Hanna Krall, materiały prasowe - Festiwal Conrada
Hanna Krall, materiały prasowe - Festiwal Conrada
International Art Fair Warsaw 2016 International Art Fair Warsaw 2016
207
BLOG

Krakowskie święto (nie tylko) literatury

International Art Fair Warsaw 2016 International Art Fair Warsaw 2016 Kultura Obserwuj notkę 2

Festiwal Conrada jest największą imprezą literacką w Polsce i jedną z największych w Europie. To jednak nie wszystko. W ramach festiwalu na mapie Krakowa odnajdziecie kilka wartych uwagi wernisaży.

Festiwal, którego organizatorami są prof. Michał Paweł Markowski i Grzegorz Jankowicz ma ogromny rozmach organizacyjny - trwa siedem dni i odbywa się w różnych lokalizacjach Krakowa. Organizatorzy festiwalu nie zapomnieli o sztuce, która również znalazła swoje miejsce w napiętym harmonogramie wydarzeń. Przez trzy dni, od 19 do 22 października możecie na mapie Krakowa odnaleźć pięć wernisaży.

Poniedziałkowy wieczór zainauguruje wystawa poświęcona Hannie Arendt: „Ufność w człowieczeństwo”. Goethe Institut zaprezentuje archiwalne fotografie wybitnej niemieckiej filozofki, rodzinne dokumenty i rękopisy. Z dwudziestu plansz dowiecie się szczegółów o jej związku z Martinem Heideggerem oraz literackich przyjaźniach z Carlem Jaspersem czy Hermannem Brochem.

„Nieopowiedziane” to wystawa wierszy W.G. Sebalda i jego wieloletniego przyjaciela Jana Petera Trippa – hiperrealistycznego malarza. Jeszcze przed przedwczesną śmiercią pisarza, artyści planowali wspólny projekt pomyślany jako dialog między słowem a obrazem. Choć realizacja nie doszła do skutku, pomysł nie spalił na panewce. We wtorek odbędzie się uroczyste otwarcie ze spotkaniem samego autora obrazów, tłumaczką Sebalda – Małgorzatą Łukasiewicz, oraz historyczką sztuki – prof. Marią Poprzęcką.

Późniejszy, wtorkowy wernisaż „Wojna” udowodni, że komiksy to nie tylko ładne obrazki, lecz także takie, które poruszają tematy trudne i ważkie. Prezentacja plansz Krzysztofa Gawronkiewicza i Mariusza Sołtysika będzie dotyczyć II wojny światowej. Twórczość pierwszego rysownika będzie obejmować najbardziej znane komiksy jego autorstwa – „Achtung Zelig!”, „Burza. Ucieczka z Warszawy ‘40” oraz „Powstanie. Za dzień, za dwa” – zaś drugi z nich pokaże zilustrowaną powieść graficzną „Naród Zatracenia”. Nie zabraknie też dyskusji pomiędzy twórcami.

Następna prezentacja to hołd dla samego Tadeusza Kantora. Intermedialna instalacja „EMERYTY” autorstwa Anny Kaszuby-Dębskiej zainspirowana jest przede wszystkim tekstem „Emeryt”  Brunona Schulza oraz wirtuozem krakowskiego teatru. Jak informują organizatorzy: Prezentowana na placu pod Cricoteką kolekcja EMERYTY będzie instalacją w przestrzeni publicznej nawiązującą do happeningu, ambalażu i kantorowskiego Teatru Informel, w którym aktor zostaje pozbawiony własnej roli, zrównany z przedmiotem i poddaje się przypadkowi.  Na wernisażu pojawi się Teatr Proscenium, w ramach performatywnego czytania dramatów.

Choć festiwal będzie trwać do niedzieli, środa jest ostatnim dniem poświęconym wernisażom. Artystyczną część zamykać będzie wystawa poświęcona Gisèle Freund. „Sceny fotograficzne i portrety” – bo taki tytuł nosi ekspozycja trwająca do końca stycznia –  będą prezentować niezwykle płodną twórczość tej słynnej francusko-niemieckiej fotografki żydowskiego pochodzenia. To nie lada gratka zarówno dla miłośników sztuki, jak i literatury – na wystawie znajdziemy przede wszystkim portrety najwybitniejszych pisarzy minionego wieku, którym Freund uważnie przyglądała się latami przez obiektyw. Wśród gości znajdą się więc m.in. James Joyce, Wirginia Woolf, Jean Cocteau, Jean-Paul Sartre, Colette czy Vladimir Nabokov. Nie do przegapienia.

Conrad Festival

19 – 15 października

Kraków, różne lokalizacje

Więcej informacji: www.conradfestival.pl

Autor: Oliwia Fryc

Zobacz galerię zdjęć:

Wojciech Tochman, materiały prasowe - Festiwal Conrada
Wojciech Tochman, materiały prasowe - Festiwal Conrada Hooman Majd, materiały prasowe - Festiwal Conrada

IAFwarsaw - International Art Fair Warsaw 2016 to międzynarodowe targi sztuki XX i XXI wieku, wydarzenie integrujące środowisko artystyczne: galerie, artystów, grupy artystyczne, designerów, projektantów mody z grupą kolekcjonerów, przedsiębiorców i entuzjastów sztuki. Oficjalna strona www.art-fair.pl, kontakt: biuro@art-fair.pl Blog redaguje: Magdalena Olszewska, Oliwia Fryc.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura