Materiały prasowe - Victoria&Albert Museum
Materiały prasowe - Victoria&Albert Museum
International Art Fair Warsaw 2016 International Art Fair Warsaw 2016
143
BLOG

Historia butów krok po kroku

International Art Fair Warsaw 2016 International Art Fair Warsaw 2016 Kultura Obserwuj notkę 0

Victoria Beckham ma ich ponad trzy tysiące, a Lady Gaga potrafi wydać na nie jednorazowo setki tysięcy dolarów. Nie od dziś wiemy, że kobiety szaleją na punkcie butów. Jak się jednak okazuje – nie tylko one. Londyńskie Victoria  & Albert Museum również dało się uwieść.

Kuratorzy wystawy „Shoes: Pleasure and Pain” prezentują ponad dwieście par obuwia z całego świata, począwszy od sandałów ze starożytnego Egiptu dekorowanych pozłacanymi liśćmi, kończąc na obuwniczych arcydziełach współczesnych projektantów. Obok hinduskich butów ślubnych, wykonanych ze srebra, złota i drewna, zobaczymy marmoryzowane męskie pantofle z początków ubiegłego wieku. Idąc dalej trafimy na satynowe szpilki z błękitnymi piórami, a chwilę później chińskie buciki do krępowania stóp z 1800 roku. Nie zabraknie także projektów Christiana Diora, nie mówiąc już o klasycznych louboutinach i oxfordach. Taki przekrój – kolorystyczny, stylowy, klasowy  czy czasowy – pozwala dostrzec społeczną i historyczną wielowymiarowość tego niewielkiego elementu garderoby, na którą kuratorzy kładą duży nacisk.

Po pierwsze – status. Dobrze dobrane buty świadczyły od setek lat o przynależności społecznej. W krajach azjatyckich im były mniejsze, tym lepsze; w czasach Ludwika XIV szczytem elegancji wyższych sfer były czerwone obcasy. Nawet teraz wiadomo, że im więcej masz w swojej szafie butów Alexandra McQueena, tym wyższa jest Twoja pozycja społeczna.

Po drugie – uwodzicielskość. Powszechnie uważa się, że wysokie szpilki to synonim kobiecości. Nic więc dziwnego, że seksowne buty na wysokim obcasie z czerwoną podeszwą od Christiana Louboutina stają się obsesyjnym celem niejednej fashion girl.

Po trzecie – potrzeba społeczna. Wszyscy znamy bajkę o Kopciuszku – zwykłej dziewczynie, która po włożeniu pantofelka przemienia się w księżniczkę. W innych podaniach dzięki butom bohater potrafi latać, zyskuje nadludzką siłę lub szybkość. Kuratorzy wystawy zwracają uwagę na performatywny, aktywizujący aspekt obuwia, który nie pojawia się wyłącznie w bajkach, lecz także w codziennym życiu. Dobra reklama i kompetentny sprzedawca przekonają każdego, że dzięki zakupowi właśnie tych sandałów będzie lepiej się prezentować, nabierze pewności siebie i uroków modela z kolorowego magazynu, a jego życie będzie choć trochę lepsze. 

Po czwarte – rzemiosło. Piękne buty to efekt pracy wielu osób – projektantów, kaletników, szewców. Niejedna firma obuwnicza trzyma w sekrecie przepis na doskonale skrojone mokasyny czy materiał, z którego są wykonane. Victoria & Albert Museum przypomina o tym, że para butów nigdy nie jest zwyczajna. To prawdziwa sztuka.

Wystawa „Shoes: Pleasure and Pain” potrwa do 31 stycznia.

Źródło: www.vam.ac.uk

 

Autorka: Oliwia Fryc

IAFwarsaw - International Art Fair Warsaw 2016 to międzynarodowe targi sztuki XX i XXI wieku, wydarzenie integrujące środowisko artystyczne: galerie, artystów, grupy artystyczne, designerów, projektantów mody z grupą kolekcjonerów, przedsiębiorców i entuzjastów sztuki. Oficjalna strona www.art-fair.pl, kontakt: biuro@art-fair.pl Blog redaguje: Magdalena Olszewska, Oliwia Fryc.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura