18,455 45.4 mln 0.08% 952,580 -18,455 31 gru 2021

21 TFI Allianz Polska SA 0.07% 904,879 +627,791 43.1 mln 0.07% 904,879 +627,791 31 gru 2021

22 TFI Millennium SA 0.07% 882,162 +99,744 42.0 mln 0.07% 882,162 +99,744 31 gru 2021

23 TFI Skarbiec SA 0.05% 600,123 +216,026 28.6 mln 0.05% 600,123 +216,026 30 cze 2021

24 TFI Quercus SA 0.04% 539,112 +19,760 25.7 mln 0.04% 539,112 +19,760 31 gru 2021

25 DFE PZU 0.04% 527,867 +125,191 25.2 mln 0.04% 527,867 +125,191 30 gru 2021

26 TFI MetLife SA 0.04% 471,315 +78,793 22.5 mln 0.04% 471,315 +78,793 31 gru 2021

27 TFI Esaliens SA 0.03% 414,867 0 19.8 mln 0.03% 414,867 0 30 cze 2021

28 TFI Credit Agricole 0.03% 387,575 -592 18.5 mln 0.03% 387,575 -592 31 gru 2021

29 TFI Opera SA 0.03% 339,563 -74,003 16.2 mln 0.03% 339,563 -74,003 31 gru 2020

30 TFI Rockbridge SA 0.03% 316,162 0 15.1 mln 0.03% 316,162 0 30 cze 2021

31 TFI BNP Paribas SA 0.02% 292,289 +142,487 13.9 mln 0.02% 292,289 +142,487 30 cze 2021

32 TFI Ipopema SA 0.02% 214,992 +86,748 10.2 mln 0.02% 214,992 +86,748 31 gru 2021

Razem 65.76% 822,115,099 39.2 mld 65.76% 822,115,099

 Udział większy lub równy 5%

Źródło: Quant Research

Charakterystyka:

· Cena nominalna akcji: 1.00

· Free Float: 55.03%

· Liczba wszystkich akcji: 1,250,000,000 akcji

· Akcje uprzywilejowane co do głosu: nie

Zakorzeniony w historii Polski i Kresów Wschodnich. Przyjaciel ludzi, zwierząt i przyrody. Wiara i miłość do Boga i Człowieka. Autorytet Jan Paweł II

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka