Eine Eine
3442
BLOG

Indie anektują południowy biegun Księżyca

Eine Eine Nauka Obserwuj temat Obserwuj notkę 73

Dział:Technologie,Temat:Nauka

Wczoraj,22 lipca2019 roku o godz.11:13 (czasu naszego) rozpoczęła się indyjska misja księzycowa o nazwie Chandrayaan-2. Z wyrzutni indyjskiego Centrum Kosmicznego Satish Dhawan (SHAR) na wyspie Sriharikota,wystartowała rakieta Geosynchronous Satellite Launch Vehicle GSLV MkIII-M1 wynosząc w przestrzeń kosmiczna sondę("orbitera") o masie w przybliżeniu 4000 kg.

Po kilkunastu minutach od startu, sonda/oriter została odstrzelona na eliptyczną orbitę okołoziemską:perygeum na wysokości 169,7 km i apogeum ,na wysokości 45475 km W kolejnych dniach nastąpią manewry(przez  ponad20 dni),które przesuną sondę/orbitera  na coraz bardziej wydłuzone elipsy,aż do orbity transferowej na Księżyc(osiągnie ją w połowie  sierpnia).

Gdy transferowa orbita sondy/orbitera będzie przebiegać na wysokości 100 km nad Ksiezycem. odłączy się od niej lądownik Viram i wejdzie na orbitę Aph-100km i Peri -30 km i po serii manewrów hamujących, miękko wyląduje na powierzchni Księżyca ,w okolicy bieguna południowego w dniu 7 września 2019 r. Po wylądowaniu, po  kilu godzinach wyjedzie z niego  łazik o nazwie Pragyan.

Amerykanie dysponujący gigantycznymi rakietami Saturn V o sile ciągu do tej pory rekordowej, osiągali Księżyc po kilku dniach,a Hindusi potrzebują na to kilka tygodni.

Jednak to oni będą pierwszymi w tej oolicy powierzchni Księżyca, gdzie ma się znajdować lodowa,jonowa woda,która będzie mapowana i analizowana.. No i na ok.190 państw świata ,Indie staną się czwartym państwem,nabywającym prawo do esploatacji naszego naturalnego satelity.

Literatura

Space.com   

Eine
O mnie Eine

No modern scientist comes close to Einstein's moral as well as scientific stature (John Horgan)

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie