Siłaczka Siłaczka
623
BLOG

World Thinking Day 2014 – Dzień Myśli Braterskiej z rtm.Pileckim

Siłaczka Siłaczka Rozmaitości Obserwuj notkę 7

22 lutego harcerze i skauci na całym świecie obchodzą święto przyjaźni — Dzień Myśli Braterskiej. Ma on przypominać o podstawowym założeniu ruchu skautowego, jakim jest braterstwo wszystkich skautów świata.

Święto symbolizuje braterstwo łączące ludzi różnych klas społecznych, pokoleń, przekonań, narodowości i wyznań. W tym dniu skauci na całym świecie przesyłają sobie bratnie pozdrowienia. 

Nie spodziewajcie się, że życie wasze będzie usłane różami; nie byłoby zresztą zabawne gdyby tak było.
Robert Baden-Powell

W jego szeregi trafił Pilecki nie później niż w 1911 r. Jako ambitny i młody chłopiec chętnie dawał upust energii, biorąc udział w konspiracyjnych szkoleniach. Pod opieką zwierzchników – najczęściej powiązanych ze środowiskami niepodległościowymi – karnie kształcił morale harcerza jako wzoru cnót i obowiązków. Dekalog harcerski wpajany skautom kształtował też oblicze Pileckiego. Tworzyły go poniższe wskazania:

1. Na słowie harcerza polegaj jak na Zawiszy.

2. Harcerz służy Ojczyźnie i dla niej spełnia sumiennie swe obowiązki.

3. Harcerz jest pożyteczny i niesie pomoc bliźnim.

4. Harcerz w każdym widzi bliźniego, a za brata uważa każdego innego harcerza.

5. Harcerz postępuje po rycersku.

6. Harcerz miłuje przyrodę i stara się ją poznać.

7. Harcerz jest karny i posłuszny rodzicom i wszystkim swoim przełożonym.

8. Harcerz jest zawsze pogodny.

9. Harcerz jest oszczędny i ofiarny.

10. Harcerz jest czysty w myśli, mowie i uczynkach; nie pali tytoniu, nie pije napojów alkoholowych.[13]

Wielka popularność idei skautingu przysparzała mu nowych adeptów. Młody Pilecki zetknął się wówczas z wieloma głośnymi nazwiskami (które w okresie II RP miały rozbłysnąć na Wileńszczyźnie) – jak chociażby z braćmi Józefem i Stanisławem Mackiewiczami. Pierwsze ćwiczenia wyrobiły w nim zresztą silne zamiłowanie do konspiracji. Co było źródłem tej szczególnej pasji, ważącej na jego dalszych losach? W jakich okolicznościach się narodziła? Odpowiedź taką zapewne znajdziemy we wspomnieniach Wiesława Cywińskiego. I oto formowanie oblicza młodych harcerzy odbywało się poprzez „liczne wyprawy podmiejskie i dłuższe wycieczki połączone z kursami zastępowych i obozowaniem na terenie /rolniczej/ stacji doświadczalnej u /Wacława/ Łastowskiego w Bieniakoniach, w Pietrańcach koło Suderwy p. L./ludwika/ Ostrejki, w Ostrowiu koło Zielonych Jezior p. /Józefy/ Sagatowskiej. Wycieczki te i kursy, były urządzane w różnych porach roku, a nawet zimą. Na uwagę zasługują lekcje fechtunku, prowadzone przez Stanisława Jarockiego [artystę malarza, ucznia Matejki, delegowanego do Wilna przez „Sokół” – przyp. KT], oraz wykłady taktyki, kartografii itp. przez oficerów sztabowych – Polaków z armii rosyjskiej – w mieszkaniu tegoż Stanisława Jarockiego.”[14] http://www.kresy.pl/kresopedia,postacie?zobacz%2Fwilno-w-zyciu-witolda-pileckiego

Nie podobna zatem wyobrazić sobie dojrzałej postawy Witolda bez nawyków, zasad i najwyższych wartości, które w tym czasie w sobie ukształtował. Nie zerwał tej więzi pomimo wstrząsów okresu I wojny światowej.

Przeżyjmy Dzień Myśli Braterskiej z Rotmistrzem

Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich.
Ew. Jana 15:13

W 1940 roku w okupowanej przez Niemców Polsce zaczęła się najwspanialsza akcja skautowa, z której B-P byłby dumny. Były drużynowy harcerski, rotmistrz polskiej kawalerii, Witold Pilecki dał się aresztować Niemcom po to, by przedostać się do świeżo utworzonego obozu koncentracyjnego Auschwitz i przeprowadzić zwiad, co naprawdę dzieje się w tym pilnie strzeżonym przez Niemców miejscu.
W obozie Witold Pilecki przebywał od września 1940 do kwietnia 1943 roku. W trakcie pobytu stworzył cykl raportów informujących o ludobójstwie realizowanym przez nazistów w obozie, które przekazał dowództwu konspiracyjnej Armii Krajowej. Poprzez kurierów informacje te trafiły do rządów alianckich.
Pilecki zorganizował także tajną organizację o nazwie Związek Organizacji Wojskowej, której strukturę oparł na skautowym systemie zastępowym. Organizacja zajmowała się m.in. organizacją ucieczek więźniów obozu. Jednym z uciekinierów był w 1943 roku sam Pilecki.
Po ucieczce szczegółowo opisał swoje przeżycia w Auschwitz, a jego raport, opisujący także zagładę Żydów, trafił już 1943 roku na biurka Churchilla i Roosevelta.
Po wojnie kierowane przez Moskwę komunistyczne władze Polski oskarżyły Pileckiego o zdradę i po sfingowanym procesie skazały na śmierć. Wyrok wykonano strzałem w tył głowy. Nie wiadomo, gdzie znajduje się grób bohatera.
Akcja Pileckiego w Auschwitz była największym w historii wyczynem skautowym realizującym idee Naczelnego Skauta.
W Dzień Myśli Braterskiej przypomnijmy o Rotmistrzu.
Udowodnił, że "możemy ocalić naszą planetę"

 

World Thinking Day 2014 – Dzień Myśli Braterskiej z rtm.Pileckim
Zapraszam serdecznie! Posyłając braterskie pozdrowienia! 
Będę prawdziwy,
Bo są tacy, którzy mi ufają.
Będę czysty,
Bo są tacy, którzy troszczą się o mnie.
Będę silny,
Bo wiele trzeba wycierpieć.
Będę odważny,
Bo trzeba odważyć się na wiele.
Będę przyjacielem wszystkich:
Wrogów i tych, którzy nie mają przyjaciół.
Będę dawać
I zapominać o darze.
Będę pokorny,
Bo znam swoją słabość.
Będę patrzeć w górę
I śmiać się, i kochać, i dźwigać."

Howard Arnold Wolter

 
 Harcerz Pilecki przyrzekał: Mam szczerą wolę całym życiem pełnić służbę Bogu i Ojczyźnie; nieść chętną pomoc bliźnim; być posłusznym prawu harcerskiemu - pozostał temu wierny do końca!

 
 

 

Siłaczka
O mnie Siłaczka

Tylu moich Przodków zginęło za Polskę - nie chce stąd wyjeżdżać!

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości