Bogusław Mazur Bogusław Mazur
102
BLOG

Francja nad Wisłą, Polska nad Sekwaną

Bogusław Mazur Bogusław Mazur Gospodarka Obserwuj notkę 0

Francusko-polska współpraca gospodarcza nabiera tempa. I co najważniejsze, także w obszarach najbardziej innowacyjnych technologii, których ranga rośnie z powodu kryzysu demograficznego. Dane o skali współpracy, które prezentuje raport CCIFP, zaskakują skalą.

Francusko-Polska Izba Gospodarcza (CCIFP) we współpracy z Instytutem Debaty Eksperckiej i Analiz QUANT TANK z okazji 30-lecia istnienia Izby wydała raport pt. „Wkład firm z kapitałem francuskim i relacji polsko-francuskich w polską gospodarkę”, który stanowi analizę relacji biznesowych między Polską a Francją.

Raport jest obszerny, pełen przejrzystych grafik i liczb obrazujących skalę współpracy. Nie sposób zaprezentować go nawet w skrócie, dlatego TUTAJ zamieszczam link do strony CCIFP z której można go pobrać. A pod tekstem jest uzupełniająca grafika.

Parę liczb, których w raporcie jest dużo więcej

Aby chociaż częściowo i tytułem zachęty zobrazować co w nim znajdziemy, przytaczam przytoczyć parę faktów:

•    francuskie firmy zainwestowały w Polsce ponad 108 mld złotych;
•    co czwarta na stałe współpracuje z ponad 500 lokalnymi przedsiębiorstwami;
•    1200 firm z udziałem kapitału francuskiego działających w kraju odpowiada za 4% całkowitego zatrudnienia i przychodów podmiotów posiadających 10 i więcej pracowników;
•    odpowiadają one za około 5% łącznych nakładów inwestycyjnych i wartości dodanej generowanej przez przedsiębiorstwa działające w Polsce;
•    wartość wymiany handlowej między Francją, a Polską osiągnęła w 2023 roku poziom 35 mld EUR, z nadwyżką handlową Polski w wysokości aż 8,4 mld EUR.

Cyfryzacja, automatyzacja, nauka

I wspomniana nowoczesność. W badaniu przeprowadzonym przez CCIFP aż 48% firm zwiększyło w roku 2023 nakłady na inwestycje. W ostatnich trzech latach najwięcej firm inwestowało w takie obszary jak:

•    cyfryzacja (45%);
•    ochrona środowiska (33%);
•    automatyzacja produkcji (27%),
•    rozbudowa zakładu produkcyjnego (21%);
•    działalność badawczo rozwojowa (18%).
 
Ten ostatni obszar jest zresztą niezwykle istotny dla firm francuskich, z których aż 41% prowadzi w Polsce działania w obszarze R&D, a co piąta firma przeznacza na nie ponad 2% swoich rocznych przychodów. Ponadto 4 na 5 badanych firm wdrożyło w ostatnich trzech latach nowy produkt lub usługę, a 43% innowacyjnych rozwiązań firm francuskich wdrożonych w Polsce zostało powielonych w innych oddziałach grupy na świecie.

Lokalne firmy w globalnym łańcuchu

I jeszcze dwie opinie. Zdaniem Joanny Jaroch-Pszenicznej, Dyrektorki Generalnej CCIFP, duża skala działalności wielu firm z kapitałem francuskim sprawia, iż otaczają się one szczególnie szerokim gronem lokalnych dostawców. Blisko 2/3 firm francuskich stale współpracuje w Polsce z ponad 100 lokalnymi firmami, a co piąta spółka szacowała łączną liczbę polskich partnerów na ponad 1000 podmiotów. Ponadto firmy te włączane są w globalne łańcuchy dostaw, dzięki czemu mogą rozwijać się we Francji, ale też w innych oddziałach francuskich koncernów na całym świecie.

Fundament dla strategicznych sektorów

Z kolei dr Stanisław Kluza, Prezes Instytutu Debaty Eksperckiej i Analiz QUANT TANK, współautor raportu podkreśla, że Brexit oraz wojna w Ukrainie spowodowały, że jak nigdy dotąd przyszłość Unii Europejskiej zależy od wzmocnienia relacji politycznych i gospodarczych pomiędzy państwami scalającymi dziś Europę, wśród których szczególną rolę pełnią Francja i Polska.

W opinii dra Kluzy, dotychczasowa, bogata historia współpracy może stać się fundamentem dla strategicznych sektorów obu krajów, takich jak przemysł, energetyka, cyfryzacja i obronność, ważnych szczególnie w kontekście wyzwań związanych z zieloną transformacją Polski, jej bezpieczeństwem i rozbudową infrastruktury. Co szalenie istotne, inwestycje francuskich firm w rozwój nowoczesnych technologii i automatyzacji może być antidotum na polski kryzys demograficzny.

Francja największym po USA eksporterem uzbrojenia

A propos obronności. Francja jako mocarstwo atomowe jest zaś jednym z europejskich filarów bezpieczeństwa, a jednocześnie czołowym globalnym dostawcą technologii wojskowych. Według Sztokholmskiego Międzynarodowego Instytutu Badań nad Pokojem (SIPRI), Francja w latach 2019-2023 był drugim największym (po USA, a przed Rosją) eksporterem uzbrojenia na świecie, z około 11% udziałem. Jak czytamy w raporcie, „Z oczywistych względów Francja zalicza się więc do wąskiego grona najważniejszych potencjalnych partnerów zarówno w dziedzinie współpracy militarnej, jak i w procesie modernizacji i rozbudowy polskiej armii”.

Jak wiemy, akurat współpraca militarna bardzo różnie nam się układała, co jednak zawsze można poprawić. W końcu mamy w hymnie i Bonapartego i gen. Jana Henryka Dąbrowskiego, który, nawiasem mówiąc, był polskim patriotą, ale dużo lepiej mówił po niemiecku.

image

Poglądy idące w poprzek politycznych podziałów, unikanie zamykania się w bańkach dezinformacyjnych, chętniej konkretne sprawy niż partyjne spekulacje. Dziennikarz, publicysta, bloger, z wykształcenia historyk.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka