zhongguo zhongguo
126
BLOG

MANIERY PRZY STOLE

zhongguo zhongguo Społeczeństwo Obserwuj notkę 8

   Każda kultura ma swoje własne zwyczaje dotyczące zachowania się przy stole. Niniejsza notka została opracowana na własnych spostrzeżeniach autora i tych znajdujących się w internecie. Mam nadzieję, że zainteresowanym pomoże ona głębiej zanurzyć się w chińskiej kulturze.

                                    ღ☆ღ¸¸.•*¨*••.¸¸ღ☆ღ¸¸.•*¨*••.¸¸ღ☆ღ¸.•*¨*ღ☆ღ¸.•*¨*¨*••.¸¸ღ☆ღ¸.

  Gość honorowy lub najważniejsza osoba przy stole siedzi twarzą do drzwi. Miejsce to zwie się shangzuo (上座, = siedzenie honorowe). Po obu stronach gościa honorowego siadają inni ważni goście. W ten sposób najważniejsze osoby będą widziały resztę biesiadników.

Gospodarz często siedzi naprzeciwko gościa honorowego, a pani domu  zajmuje miejsce po jego prawej stronie.

                      image

  Stół jest zazwyczaj okrągły i często obrotowy. Na stole poukładane są miseczki, do których każdy nakłada sobie potrawy znajdujące się na obracającej się tacy. Za każdym razem, gdy bieżemy ryż lub nalewamy napój należy zwrócić uwagę czy nasz sąsiad nic nie potrzebuje.

                    image

   W Chinach wyrażając podziękowanie osobie serwującej herbatę stuka się dwukrotnie opuszkami palców w stół.

Legenda mawia, że dawno temu cesarz chciał doświadczyć życia poza pałacem. Ubrał się więc po cywilnemu, wyszedł poza mury pałacu eskortowany przez swego sługę. W oberży cesarz nalał słudze herbatę. Sługa chciał wyrazić swoją wdzięczność, ale nie chciał tego dokonać poprzez ukłon, aby nie ujawnić tożsamości cesarza. Zamiast tego sługa zastukał w stół palcami w dowód podziękowania.

                  image

   Nalewając alkohol, piwo, a czasem nawet wino, należy napełnić szklankę po brzegi. Woda, sok lub napój gazowany nie powinny wypełniać całkowicie szklanki. Za każdym razem, gdy wznosi się toast, im niżej pukasz w czyjś kieliszek, tym lepiej. Prowadzi to do zabawnej walki o to, kto może zejść najniżej. Osoba, która uderza najniżej, okazuje szacunek drugiej osobie, wyrażając poczucie, że jest „poniżej” tej osoby.

Na ogół w Chinach mało się pije wysokoprocentowego alkoholu, Chińczycy wolą pić piwo.

Przy toaście mawia się „gan bei!” (干杯 – dosłownie „suche szkło”). Należy obserwować inną osobę i wypić tyle samo co ona. Przy każdym oficjalnym posiłku słychać "gan bei". Te dwa słowa są zachętą do wypicia do dna szklaneczki alkoholu. Toast ten wydawać się może nieco folkloryczny, ale jest oznaką szacunku dla gościa. Tradycja ta sięga długich tysięcy lat w historii. Jeśli gość jest wyjątkowy, picie za zdrowie jest wyjątkowe.

   Nigdy nie trzeba wspominać o swych bankietach innym osobom. Zasada ta jest istotna w środowisku biznesowym, należy unikać rozmów na temat przeszłości, unikać rozmów i żartować z partnerem, który był pijany.

image Jeśli dania są podawane na półmisku ze wspólnymi łyżkami lub pałeczkami, nie należy używać własnych przyborów do nabierania jedzenia tylko korzystać ze wspólnych.

                                        

image Małe naczynie przeznaczone jest na pikantną mieszankę pieprzu i sosu sojowego.


image Mała ceramiczna czarka przeznaczona jest na herbatę, a mała szklanka do piwa, soku, napoju gazowanego lub innego napoju.

image Łyżka przeznaczona jest do użytku własnego lub można ją podać do naczynia wspólnego użytku.

Większość potraw każdy przygotowuje sobie w misceczce. Niektórzy trzymają ją na stole, inni podnoszą ją do ust.

                                   image


                     Kanony podczas posiłku przy stole:

• Nie wskazywać swoimi przyborami kuchennymi lub pałeczkami przedmiotów lub osób

• Dokończyć jedzenie w swojej misce (ryż może pozostać) przed dokładką.

• Nie zostawiać pałeczek w misce z ryżem, zwłaszcza pionowo (przypomina to zwyczaje pogrzebowe i jest z nimi związane).

• Nie kręcić tacą na stole, jeśli ktoś sobie coś z niego bierze. Należy obracać powoli, żeby niczego nie rozlać.

• Z podaniem ryżu należy poczekać do końca posiłku, chyba że ktoś poprosi o to wcześniej. Ryż jest najtańszym daniem na stole i jest bardzo sycący.

• Usuwać dyskretnie wykałaczką resztki jedzenia z zębów zasłaniając usta drugą ręką.


   image  Wiadomo, że w Chinach spożywa się żywność za pomocą pałeczek. Istnieje cały kodeks z nimi związany:

• Nigdy nie wolno wbijać pałeczek w ryż w obecności Chińczyka – gest porównywalny do kadzidełek zapalanych na grobie.

• Nie wolno równiez wbijać jedzenia na pałeczkę, trzeba posługiwać się tylko cieńszym końcem pałeczek i nigdy nie podawać jedzenia z jednych do drugich pałeczek.

• Pałeczki kładzie się cieńszą ich częścią na małych podstawkach.

• Złamanie pałeczek w domu gospodarza może być zrozumiane jako zapowiedz śmierci, podobnie jak ich skrzyżowanie.

• Pałeczki winny spoczywać zawsze równolegle jedna do drugiej.

• Ich wycieranie przed jedzeniem jest oznaką perspektywy przyjemnego jedzenia z przyjaciółmi, ponadto pozwala wyzwolić patyczki ze zbędnych małych włókien bambusowych.

  

image Dzielenie rachunku jest w Chinach rzadkością. Zwykle płaci ten, kto zaprasza. Zawsze grzecznie jest wyjąć portfel i spróbować zapłacić, nawet jeśli wiesz, że zostaniesz odrzucony.


image Jedzenie jest integralną częścią chińskiej kultury, a wokół posiłku nawiązuje się wiele interesów i przyjaźni. Być może, że te wskazówki pomogą Państwu podczas podróży do Chin w samodzielnym zanurzeniu się w chińską kulturę.

zhongguo
O mnie zhongguo

CHINY - to moja pasja i powołanie. KRAJ, w którym jest najwięcej ludzi do polubienia. JĘZYK, HISTORIA, KULTURA, TRADYCJA ... wszystko mnie interesuje. Wśród moich podróży po Chinach losy wiodą mnie tam gdzie jest zawsze coś do odkrycia </&lt NAGRODA ''za systematyczną prezentację kultury chińskiej i budowanie mostów pomiędzy narodem chińskim i polskim'' (2012 rok)"

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo